Swiatzwierzat.pl
kotka i małe

canva.com

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? 7 najczęstszych przyczyn

24 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Zwierzętami domowymi często rządzą instynkty, których ich właściciele nie są w stanie pojąć. Tak chociażby bywa w przypadkach kotek, które nagle porzucają swoje młode. Z czego wynika taka sytuacja? Okazuje się, że przyczyn jest wiele.

Warto się z nimi zapoznać, by mieć świadomość, co robić w takiej sytuacji. Często bowiem zachowująca się w ten sposób kotka ma po prostu problemy natury zdrowotnej, których nie należy bagatelizować.

Dlaczego kotka odrzuca swoje małe? Najczęstsze powody

  • Zespół Słabego Kocięcia

To dosyć przykry powód, ale wynika z praw natury. Zdarza się bowiem tak, że matka nie porzuca wszystkich kociąt, a tylko jedno z nich. Zwykle jest to najsłabsze młode, często ostatnie z miotu. Kierująca się instynktem matka decyduje się w takim momencie na zachowanie największej ilości mleka i energii dla tych, które są silniejsze i na pewno przeżyją, w efekcie wypierając się tego najbardziej nieporadnego.

  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Za porzucenie młodych często odpowiedzialne są hormony matki. Jeśli ich gospodarka jest zachwiana, może nie być w stanie zająć się dziećmi. Problemy hormonalne mogą się objawiać w różny sposób. Czasem matka z tego powodu nie wykształca instynktu macierzyńskiego, przez co młodymi się nie przejmuje, a innym razem porzuca je, bo niedobór hormonów uniemożliwia jej karmienie ich własnym mlekiem.

shihpoo

Dostawczyni jedzenia zabiera z ulicy bezpańskiego psa. Ta miłość była im pisana

CZYTAJ DALEJ
  • Poród

To z pozoru bardzo błahy powód. Zdarza się tak, że kotki są na tyle wycieńczone porodem, że po prostu nie są w stanie zajmować się swoimi młodymi. Dzieje się tak głównie przy okazji wielogodzinnych porodów, w trakcie których na świat przychodzi około tuzina kociąt.

  • Stres i strach

Należy pamiętać, że kotki wychowujące miot są narażone na ogromny stres ze względu na to, że same tak naprawdę nie są w stanie obronić młodych przed potencjalnym zagrożeniem. Jeśli więc matka przestraszy się czegoś w miejscu, w którym zostawiła młode lub ciągle coś ją będzie tam niepokoiło, może po prostu nie wrócić.

  • Chore młode

Matka działa podobnie jak w przypadku Zespołu Słabego Kocięcia, gdy wyczuje, że jedno z młodych jest chore. Wówczas instynktownie odrzuca je, by nie zaraziło reszty miotu.

  • Zbyt młody wiek

Podobnie jak ludzie, koty też muszą być gotowe nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie na potomstwo. Właśnie dlatego zaleca się, by kotki młodsze niż 18 miesięcy nie rodziły. Wcześniej nie są bowiem odpowiednio przystosowane do wychowania młodych i albo je porzucą, albo, co gorsza, zagryzą.

  • Infekcja gruczołu mlekowego

Wspomniana wyżej choroba jest kolejnym z powodów zaniedbania młodych przez matkę. Zdarza się bowiem, że kotki z różnych względów, czasem również przez same dzieci, doznają infekcji gruczołu mlekowego. Wówczas nie są w stanie karmić swoich młodych, nawet jeśli zachowanie nie wskazuje na to, że chcą je porzucić.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: Na Temat

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >

Koty

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

Czytaj więcej >