Swiatzwierzat.pl
Chowający się kot canva PRO

fot. w-ings, canva.com

Gdzie i dlaczego koty się chowają? 5 najczęstszych powodów

14 Lipca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego koty się chowają? Jak się okazuje, to zachowanie wcale nie jest przypadkowe. Często jest to element zabawy, jednak zdarza się, że za postępowaniem tym kryje się poważniejsza przyczyna. Z poniższego artykułu dowiecie się więcej o swoim czworonogu.

Chyba każdy opiekun zauważył, że jego kot lubi chować się po kątach. Kryjówki tych zwieszaków mogą wywoływać nie tylko rozbawienie, ale i skłaniać do zastanowienia. W większości przypadków nie ma się jednak czego obawiać. To zachowanie jest w pełni normalne.

Instynkt łowiecki

Aby kot zachował zdrowie psychiczne, powinien realizować tzw. cykl łowiecki. W przypadku dzikich lub wychodzących futrzaków wszystko dzieje się w pełni naturalnie. Jednak koty domowe muszą dostosowywać instynkty do warunków mieszkalnych. By pomóc zwierzęciu odtworzyć naturalny cykl polowania, można bawić się z nim wędką czy inną tego typu zabawką.


Nowe otoczenie i stres

Jeśli nasz kot jest regularnie narażany na stres, w końcu odbije się to na jego zdrowiu psychicznym. Zwierzę, by uchronić się przed niebezpieczeństwem, będzie szukało odpowiedniej kryjówki, w której panuje cisza, ciepło i bezpieczeństwo.


Potrzeba eksploracji, zabawa

Koty domowe nie różnią się tak bardzo od swoich dzikich odpowiedników i potrzebują zabawy do szczęścia oraz rozwoju. Często chodzi tu o wyżej wspomniane zabawy myśliwskie, czyli gry w polowanie. Zdarza się, że bawiący się kot może mocno wystraszyć właścicieli, wyskakując ze swojej kryjówki.


Prywatność, koci charakter

Natury kota nie da się zmienić. Zwierzęta te potrzebują miejsca, w którym da się wypocząć i spędzić chwilę w prywatności. Zwykle będą szukały kryjówki, w której czują się w pełni bezpiecznie. Z tego powodu często można je znaleźć w małych przestrzeniach, z których obserwują toczenie.

BeFunky-collage (81)

Nagrano, jak dziecko bawi się z kotkiem. Internauci dostrzeli pewien problem

CZYTAJ DALEJ


Choroba i złe samopoczucieZdarza się, że kot kryje się przez swój pogarszający się stan zdrowia. Jeśli zauważymy, że zwierzak jest apatyczny, unika głaskania, mało je i spędza mnóstwo czasu w jednym miejscu, powinniśmy zastanowić się nad wizytą u weterynarza. Mogą to być objawy poważniejszej choroby czy złego samopoczucia.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: Fera, Apetete

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >

Koty

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

Czytaj więcej >