Co zrobić, gdy pupil ma łamliwą i matową sierść? Poznaj proste tajniki domowej pielęgnacji
Niewątpliwie wygląd naszych podopiecznych jest jednym z najlepszych wyznaczników ich zdrowia. Łuszcząca się skóra lub słaba, matowa, oraz przede wszystkim wypadająca szata czworonoga to ewidentny sygnał, że zwierzę boryka się z problemami, a obowiązkiem właściciela jest mu w porę zaradzić.
Zbilansowana dieta najlepszym sposobem na piękną sierść
Zdrowa skóra i zadbana sierść nie musi pozostawać nieuchwytnym marzeniem. Jego spełnienie jest prostsze, niżby się wydawało i wcale nie wymaga przeprowadzenia kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych w salonach groomerskich. Okazuje się, że wystarczy kilka zmian w codziennej rutynie, by psiak lub kociak znowu mógł się popisywać nienaganną fryzurą.
Na samym wstępie warto nadmienić, że na kondycję organizmu, a zatem wygląd sierści pupila, wpływa odpowiednie spożycie białka. Jest on podstawowym budulcem wszystkich narządów w organizmie, zatem łatwo się domyślić, że niedobory tego cennego składnika w diecie psa czy kota szybko staną się widoczne i to gołym okiem. Warto jednocześnie pamiętać, że dieta musi być dopasowana do szczególnych potrzeb zwierzęcia. Zupełnie inne wymagania będą obowiązywać szczenięta oraz seniorów.
Sierść zwierzaka ulega zmianie przez całe jego życie, dlatego odpowiednia dieta i suplementacja brakujących w niej składników to najważniejszy krok ku mocnej i nieskazitelnej sierści pupila, a także jego dobremu samopoczuciu. Kwestię zbilansowanej diety u zwierząt domowych przybliżyła nam dr Jagoda Banach z Całodobowej Przychodni Weterynaryjnej "Witolińska".
- Na pewno najlepszym sposobem, by sierść psa czy kota pozostawała zdrowa i błyszcząca, jest podawanie mu najlepszej jakości karmy. Wskazane są takie z wysoką zawartością ryby. Odradza się pokarm, w którego składzie znajduje się mięso pochodzące od zwierząt hodowlanych takich jak kurczak, którego spożycie nierzadko wywołuje reakcje alergiczne. Z reguły to wystarcza. Jeśli pies jest karmiony odpowiednią karmą, wówczas nie zaleca się stosowania dodatkowych suplementów - tłumaczy dr Jagoda Banach.
Jak zatem wygląda kwestia włączania żółtek lub całych jajek do diety psów i kotów , które ponoć są najlepszym domowym sposobem na zdrową sierść u zwierzaka? Okazuje się, że wbrew powszechnemu przekonaniu nie powinny być one spożywane w nadmiarze, ponieważ mogą przyczyniać się do wzrostu cholesterolu w organizmie.
- W kwestii ewentualnych dodatków w diecie zwierzęcia polecane są wszelkiego rodzaju oleje rybne, które obfitują w kwasy omega 3 i 6 . Tylko czasami można podać pupilowi jajko bądź okrasić karmę oliwą z oliwek. Oprócz tego można również zaopatrzyć się w preparaty sprzedawane w aptekach, takie jak olejek z wiesiołka czy olejek jojoba. Oczywiście nie należy też przesadzić z suplementami diety, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki u zwierzęcia lub alergii pokarmowych - wyjaśnia dr Banach.
Pielęgnacja kluczem do sukcesu
Właściciele zwierzaków z tendencją do matowienia sierści i przesuszania skóry nie mogą także bagatelizować roli regularnych kąpieli i szczotkowania w pielęgnacji pupila. Niewykonywanie ich będzie mieć ogromny wpływ nie tylko na pogorszenie się wyglądu podopiecznego, ale i rażący brak higieny w domu.
- Zalecane jest regularne wyczesywanie zwierząt, w szczególności psów z długą sierścią oraz kotów, których futro łatwo się plącze i tworzy zbite kołtuny. Szczotkowanie pupila nie tylko sprawi, że będzie miał ładną sierść, ale także pobudzi jego skórę do regeneracji i wymiany martwego naskórka. Właściciele na pewno zauważą znaczną poprawę czystości w domu, ponieważ wyczesany zwierzak nie będzie pozostawiał na podłodze kłębków sierści - tłumaczy lekarz weterynarii.
Nawet najbardziej skomplikowane zabiegi można przeprowadzić we własnym domu. Od dłuższego czasu rynek zoologiczny obfituje w najróżniejsze przyrządy i kosmetyki , które ułatwiają kąpiele oraz strzyżenie i wyczesywanie zwierzaków. Ponadto, bardzo często są dostosowane do rodzajów włosia u konkretnych ras psów czy kotów.
Istnieje jednak jedna zasada, której należy przestrzegać podczas domowych zabiegów SPA w towarzystwie czworonoga. Opiekunom pod żadnym pozorem nie wolno stosować na zwierzętach tych samych kosmetyków, które aplikują na własną skórę i włosy. Niezależnie od marki, ich użycie może mieć bardzo przykre skutki dla zdrowia pupila.
- Niewskazane jest, by właściciele dzielili kosmetyki, takie jak szampony czy płyny pod prysznic, ze swoimi zwierzętami. Przykładowo p** H psiej skóry jest dużo wyższe od ludzkiej. Dodatkowo w składzie kosmetyków przeznaczonych dla ludzi często znajdują się substancje zapachowe, które mogą wywołać u zwierzęcia przesuszenie czy podrażnienia skóry oraz alergie. - podkreśla weterynarz z warszawskiej kliniki dla zwierząt. - Najlepiej zaopatrzyć się w szampon hipoalergiczny przeznaczony wyłącznie dla zwierząt, który można kupić u weterynarza lub w sklepie zoologicznym** - dodaje.
Kierując się powyższymi wytycznymi, wkrótce powinieneś zauważyć poprawę w wyglądzie swojego milusińskiego. Pamiętaj jednak, że zmiana w aparycji naszego psa czy kota nie zawsze jest oczywistym sygnałem choroby. Choć w większości przypadków matowienie sierści świadczy o niezbilansowanej diecie, występowaniu pasożytów lub nieregularnej pielęgnacji, to może być też naturalnym następstwem zabiegu kastracji bądź sterylizacji czy starzenia się naszego czworonożnego przyjaciela.
Zobacz zdjęcie:
fot. unsplash/fernanda nuso
Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt: