Krowy w gospodarstwie
Źródło: facebook/Stowarzyszenie Milejów Dla Zwierząt

Wstrząsające odkrycie na Lubelszczyźnie. W gospodarstwie 76-latka znaleziono martwe cielęta przywiązane liną do ściany

8 Lutego 2021

Pod zarzutem znęcania się nad zwierzętami zatrzymano 76-letniego mieszkańca gminy Cyców (woj. lubelskie). Na terenie jego gospodarstwa znaleziono dwa martwe cielęta oraz truchło krowy przykryte sianem. W oborze znajdowały się także wciąż żywe zwierzęta w skrajnie wycieńczonym stanie. Aresztowanemu właścicielowi bydła grożą 3 lata pozbawienia wolności.

Członkowie Stowarzyszenia "Milejów dla Zwierząt" otrzymali anonimowe zgłoszenie w sprawie niedołężnego 76-letniego hodowcy bydła z gminy Cyców (Lubelszczyzna). Według przekazanych informacji mężczyzna miał się dopuścić znęcania nad zwierzętami, a na jego posesji znajdowało się truchło krów.

Zagłodzone cielęta były więzione w oborze

Aktywiści powiadomili lubelską policję i wspólnie udali się we wskazane miejsce w asyście lekarza weterynarii oraz przedstawicieli Urzędu Gminy w Cycowie. Po wejściu na teren posesji należącej do 76-latka policjanci skierowali się do obory. To właśnie tam ujawnili znajdujące się w środku dwa martwe cielaki, które zostały przywiązane linami do ściany.

Oczywiste było, że warunki, w jakich bydło było przetrzymywane, nie spełniało podstawowych wymogów hodowli. Co więcej, nie tylko młode zwierzęta stały się ofiarami właściciela gospodarstwa. Na zewnątrz budynku znaleziono martwą krowę, której truchło starano się zamaskować sianem. Zdaniem uczestniczącego w interwencji weterynarza, prawdopodobną przyczyną śmierci zwierząt mogło być zagłodzeniem.

Pomieszczenie to nie posiadało drzwi ani okien. Na podłodze była wymieszana słoma z błotem i odchodami. Nie było tam pożywienia dla zwierząt czy świeżej słomy - informuje aspirant Magdalena Krasna z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej.

Na terenie gospodarstwa wciąż znajdowało się żywe bydło - dwa dorosłe osobniki i jedno ciele. Zwierzęta, które przeżyły, zostały zabezpieczone, choć akcja była utrudniona ze względu na warunki pogodowe oraz dezorientację i strach krów. Gdyby nie interwencja przedstawicieli Stowarzyszenia oraz policji, niewykluczone, że uratowane bydło wkrótce podzieliłoby los padłych zwierząt.

Postrzelony na służbie pies policyjny wychodzi ze szpitala. Funkcjonariusze powitali go jak bohatera (WIDEO)Postrzelony na służbie pies policyjny wychodzi ze szpitala. Funkcjonariusze powitali go jak bohatera (WIDEO)Czytaj dalej

Decyzją prokuratora padłe zwierzęta zostaną przekazane do Zakładu Weterynarii i Patomorfologii Sądowej w Lublinie, zaś żywe trafią pod opiekę jednego z gospodarstw rolnych w Cycowie – dodaje policja.

Policja aresztowała 76-latka

Funkcjonariusze zatrzymali 76-letniego właściciela zwierząt i osadzili go w policyjnym areszcie. Za znęcanie się nad zwierzętami grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Członkowie organizacji na rzecz ratowania potrzebujących zwierząt wspominają we wpisie, że sceny, jakie ujrzeli na lubelskiej wsi, nie są możliwe do zapomnienia. Nie mogą się pogodzić z tym, że żaden z sąsiadów nie zareagował, jeszcze zanim stworzenia spotkała śmierć.

- Na miejscu zostaliśmy horror i dramat zwierząt. Osobiście te widoki chcę wymazać z pamięci. Nie chce pamiętać tego, co zobaczyły moje oczy - piszą wolontariusze we wpisie na mediach społecznościowych. - Wzruszający był moment, gdy jako pierwszy złapany cielak zabezpieczony w obórce nawoływał matkę. Tego nie da się opisać - dodają.

Aktywiści jednocześnie podkreślają w swoim wpisie, że za krzywdą zwierząt po raz kolejny stoi człowiek. Winą obarczają nie właściciela bydła, który sam nie otrzymał niezbędnej pomocy, lecz każdą osobę, która pozostała obojętna na jego ciężki los.

- Ten post kierujemy do Ciebie człowieku. Masz na sumieniu to bydło! To nie działo się tydzień. Ten horror trwał od dłuższego czasu. Gdzie rodzina, gdzie sąsiedzi? Gdzie pomoc dla tego człowieka? Nie będziemy opisywać nawet, w jakich warunkach żyje ten Pan - piszą członkowie Stowarzyszenia "Milejów dla Zwierząt".

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: regiony.tvp.pl

Następny artykuł