Swiatzwierzat.pl
kot w ciemności

Fot. Melodie Wallen, canva.com

Czy koty widzą w ciemności? Rozwiązujemy zagadkę

1 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Czy mruczki rzeczywiście widzą w ciemności? Chociaż wokół tego tematu narosło wiele mitów, prawdą jest, że żadne zwierzę nie widzi w zupełnym mroku. Warto zatem sprawdzić, jakie tajemnice kryją w sobie kocie oczy i czym różni się ich percepcja w porównaniu z człowiekiem.

Koty to zwierzęta, które słyną ze swojego zamiłowania do całodniowego lenistwa i drzemek. Za to w nocy budzą się ich pierwotne instynkty. Stworzenia te potrafią świetnie poruszać się w ciemności. Pomaga im w tym budowa ciała, ale przede wszystkim ich wyjątkowo dobry wzrok. Nie znaczy to jednak, że potrafią widzieć w całkowitym mroku.

Czy koty widza w ciemności?

Koty zdecydowanie lepiej widzą w ciemności niż ludzie - w tej kwestii nie ma wątpliwości. Powodem tego stanu rzeczy jest odmienna budowa oka.

Koty posiadają od 6 do nawet 8 razy więcej pręcików odpowiedzialnych za widzenie w ograniczonym oświetleniu. Oznacza to, że potrzebują 6 razy mniej światła od człowieka, żeby widzieć tak samo dobrze w identycznych warunkach.

Jednakże mruczki także mają swoje słabości, bowiem kocie oko widzi świat w trichromii - za sprawą mniejszej liczby czopków odpowiedzialnych za widzenie kolorów postrzegają świat w ograniczonych barwach. Można to porównać do patrzenia przez okulary z filtrem niebiesko-fioletowym, zielonym i żółtym, dlatego zwierzęta te nie rozpoznają czerwieni.

telefon

Właściciel udawał, że dzwoni do weterynarza. Reakcji psa nie zapomnicie na długo

CZYTAJ DALEJ

Koty świetnie odnajdują się w ciemności

Koty, w przeciwieństwie do ludzi, posiadają także błonę odblaskową, która odbija światło w kierunku fotoreceptorów, zwiększając skuteczność nocnego widzenia. Odpowiada ona także za efekt świecących w ciemności oczu kotów.

Te czworonogi mają także większe źrenice i mocno zaokrąglony kształt rogówki, co sprzyja przystosowaniu wzroku do ilości wpadającego do oka światła. Niemniej jednak widzenie peryferyczne nie jest mocną stroną tych zwierząt. Obraz "w kącie oka" jest lekko rozmazany, ale w dalszym ciągu pozwala na wykrycie choćby najmniejszego ruchu potencjalnej ofiary.

Podsumowanie

Wbrew pewnym stereotypom - koty nie widzą w całkowitej ciemności - żadne znane nam stworzenie tego nie potrafi. Potrzebują do tego chociażby niewielkiego promienia światła, a kiedy już taki będzie, to panująca nocą ciemność nie stanowi dla nich żadnej przeszkody.

Niezwykli ludzie, którzy wyglądają jak koty. Internauci nie mogą się napatrzeć, zdjęcia obiegły świat

Brytyjski fotograf zachwycił świat swoim projektem porównującym ludzi do kotów. Artysta zestawił modeli z dumnymi zwierzętami o różnorodnych futrach, udowadniając przy tym, że wcale tak dużo ich od siebie nie różni. Wszystkie zdjęcia w poniższej galerii należą do Gerrarda Gethingsa i pochodzą z jego Instagrama gezgethings.

Zobacz galerię >

Jak dużo wiesz o polskich dzikich zwierzętach? Na niektóre pytania odpowiedziałby uczeń podstawówki

Pytanie 1 z 10

Szczupak jest rybą:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zooart.com.pl, koty.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Dlaczego oczy kota świecą w nocy? Garść ciekawostek o domowych pupilach

Czytaj więcej >

Koty

Były właściciel pumy Nubii skazany. Sąd wydał wyrok w głośnej sprawie

Czytaj więcej >

Koty

Ile trwa ciąża kota i po czym poznać, że kotka jest w ciąży?

Czytaj więcej >

Koty

Kot dla dziecka - 5 ras najbardziej przyjaznych dzieciom

Czytaj więcej >

Koty

Czy zachowanie kota zmienia się po kastracji? Obalamy mity

Czytaj więcej >

Koty

Sześć smutnych oznak, że kot umiera. Bardzo przykre, ale warto wiedzieć

Czytaj więcej >