Swiatzwierzat.pl
Pies w łóżku

pixabay/Alkhaine

Dlaczego psy lubią spać w nogach? Powody są dobrze przemyślane

7 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Czy zauważyłeś, że pomimo posiadania iście królewskiego posłania większość czworonogów woli odpoczynek w nogach właścicieli? Nic nie dzieje się bez przyczyny, a powodów, dla których psy lubią spać przy naszych stopach, może być co najmniej kilka.

Znasz to uczucie, kiedy za oknem jest już ciemno, a powieki stają się coraz cięższe od zmęczenia? Naturalnie kierujesz się do łóżka lub na kanapę, a już po chwili czworonożny pupil kładzie się przy Twoich nogach.

Zdecydowana większość opiekunów zwierząt domowych ma podobne, o ile nie identyczne doświadczenia. Co sprawia, że pomimo dostępności niezliczonej liczby miejsc na ucięcie sobie drzemki nasze psy i tak zawsze wylegują się na ludzkich nogach?

Dlaczego psy śpią w nogach?

Psy żyją z człowiekiem i z nim tworzą grupę społeczną, dlatego potrzebują one miłości i towarzystwa. Aby porozumiewać się z ludźmi, prezentują szeroką gamę zachowań i sygnałów, które dzielimy na werbalne i niewerbalne. Spanie w nogach jest jednym z gestów psiego języka ciała.

Śpiąc blisko swojego właściciela, pies próbuje Ci zakomunikować coś bardzo ważnego, albowiem to, że czuje się przy Tobie bezpiecznie i spokojnie. Zwierzęta śpiące obok swoich opiekunów wykazują mniejszy poziom stresu, ponieważ ufają, że w przypadku nagłego niebezpieczeństwa, zareagujesz. Dzięki tej świadomości nie muszą pozostawać w ciągłej gotowości, a więc mogą bez większych trudności wejść w fazę głębokiego snu.

W podobny sposób reaguje oderwany od matki szczeniak lub niedawno adoptowany zwierzak, które wciąż czują się zdezorientowane i nieco samotne. Wówczas szukają na nogach opiekuna bezpiecznej przystani, ponieważ boją się, że znikniesz. Jeśli tylko spróbujesz zrobić krok i oddalisz się, Twój pupil będzie o tym natychmiast wiedział i ruszy Twoim śladem.

Pies z nadwagą

Jak zapobiegać nadwadze u psa? Jak ją niwelować? Zobacz porady

CZYTAJ DALEJ

Mowy ciała nie oszukasz

Oczywiście to nie jedyny powód, dla którego psy wybierają nasze nogi za miejsce odpoczynku. To także ważny sygnał, mogący świadczyć o tym, że Twój podopieczny jest zazdrosny.

Jeśli zauważyłeś, że pies zaczął układać się blisko Twoich stóp, chociaż wcześniej tego nie robił, zastanów się, czy w Waszym wspólnym życiu coś się nie zmieniło. Może w domu pojawił się nowy członek rodziny? Poprzez kładzenie się w nogach Twój czworonożny przyjaciel będzie prosił Cię o poświęcenie mu większej ilości uwagi.

Kolejnym z powodów jest próba pokazania dominacji. Jeśli pozwalasz swojemu psu na wchodzenie na kolana, możesz niechcący dawać mu sygnał, że to on tutaj rządzi. Położenie się na Twoich nogach jest sposobem zakomunikowania, że władza przeszła w łapki Twojego pupila.

Na sam koniec zostawiliśmy najprostszy, a zarazem najbardziej rozczulający powód, który z pewnością ucieszy miłośników futrzastych stworzeń. Psy kładą się w nogach, ponieważ nas kochają!

Źródło: myanimals.com, pethomer.com, petner.com

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >