Swiatzwierzat.pl

canva.com

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? 7 najczęstszych przyczyn

24 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Zwierzętami domowymi często rządzą instynkty, których ich właściciele nie są w stanie pojąć. Tak chociażby bywa w przypadkach kotek, które nagle porzucają swoje młode. Z czego wynika taka sytuacja? Okazuje się, że przyczyn jest wiele.

Warto się z nimi zapoznać, by mieć świadomość, co robić w takiej sytuacji. Często bowiem zachowująca się w ten sposób kotka ma po prostu problemy natury zdrowotnej, których nie należy bagatelizować.

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? Najczęstsze powody

  • Zespół Słabego Kocięcia

To dosyć przykry powód, ale wynika z praw natury. Zdarza się bowiem tak, że matka nie porzuca wszystkich kociąt, a tylko jedno z nich. Zwykle jest to najsłabsze młode, często ostatnie z miotu. Kierująca się instynktem matka decyduje się w takim momencie na zachowanie największej ilości mleka i energii dla tych, które są silniejsze i na pewno przeżyją, w efekcie wypierając się tego najbardziej nieporadnego.

  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Za porzucenie młodych często odpowiedzialne są hormony matki. Jeśli ich gospodarka jest zachwiana, może nie być w stanie zająć się dziećmi. Problemy hormonalne mogą się objawiać w różny sposób. Czasem matka z tego powodu nie wykształca instynktu macierzyńskiego, przez co młodymi się nie przejmuje, a innym razem porzuca je, bo niedobór hormonów uniemożliwia jej karmienie ich własnym mlekiem.

  • Poród

To z pozoru bardzo błahy powód. Zdarza się tak, że kotki są na tyle wycieńczone porodem, że po prostu nie są w stanie zajmować się swoimi młodymi. Dzieje się tak głównie przy okazji wielogodzinnych porodów, w trakcie których na świat przychodzi około tuzina kociąt.

  • Stres i strach

Należy pamiętać, że kotki wychowujące miot są narażone na ogromny stres ze względu na to, że same tak naprawdę nie są w stanie obronić młodych przed potencjalnym zagrożeniem. Jeśli więc matka przestraszy się czegoś w miejscu, w którym zostawiła młode lub ciągle coś ją będzie tam niepokoiło, może po prostu nie wrócić.

  • Chore młode

Matka działa podobnie jak w przypadku Zespołu Słabego Kocięcia, gdy wyczuje, że jedno z młodych jest chore. Wówczas instynktownie odrzuca je, by nie zaraziło reszty miotu.

  • Zbyt młody wiek

Podobnie jak ludzie, koty też muszą być gotowe nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie na potomstwo. Właśnie dlatego zaleca się, by kotki młodsze niż 18 miesięcy nie rodziły. Wcześniej nie są bowiem odpowiednio przystosowane do wychowania młodych i albo je porzucą, albo, co gorsza, zagryzą.

  • Infekcja gruczołu mlekowego

Wspomniana wyżej choroba jest kolejnym z powodów zaniedbania młodych przez matkę. Zdarza się bowiem, że kotki z różnych względów, czasem również przez same dzieci, doznają infekcji gruczołu mlekowego. Wówczas nie są w stanie karmić swoich młodych, nawet jeśli zachowanie nie wskazuje na to, że chcą je porzucić.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: Na Temat

Tagi:

Podobne artykuły

Koty

Dlaczego kot kładzie się w nogach? To nie altruizm, chodzi o coś więcej niż miłość
Czytaj więcej >

Koty

Przybył do nich sam, bez mamy i rodzeństwa. Gdy kociak dorósł, nabrał uroczego przyzwyczajenia
Czytaj więcej >

Koty

Tak się kończy samodzielne strzyżenie kota. Właścicielka zaliczyła spektakularną wpadkę
Czytaj więcej >

Koty

Mama myślała, że się rozpłynie, widząc co kot robi z jej córeczką. Od razu chwyciła za telefon
Czytaj więcej >

Koty

"Milionerzy": Trudne pytanie o koty. Co starożytni Egipcjanie golili sobie po śmierci zwierzaka?
Czytaj więcej >

Koty

Pożar w domu, w środku 6-osobowa rodzina. Kotka Nina zapobiegła tragedii, sama oddała życie
Czytaj więcej >
Redakcja swiatzwierzat.pl

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]