Swiatzwierzat.pl
kot

Noemosu, Getty Images Pro / Canva.com

Czy koty lubią być noszone na rękach? Odpowiedź nie jest oczywista

19 Października 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Koty nazywane są największymi pieszczochami wśród zwierząt. Często wydaje nam się, że wszystkie koty uwielbiają przytulanie i noszenie na rękach i tylko na to czekają. Jednak okazuje się, że podobnie jak ludzie, tak i zwierzęta mają różne charaktery, a konkretny gatunek nigdy nie warunkuje jednej stałej cechy usposobienia.

Koty lubią się wylegiwać, bo tak jak wszystkie stworzenia potrzebują nie tylko aktywności, ale również wypoczynku. Jednak nie zawsze życzą sobie jednocześnie naszego towarzystwa, a szczególnie brania na ręce.

Czy koty lubią być noszone na rękach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma nasz kot. Czasami widać po zwierzaku, że gdy bierzemy go na ręce, mruczy, albo nawet sam się po nas wspina, ale bywa i tak, że próbuje wyrwać się z uścisku.

Wodomierz

Krab zwiedzał wodomierze na warszawskiej Pradze. „Wybrał pion wodno-kanalizacyjny"

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego niektóre koty nie lubią podnoszenia? Przede wszystkim koty posiadają instynkt, który karze im zachować możliwie jak największą swobodę ruchów i dystans. Podnoszenie i branie przez nas na ręce sprawia, że czują się jak w potrzasku.

Zwierzęta cały czas są czujne i nieustanna uwaga i potrzeba kontroli jest w ich naturze. Zamknięcie w ludzkich ramionach uniemożliwia im swobodną reakcję i szanse na potencjalną ucieczkę.

Druga sprawa to to, że kot może być do noszenia po prostu nieprzyzwyczajony. Jeśli zależy nam na tym, by go z tym oswoić, warto od małego przyzwyczajać go do bliskiego kontaktu.

Po trzecie, pamiętajmy też, że kotu może być u nas na rękach po prostu niewygodnie. Szczególnie jeśli podnosimy go nieumiejętnie albo mamy do czynienia ze starszym kotem, który z uwagi na swój wiek może być cały obolały.

Z każdym kotem należy obchodzić się inaczej

Niektóre koty uwielbiają być noszone na rękach, a jeszcze inne absolutnie tego nienawidzą. Jeżeli widzisz, że twój kot nie lubi być noszony, oszczędź mu tej męki. Jeśli chcesz go tego nauczyć, zastosuj najlepszą motywację, czyli pyszne kąski, a kiedy nawet to nie pomoże, wymyśl inny sposób okazywania mu uczuć.

W kwestii noszenia kotów warto mieć na uwadze jeszcze jedną rzecz. Jak dotąd często zalecano podnoszenie kociąt, a także dorosłych kotów, za skórę na karku. Jednak okazuje się, że nie jest to wskazane i może być bardzo bolesne dla kociaka. Tylko kotka potrafi to zrobić umiejętnie!

Źródło: koty.pl

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Katarzyna Augustyniak Autor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą

Czytaj więcej >

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >