Swiatzwierzat.pl
kot

Noemosu, Getty Images Pro / Canva.com

Czy koty lubią być noszone na rękach? Odpowiedź nie jest oczywista

19 Października 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Udostępnij:

Koty nazywane są największymi pieszczochami wśród zwierząt. Często wydaje nam się, że wszystkie koty uwielbiają przytulanie i noszenie na rękach i tylko na to czekają. Jednak okazuje się, że podobnie jak ludzie, tak i zwierzęta mają różne charaktery, a konkretny gatunek nigdy nie warunkuje jednej stałej cechy usposobienia.

Koty lubią się wylegiwać, bo tak jak wszystkie stworzenia potrzebują nie tylko aktywności, ale również wypoczynku. Jednak nie zawsze życzą sobie jednocześnie naszego towarzystwa, a szczególnie brania na ręce.

Czy koty lubią być noszone na rękach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma nasz kot. Czasami widać po zwierzaku, że gdy bierzemy go na ręce, mruczy, albo nawet sam się po nas wspina, ale bywa i tak, że próbuje wyrwać się z uścisku.

Wodomierz

Krab zwiedzał wodomierze na warszawskiej Pradze. „Wybrał pion wodno-kanalizacyjny"

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego niektóre koty nie lubią podnoszenia? Przede wszystkim koty posiadają instynkt, który karze im zachować możliwie jak największą swobodę ruchów i dystans. Podnoszenie i branie przez nas na ręce sprawia, że czują się jak w potrzasku.

Zwierzęta cały czas są czujne i nieustanna uwaga i potrzeba kontroli jest w ich naturze. Zamknięcie w ludzkich ramionach uniemożliwia im swobodną reakcję i szanse na potencjalną ucieczkę.

Druga sprawa to to, że kot może być do noszenia po prostu nieprzyzwyczajony. Jeśli zależy nam na tym, by go z tym oswoić, warto od małego przyzwyczajać go do bliskiego kontaktu.

Po trzecie, pamiętajmy też, że kotu może być u nas na rękach po prostu niewygodnie. Szczególnie jeśli podnosimy go nieumiejętnie albo mamy do czynienia ze starszym kotem, który z uwagi na swój wiek może być cały obolały.

Z każdym kotem należy obchodzić się inaczej

Niektóre koty uwielbiają być noszone na rękach, a jeszcze inne absolutnie tego nienawidzą. Jeżeli widzisz, że twój kot nie lubi być noszony, oszczędź mu tej męki. Jeśli chcesz go tego nauczyć, zastosuj najlepszą motywację, czyli pyszne kąski, a kiedy nawet to nie pomoże, wymyśl inny sposób okazywania mu uczuć.

W kwestii noszenia kotów warto mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz. Jak dotąd często zalecano podnoszenie kociąt, a także dorosłych kotów, za skórę na karku. Jednak okazuje się, że nie jest to wskazane i może być bardzo bolesne dla kociaka. Tylko kotka potrafi to zrobić umiejętnie!

Źródło: koty.pl

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Katarzyna Augustyniak Autor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Kot

Koty

Jak przywoływać koty w różnych zakątkach świata?

Czytaj więcej >

Koty

Czy koty widzą duchy? Cała prawda o kocich zmysłach

Czytaj więcej >

Koty

Kilka kotów w domu. Jak poznać, czy się lubią, czy raczej nie znoszą?

Czytaj więcej >

Koty

Czy laser dla kota jest szkodliwy? Zabawa światełkiem niesie więcej szkód niż pożytku

Czytaj więcej >

Koty

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

Czytaj więcej >

Koty

Czym karmić kota, by uniknął niedoborów tauryny?

Czytaj więcej >