Gdzie i dlaczego koty się chowają? 5 najczęstszych powodów
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego koty się chowają? Jak się okazuje, to zachowanie wcale nie jest przypadkowe. Często jest to element zabawy, jednak zdarza się, że za postępowaniem tym kryje się poważniejsza przyczyna. Z poniższego artykułu dowiecie się więcej o swoim czworonogu.
Chyba każdy opiekun zauważył, że jego kot lubi chować się po kątach. Kryjówki tych zwieszaków mogą wywoływać nie tylko rozbawienie, ale i skłaniać do zastanowienia. W większości przypadków nie ma się jednak czego obawiać. To zachowanie jest w pełni normalne.
Instynkt łowiecki
Aby kot zachował zdrowie psychiczne, powinien realizować tzw. cykl łowiecki. W przypadku dzikich lub wychodzących futrzaków wszystko dzieje się w pełni naturalnie. Jednak koty domowe muszą dostosowywać instynkty do warunków mieszkalnych. By pomóc zwierzęciu odtworzyć naturalny cykl polowania, można bawić się z nim wędką czy inną tego typu zabawką.
Nowe otoczenie i stres
Jeśli nasz kot jest regularnie narażany na stres, w końcu odbije się to na jego zdrowiu psychicznym. Zwierzę, by uchronić się przed niebezpieczeństwem, będzie szukało odpowiedniej kryjówki, w której panuje cisza, ciepło i bezpieczeństwo.
Potrzeba eksploracji, zabawa
Koty domowe nie różnią się tak bardzo od swoich dzikich odpowiedników i potrzebują zabawy do szczęścia oraz rozwoju. Często chodzi tu o wyżej wspomniane zabawy myśliwskie, czyli gry w polowanie. Zdarza się, że bawiący się kot może mocno wystraszyć właścicieli, wyskakując ze swojej kryjówki.
Prywatność, koci charakter
Natury kota nie da się zmienić. Zwierzęta te potrzebują miejsca, w którym da się wypocząć i spędzić chwilę w prywatności. Zwykle będą szukały kryjówki, w której czują się w pełni bezpiecznie. Z tego powodu często można je znaleźć w małych przestrzeniach, z których obserwują toczenie.