Dlaczego rekiny atakują ludzi? Nowy trop ekspertów, są 3 możliwe scenariusze
Rekiny to zwierzęta, które wielu ludziom kojarzą się jedynie w negatywny sposób. Obawy przed spotkaniem z tymi drapieżnymi rybami są uzasadnione. Co roku na całym świecie zdarzają się sytuacje, w których ludzie kończą jako ofiary rekinów. Warto jednak wiedzieć, że zwierzęta te wcale nie są krwiożerczymi bestiami, czyhającymi na okazję do tego, aby zaatakować człowieka. Wiele ataków wynika z nieodpowiedniego zachowania.
Rekiny atakują ludzi na całym świecie
Na świecie żyje ponad 500 gatunków rekinów. Tylko nieliczne z nich są drapieżnikami osiągającymi na tyle duże rozmiary, aby stały się potencjalnym niebezpieczeństwem dla człowieka. Kilkanaście gatunków ryb określanych mianem rekinów można spotkać nawet w Morzu Bałtyckim. Co więcej, warto podkreślić, że większość osobników pojawiających się wśród plaż tłumnie odwiedzanych przez turystów, nie wykazuje żadnych objawów agresji.
Jednak zdarzają się drastyczne ataki rekinów na ludzi oraz łodzie. Dlatego przed zanurzeniem się w słonych wodach warto pamiętać o kilku aspektach, dzięki którym można znacząco podnieść poziom swojego bezpieczeństwa.
Kobieta upadła na ziemię po tym, co zobaczyła w aucie. Tych 15 minut nie wybaczy sobie do końca życiaSpecjaliści mają kilka teorii na temat agresywnych rekinów
Każdy atak rekinów budzi ogromne emocje. Wielu ekspertów stara się znaleźć odpowiedź na to, co prowokuje zwierzęta do agresywnego zachowania. Wiadomo, że ludzie z reguły nie są postrzegani jako potencjalne źródło wartościowego pokarmu. Drapieżne ryby zdecydowanie wolą posilić się dobrze znanymi ofiarami - innymi rybami, bezkręgowcami lub morskimi ssakami.
Oto kilka najbardziej prawdopodobnych hipotez:
- Obrona terytorium - niektóre gatunki rekinów są zwierzętami terytorialnymi. Dlatego w razie pojawienia się intruza, mogą stać się agresywne. Podczas egzotycznych wakacji bezpieczniej jest ograniczyć się do pływania w miejscach do tego wyznaczonych.
- Prowokowanie do ataku - niegdyś popularne było zanęcanie rekinów w określone miejsca poprzez wrzucanie do wody martwych ryb. Proceder ten opłacał się tym, którzy polowali na rekiny w celu sprzedaży ich mięsa. Obecnie działania te są zabronione ale niewykluczone, że niektórzy wciąż to robią. Drapieżne ryby rozjuszone zapachem martwych zwierząt, mogą atakować każdego, kto znajdzie się w newralgicznym miejscu. Poza tym rekiny mogą atakować tych, którzy sami je zaczepiają. Drapieżniki mogą potraktować to jako zagrożenie dla ich życia. Dlatego w razie zauważenia rekina w wodzie, należy natychmiast udać się na brzeg, nie wykonując po drodze nerwowych ruchów.
- Brak dostępu do innego pokarmu - problemem w wielu miejscach na świecie mogą być coraz bardziej ubogie w faunę morza i oceany. Duże drapieżniki miewają problemy ze znalezieniem wystarczającej ilości pokarmu i być może dlatego niektóre osobniki decydują się na poszerzenie swojej diety o ludzkie mięso.
Rekiny są wrażliwe na zmieniające się fazy księżyca
Grupa badaczy zafascynowana zachowaniem rekinów postanowiła sprawdzić, na pozór, nieco szaloną tezę. Specjaliści chcieli przekonać się, czy fazy księżyca mają jakikolwiek wpływ na ilość ataków rekinów na ludzi. Ku zdziwieniu wszystkich, okazało się, że owszem, agresja rekinów zależy od fazy księżyca!
Naukowcy po przeprowadzeniu specjalistycznych analiz udowodnili, że ataki rekinów są częstsze, gdy księżyc jest w pełni. Niestety, póki co nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Zjawisko jest trudne do wyjaśnienia między innymi dlatego, że do większości ataków dochodzi za dnia, nie można więc powiązać ich z jaśniejszymi nocami.
Źródło: strefaturystyki.pl, spidersweb.pl, national-geographic.pl, wiadomosci.onet.p