Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Jak psy okazują uczucia? 7 zachowań mówiących o tym, że Cię kocha
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 04.10.2022 12:15

Jak psy okazują uczucia? 7 zachowań mówiących o tym, że Cię kocha

Miłość psa
unsplash/Nicholas Brownlow

Zastanawialiście się kiedyś, w jaki sposób pies okazuje miłość? Wielu właścicieli jest przekonanych o tym, że ich pupilowi bardzo na nich zależy. Z całą pewnością mają racje, czasem jednak brakuje im "argumentów" na poparcie tego stwierdzenia. Wyjaśniamy, w jaki sposób czworonogi okazują nam swoje uczucia.

Jak pies okazuje miłość? Wszystko zależy od jego usposobienia. Niektóre dowody psiego uczucia są dla nas jasne i zrozumiałe, inne bardziej subtelne mogą umknąć naszej uwadze. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

Jak poznać, że pies Cię kocha?

Nasi czworonożni przyjaciele żyją u boku ludzi od tysięcy lat, nauczyli się więc komunikować swoje potrzeby, jak i uczucia w zrozumiały dla człowieka sposób. Co ciekawe, niektóre zachowania, które pupil prezentuje w codziennym życiu, by wyrazić swoje przywiązanie do otaczających go osób, są zarezerwowane wyłącznie dla jego właściciela.

Opiekunowie troszczą się o swoich podopiecznych, zapewniając im wszystko, czego potrzebują, oraz poświęcają swój czas poprzez wyprowadzanie na spacery, wspólne zabawy, tresurę, czy wreszcie oddając się razem odpoczynkowi. Częsty kontakt ze zwierzęciem się opłaca, ponieważ pies w zamian chce spędzić ze swoją ukochaną osobą każdą wolną chwilę, towarzyszyć jej wszędzie tam, gdzie idzie i dbać o jej dobre samopoczucie. Oczywiście zwierzaki nie potrafią nam tego powiedzieć w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, jednak pokazują to na wiele różnych sposobów.

7 psich sposobów na okazanie miłości

1. Pies merda ogonem na Twój widok - Prawie każdy wie, że merdający ogon wyraża radość lub ekscytację czworonoga. Jeśli za każdym razem, gdy znajdziecie się w polu widzenia, pupil zaczyna nim energicznie poruszać, oznacza to nic innego, jak dobre samopoczucie w Twojej obecności. Pies daje Ci do zrozumienia, że cieszy się perspektywą wspólnego spędzenia czasu.

2. Pies dzieli się z Tobą swoimi zabawkami - Jeśli zwierzak przynosi Ci swoje gryzaki, piłki, czy inne przedmioty, którymi chętnie się bawi, stanowi to nie tylko zachętę do wspólnej aktywności, ale też wyraz ogromnego zaufania i sympatii. Pies chce dzielić się rzeczami, które sprawiają mu przyjemność, licząc, że i Tobie dostarczą choć trochę radości.

3. Pies podąża za Tobą jak cień - Czy zdarza Ci czasem potknąć o swojego podopiecznego, który niepostrzeżenie zakradł się od tyłu? Nie przejmuj się, nie Ty jeden. Pupil, chodząc za swoim właścicielem, upewnia się, że nie przegapi żadnej okazji do wspólnej zabawy czy pieszczot. Dba też o bezpieczeństwo swojego właściciela, pilnując, by nikt nie wykorzystał naszej nieuwagi, gdy jesteśmy zbyt zajęci wykonywaniem swoich obowiązków.

4. Pies kładzie Ci głowę na kolanach - To jeden z tych drobnych gestów wyrażających przywiązanie do właściciela, który często chwyta za serce. Wiele osób nie może w takiej sytuacji zdobyć się na to, by choćby delikatnie zdjąć głowę psa ze swoich nóg i czeka, aż zwierzak ruszy się pierwszy.

5. Pies patrzy Ci w oczy - Psy z reguły nie będą chciały utrzymywać kontaktu wzrokowego z obcym człowiekiem. Czasem na uporczywe wpatrywanie się potrafią zareagować warknięciem, a nawet jawną agresją. W świecie czworonogów to wyraz dominacji, natomiast w relacji z człowiekiem to znak zaufania i miłości.

6. Pies lubi Twój zapach - Woń unosząca się wokół opiekuna w wielu przypadkach oddziałuje na zwierzę w relaksacyjny sposób i sprawia, że pupil czuje się mniej samotny podczas dłużących się godzin oczekiwania na powrót bliskich z pracy bądź szkoły. Jeśli znajdujesz swoje skarpetki, buty czy ubrania obok psiego legowiska, nie denerwuj się. Twój czworonożny przyjaciel znosi przedmioty w pobliże miejsca, gdzie wypoczywa, ponieważ chce czuć Twoją bliskość.

7. Pies często daje Ci buziaki - Lizanie człowieka po rękach czy twarzy to prawdopodobniej najbardziej oczywisty wyraz psiej miłości i sposób na podziękowanie za to, że jesteś. Choć czasem możemy nie mieć ochoty na kontakt ze śliną zwierzęcia, trudno odmówić mu tej odrobiny czułości.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: opracowanie własne