Swiatzwierzat.pl
Photo by Fineas Gavre on Unsplash

Photo by Fineas Gavre on Unsplash

5 powodów, dlaczego nie powinieneś mieć psa

3 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Pies to wspaniały przyjaciel, wierny kompan i oddany członek rodziny. Potrafi wesprzeć w ciężkich chwilach, obronić przed niebezpiecznymi sytuacjami czy ogrzać w zimne popołudnie. Wierny i oddany pies oczekuje od człowieka takiego samego zaangażowania w relację, jaką on daje od siebie. Jednak nie wszyscy właściciele potrafią sprostać obowiązkom posiadania zwierzęcia. Oto racjonalne powody, dlaczego nie powinieneś mieć psa.

Racjonalne argumenty

1. Brak czasu - jeśli po powrocie do domu jedyne, o czym marzysz to ciepłe kapcie i łóżko, a długi spacer z psem wydaje się niemożliwy do zrealizowania, to zdecydowanie nie powinieneś mieć psa. Zwierzę wymaga od nas uwagi. Nie tylko chce chodzić na częste (min. 3 razy/dzień) spacery, ale i pragnie biegać za piłką czy patykami. Czworonogi całymi dniami siedzą same w domu, wyczekując opiekuna. Kiedy ten wraca liczą, że teraz są dla niego najważniejsze, nie przegrywają z telewizorem czy graniem w gry na komputerze. Jeśli nie masz czasu na spacery, wspólne zabawy, głaskanie po brzuszku, powinieneś odłożyć posiadanie czworonoga na bok.

2. Częste wyjazdy - jeśli wszędzie Cię pełno, ale zdecydowanie nie w domu, to nie powinieneś rozważać możliwości posiadania czworonoga. Psy przyzwyczajają się do ludzi, tęsknią za nimi, kiedy Ci wyjeżdżają, nie chcą zostawać same w domu na długie godziny czy tygodniami w gościach. Zwierzaki chcą towarzyszyć opiekunom podczas wakacji, wiele z nich dobrze znosi podróże samochodem.

Ciąża

Ciążowe zdjęcie żony stało się hitem. Mistrz drugiego planu skradł całe show

CZYTAJ DALEJ

3. Brak miejsca - niestety, ale małe mieszkania nie sprzyjają posiadaniu np. owczarka niemieckiego czy mastifa. Decydując się na daną rasę powinieneś zastanowić się, czy masz miejsce na niego w mieszkaniu. Wraz z przybyciem psa pojawi się w domu wiele nowych rzeczy m.in. miski na wodę i jedzenie, kojec czy klatka kennelowa. Wiele psów często też ma swoje ulubione miejsce na sofie i niechętnie się z nim rozstaje.

Czworonogi, które mieszkają w małych mieszkaniach potrzebują też większej ilości spacerów, aby mogły rozładować energię. Jeśli się im tego nie zapewni, prawdopodobnie zwierzaki rozładują ją np. gryząc kapcie czy poduszkę.

Jeśli nie posiadasz wystarczająco miejsca w domu na rozłożenie klatki, kojca czy misek, być może powinieneś przemyśleć posiadanie w domu psa.

4. Brak pieniędzy - jedzenie, opieka weterynaryjna czy psie salony. Posiadanie psa sporo kosztuje i nie ma co tego ukrywać. Od lat mówi się, aby wybierając karmę dla zwierzaka czytać etykiety i nie wrzucać psu do miski śmieciowego jedzenia. Wybór lepszej karmy wiąże się z większymi wydatkami, co właściciele odczują po kieszeni.

Psy także chorują, co wiąże się z wydatkami. Jeśli w tej chwili nie mógłbyś pozwolić sobie na dodatkowe wydatki związane np. z chorobą dwóch członków rodziny na raz to zastanów się, czy udźwignąłbyś też leczenie zwierzęcia. Warto wziąć pod uwagę, że wizyty w lecznicach często zaczynają się od 100 zł w górę. W przypadku poważnych chorób możemy zostawić u weterynarza nawet kilka tys. złotych.

5. Niechęć do wspólnej pracy - jeśli chcemy, aby czworonogi chodziły ładnie na smyczy, nie załatwiały się w domu czy nie szczekały na obcych ludzi, musimy poświęcić im czas na szkolenia. Niektórzy właściciele decydują się nawet na posłanie zwierzaków do psich szkół, co również wiąże się z wydatkami. Jeśli nie masz ochoty samodzielnie pracować z psem lub nie stać Cię na kursy, nie powinieneś decydować się na czworonoga. Należy pamiętać, że pies to nie zabawka i należy poświęcać mu uwagę.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >