Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dlaczego modliszki zjadają swoich partnerów? Kanibalistyczne igraszki mają uzasadnienie
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 27.01.2024 08:00

Dlaczego modliszki zjadają swoich partnerów? Kanibalistyczne igraszki mają uzasadnienie

Modliszka
Modliszka, źródło: pixabay/Josch13

Samice modliszek są znane ze skłonności do kanibalizmu. Co najdziwniejsze, do praktykowanej od pokoleń strategii ewolucyjnej dochodzi w okresie godowym, często w trakcie kopulacji. Czy każdy samiec jest z góry skazany na śmierć po odbyciu stosunku z samicą? Naukowcy mają kilka teorii tłumaczących, dlaczego drapieżne owady zjadają swoich partnerów oraz jakie wiążą się z tym korzyści. Z całą pewnością samice muszą mieć ważne powody, aby w trakcie zapłodnienia myśleć o konsumpcji ojca własnego potomstwa.

Dlaczego samice modliszek zjadają swoich partnerów seksualnych? Wielka miłość skrócona o głowę

Modliszki to owady, które swoim wyglądem przypominają nieco przybyszów z innej planety, ale nie tylko ich aparycja potrafi zaskoczyć. Samice tych owadów znane są ze skłonności do kanibalizmu. Co więcej, robią to w wyjątkowo nieoczywistych okolicznościach. Modliszki atakują swoich partnerów w trakcie kopulacji. Naukowcy mają kilka teorii, które tłumaczą to niezrozumiałe dla ludzi zachowanie. Nie mają jednak pewności, czy za brutalnością samic modliszek nie kryje się jeszcze jakaś inna, nieodkryta dotąd kwestia. 

Dotychczas wiadomo, że samice poprzez odgryzienie samcowi głowy zwiększają jego sprawność seksualną. To właśnie w tej części ciała znajdują się ośrodki odpowiedzialne za hamowanie popędu, dlatego osobniki pozbawione głowy nie mają w tej kwestii żadnych oporów. Dzięki temu do organizmu samicy dostaje się więcej nasienia, co znacznie zwiększa ilość zapłodnionych jaj. W pewnym sensie kanibalizm u modliszek jest ważnym elementem dbałości o przetrwanie gatunku. 

Samice modliszek mają jednak jeszcze co najmniej jeden powód, dla którego nic ich nie powstrzymuje przed zabijaniem przedstawicieli swojego gatunku.

pexels-anton-atanasov-13817729.jpg
Źródło: pexels.com @Anton Atanasov
Stanęła na środku drogi i ani myślała się ruszyć. Gdy wezwano Straż Miejską, na jaw wyszła smutna prawda W ich domu coś cuchnęło, więc zaczęli szukać winowajcy. Przerazili się, gdy zajrzeli pod pralkę

Samice modliszek bywają nie tylko okrutne, ale i przebiegłe

W trakcie godów samice mają znacznie większe zapotrzebowanie pokarmowe niż w pozostałych okresach, ponieważ ich organizm jest obciążony produkcją ogromnej ilości jaj. Dlatego to właśnie w czasie, w którym modliszki łącza się w pary w celu prokreacji samice nieprzerwanie odczuwają wilczy apetyt. Zdarza się, że dla zdobycia pożywienia posuwają się do manipulacji.

Samice modliszek zachęcają potencjalnych partnerów do prokreacji, mimo że nie mają zamiaru dopuścić do kopulacji. Wiedzą, że w ten sposób są w stanie niemalże bez wysiłku przywołać do siebie stworzenie, które może stać się ich ofiarą.

pexels-julissa-helmuth-5333864.jpg
Źródło: pexels.com @Julissa Helmuth

Samce modliszek starają się uniknąć śmierci

Warto dodać, że samce modliszek są świadome zagrożenia, jakie niesie za sobą kopulacja z samicami. Co więcej, wiele wskazuje na to, że starają się zrobić wszystko, aby nie stać się obiadem swojej partnerki. Dlatego przedstawiciele tego gatunku podchodzą do samic od tyłu z nadzieją na to, że ta pozycja uniemożliwi im dorwanie się od ich głowy. 

Ponadto naukowiec dr William Brown z Uniwersytetu Stanowego w Nowym Yorku odkrył, że samce modliszek chętniej kopulują z najedzonymi niż z głodnymi samicami. Udowodnił to, obserwując zachowanie owadów w kontrolowanych warunkach. Zauważył wtedy, że samice, które przed połączeniem ich z samcami zostały nakarmione świerszczami, cieszyły się większym powodzeniem u płci przeciwnej.

pexels-julissa-helmuth-5333866.jpg
Źródło: pexels.com @Julissa Helmuth

Źródło: natemat.pl, wikipedia.pl