Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > 5 powodów, dlaczego nie powinieneś mieć psa
Monika Krupska
Monika Krupska 03.05.2021 02:00

5 powodów, dlaczego nie powinieneś mieć psa

Pies
Photo by Fineas Gavre on Unsplash

Pies to wspaniały przyjaciel, wierny kompan i oddany członek rodziny. Potrafi wesprzeć w ciężkich chwilach, obronić przed niebezpiecznymi sytuacjami czy ogrzać w zimne popołudnie. Wierny i oddany pies oczekuje od człowieka takiego samego zaangażowania w relację, jaką on daje od siebie. Jednak nie wszyscy właściciele potrafią sprostać obowiązkom posiadania zwierzęcia. Oto racjonalne powody, dlaczego nie powinieneś mieć psa.

Racjonalne argumenty

1. Brak czasu - jeśli po powrocie do domu jedyne, o czym marzysz to ciepłe kapcie i łóżko, a długi spacer z psem wydaje się niemożliwy do zrealizowania, to zdecydowanie nie powinieneś mieć psa. Zwierzę wymaga od nas uwagi. Nie tylko chce chodzić na częste (min. 3 razy/dzień) spacery, ale i pragnie biegać za piłką czy patykami. Czworonogi całymi dniami siedzą same w domu, wyczekując opiekuna. Kiedy ten wraca liczą, że teraz są dla niego najważniejsze, nie przegrywają z telewizorem czy graniem w gry na komputerze. Jeśli nie masz czasu na spacery, wspólne zabawy, głaskanie po brzuszku, powinieneś odłożyć posiadanie czworonoga na bok.

2. Częste wyjazdy - jeśli wszędzie Cię pełno, ale zdecydowanie nie w domu, to nie powinieneś rozważać możliwości posiadania czworonoga. Psy przyzwyczajają się do ludzi, tęsknią za nimi, kiedy Ci wyjeżdżają, nie chcą zostawać same w domu na długie godziny czy tygodniami w gościach. Zwierzaki chcą towarzyszyć opiekunom podczas wakacji, wiele z nich dobrze znosi podróże samochodem.

3. Brak miejsca - niestety, ale małe mieszkania nie sprzyjają posiadaniu np. owczarka niemieckiego czy mastifa. Decydując się na daną rasę powinieneś zastanowić się, czy masz miejsce na niego w mieszkaniu. Wraz z przybyciem psa pojawi się w domu wiele nowych rzeczy m.in. miski na wodę i jedzenie, kojec czy klatka kennelowa. Wiele psów często też ma swoje ulubione miejsce na sofie i niechętnie się z nim rozstaje.

Czworonogi, które mieszkają w małych mieszkaniach potrzebują też większej ilości spacerów, aby mogły rozładować energię. Jeśli się im tego nie zapewni, prawdopodobnie zwierzaki rozładują ją np. gryząc kapcie czy poduszkę.

Jeśli nie posiadasz wystarczająco miejsca w domu na rozłożenie klatki, kojca czy misek, być może powinieneś przemyśleć posiadanie w domu psa.

4. Brak pieniędzy - jedzenie, opieka weterynaryjna czy psie salony. Posiadanie psa sporo kosztuje i nie ma co tego ukrywać. Od lat mówi się, aby wybierając karmę dla zwierzaka czytać etykiety i nie wrzucać psu do miski śmieciowego jedzenia. Wybór lepszej karmy wiąże się z większymi wydatkami, co właściciele odczują po kieszeni.

Psy także chorują, co wiąże się z wydatkami. Jeśli w tej chwili nie mógłbyś pozwolić sobie na dodatkowe wydatki związane np. z chorobą dwóch członków rodziny na raz to zastanów się, czy udźwignąłbyś też leczenie zwierzęcia. Warto wziąć pod uwagę, że wizyty w lecznicach często zaczynają się od 100 zł w górę. W przypadku poważnych chorób możemy zostawić u weterynarza nawet kilka tys. złotych.

5. Niechęć do wspólnej pracy - jeśli chcemy, aby czworonogi chodziły ładnie na smyczy, nie załatwiały się w domu czy nie szczekały na obcych ludzi, musimy poświęcić im czas na szkolenia. Niektórzy właściciele decydują się nawet na posłanie zwierzaków do psich szkół, co również wiąże się z wydatkami. Jeśli nie masz ochoty samodzielnie pracować z psem lub nie stać Cię na kursy, nie powinieneś decydować się na czworonoga. Należy pamiętać, że pies to nie zabawka i należy poświęcać mu uwagę.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami