Swiatzwierzat.pl
Biały kot

unsplash/The3dragons

Dlaczego niektóre zwierzęta mają kieszonki w uszach?

29 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 3 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Psy i koty od wieków towarzyszą człowiekowi, jednak nawet po wspólnie spędzonych tysiącach lat potrafią nas zaskoczyć. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego zwierzaki mają kieszonki w uszach, to nie jesteś jedyny. Oto rozwiązanie anatomicznej zagadki.

Zwierzęta są postrzegane jako istoty o wyostrzonych zmysłach. Ludzki słuch w porównaniu z kocim czy psim nie jest wystarczająco dobry, by usłyszeć dźwięki o częstotliwości powyżej 20 000 Herzów. Niektórzy zastanawiają się, czy wrażliwość na dźwięki ma coś wspólnego z tajemniczym elementem w kąciku ucha. Mowa o tzw. "kieszonkach".

Kieszonki w uszach - do czego służą?

Jak łatwo zauważyć, budowa zwierzęcego ucha różni się od ludzkich narządów słuchu. Zarówno u kotów, jak i psów, ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Odebrane fale dźwiękowe kierowane są przez kanał słuchowy do ucha środkowego, gdzie zbiór kosteczek słuchowych przesyła wibracje do ucha wewnętrznego. Ucho wewnętrzne pełni również funkcję zmysłu równowagi.

Ponadto, u niektórych zwierzaków możemy zaobserwować małe fałdy skórne ulokowane po zewnętrznej stronie małżowiny. Posiadają je koty, psy, ale również lisy i nietoperze.

Eksperci twierdzą, że w przypadku psów woreczki w uszach są bardziej powszechne u konkretnych ras - zwłaszcza, jeśli mają stojące uszy. Właśnie dlatego najczęściej dostrzeżemy je u mopsów, corgi czy bostońskich terierów.

Te urocze torebeczki, które dorobiły się nawet profesjonalnej nazwy w języku angielskiej –Henry's pocket, nie są wyłącznie elementem ozdobnym. Na temat ich powstania i roli istnieje wiele spekulacji i mitów. Chociaż naukowcy do tej pory nie są w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, do czego służą, przede wszystkim umożliwiają lepsze skulenie uszu.

Pies w zimowej kurtce

Idą mrozy. Czy ubranko dla psa jest koniecznością?

CZYTAJ DALEJ

Podobnie, jak skrawek ludzkiego ucha, tajemniczy twór ewolucyjny ma umożliwić zwierzakom mobilne składanie oraz pozwalają na szerszy zakres ruchu ucha. Oznacza to, że kieszonki pełnią istotną rolę w filtrowaniu dźwięków oraz pomagają w ekspresji nastroju.

Ciekawostką jest, iż wśród teorii na temat zwierzęcych kieszonek możemy znaleźć wyjątkowo zwariowaną opinię, jakoby miały być one pozostałościami po... skrzelach! Czy przodkowie naszych domowych pupili zamieszkiwali morza i oceany? Szczerze wątpimy.

Pamiętajmy przy tym, że w kieszonce Henry'ego mogą gromadzić się bakterie i pasożyty, dlatego opiekunowie powinni od czasu do czasu przyjrzeć się im z bliska, aby ocenić, czy nie ma w nich podrażnień bądź kleszczy i pcheł.

Źródło: koty.pl, fera.pl

Jak dobrze znasz kocie zwyczaje? SPRAWDŹ swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 8

Dlaczego kot kopie w swojej kuwecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Dzień Bez Futra. Jak wygląda rzeczywistość ferm futrzarskich?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Znaki zodiaku i ich zwierzęta mocy. Znasz swoje?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Fala przypadków wścieklizny na Mazowszu, rusza akcja szczepień

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Szukasz opiekuna dla psa lub kota? Oto serwis, któremu możesz zaufać

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Troszczmy się o jeże. Jak im pomóc w okresie jesienno-zimowym?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Właściciele długo czekali na tę decyzję. Od stycznia leki dla zwierząt domowych bez recepty

Czytaj więcej >