Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego koty wspinają się na nasze ramiona?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 09.01.2022 01:00

Dlaczego koty wspinają się na nasze ramiona?

Kot wspina się na ramiona
unsplash/Anna Tello

Jak doskonale wiadomo, koty lubią spać w najróżniejszych miejscach, także na opiekunowie. Główną przyczyną tego, dlaczego kot kładzie się na człowieku, jest potrzeba bliskiego kontaktu z zaufaną osobą. Zdarza się jednak, że mruczki wspinają się nam na ramiona. Dlaczego właśnie tam? Nie od dziś wiadomo, że koty to jedne z najbardziej tajemniczych stworzeń chodzących po naszej planecie. Chodzą własnymi ścieżkami, ponoć zawsze spadają na cztery łapy i prowadzą dosyć sekretne życie.

Wielu właścicieli mruczków zastanawia się, co mogą oznaczać określone zachowania ich pupili, jak np. wspinanie się na nasze ramiona. Czy to forma zabawy, dominacji, a może próba wyswobodzenia się z naszych objęć? Dzięki naszemu artykułowi poznasz rozwiązanie tej zagadki!

Dlaczego kot wspina się nam na ramiona?

Powody, dla których koty zajmują miejsce na ramionach opiekunów, wynikają z dwóch głównych czynników - instynktownego poszukiwania dobrego punktu obserwacyjnego oraz potrzebą wzmocnienia więzi ze swoim dwunożnym przyjacielem.

Zauważmy, że niektóre koty już jako kocięta próbują wspiąć się na nasze ręce i ramiona. Jest to forma zabawy, zwrócenia na siebie uwagi oraz eksploracji otoczenia poprzez zabawę. Jeśli będziemy nagradzać kociaka pieszczotami czy smakołykami za wykonywanie tej czynności, z czasem nauczy się, że owe zachowanie wiąże się z czymś przyjemnym i zacznie je powtarzać w dorosłości.

Warto nadmienić, że koty regularnie oznaczają swoje terytorium zapachem, który jest dla nas niewyczuwalny. Niektóre zwierzaki mogą ocierać się o Ciebie pyszczkiem bądź tylnymi częściami ciała, gdzie znajdują się gruczoły zapachowe. Wspinając się na Twoje ramiona i trącając Cię po twarzy, mruczek może próbować naznaczyć Cię własnym zapachem.

Znacie ten widok, gdy lew leży na skale i przygląda się wszystkiemu z góry? W naturze koty kojarzą wysokość z bezpieczeństwem, dlatego wykorzystują wysoko położone punkty do obserwacji intruzów i potencjalnych ofiar. Z tego względu niektóre mruczki traktują nasze ramiona jako idealną miejscówkę do monitorowania "domowego terytorium". Opiekunom należą się dodatkowe punkty, jeśli chodzą w ten sposób po domu, zapewniając swoim pupilom mobilny punkt obserwacyjny.

Zwróćmy także uwagę na upodobania zwierząt w kwestii noszenia na rękach i ramionach. W zależności od tego, jaki charakter ma nasz kot, może nie życzyć sobie podnoszenia i czułości lub zwyczajnie się bać. Branie go na ręce sprawia, że czuje się jak w potrzasku i za wszelką cenę próbuje wyrwać się z uścisku. Wspięcie się na ramiona wówczas jest najszybszą drogą ucieczki, a skok z wysokości może się dla niego skończyć traumą bądź, co gorsza, kontuzją. Oczywiście my także możemy się wystawić na ryzyko zdobycia krwawej szramy na policzku, szyi czy plecach.

Pamiętajmy więc, by być ostrożnym, kiedy kot przebywa na naszych ramionach i zapewnijmy mu odpowiednią asekurację.

Źródło: swiatzwierzat.pl, koty.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami