Swiatzwierzat.pl Koty Dlaczego kot nie miauczy? To pytanie trapi właścicieli, milczeniem też próbuje ci coś zasygnalizować
unsplash/Ouarda Banani

Dlaczego kot nie miauczy? To pytanie trapi właścicieli, milczeniem też próbuje ci coś zasygnalizować

16 czerwca 2023
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Miłośnicy kotów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że to bardzo specyficzne zwierzęta. Każdy kot się od siebie różni. Jedne można określić jako typowe “gaduły”, inne zdecydowanie bardziej wolą “milczeć”. Faktem jest jednak to, że nawet wyjątkowo cichy kot od czasu do czasu lubi sobie pomiauczeć. Czasami zdarza się jednak, że zwierzak zupełnie milknie. Co to może oznaczać?

Niektóre osobniki odzywają się, gdy są głodne, inne wtedy kiedy potrzebują większej uwagi. Są też takie, które lubią “pogadać” bez powodu . Czy należy mieć powody do niepokoju, jeśli kot nie miauczy? A może niedyspozycja pojawiła się nagle?

Dlaczego kot nie miauczy? Przyczyny można upatrywać w lęku bądź stresie

Koty bardzo cenią sobie rutynę, a wszelkie odstępstwa od normalnej codzienności mogą odbierać jako coś stresującego. Remont w mieszkaniu, nowi lokatorzy, upierdliwi goście - to wszystko może być dla nich niekomfortowe. Niektóre osobniki swój niepokój okazują milknięciem. Zazwyczaj stają się wtedy też bardziej skryte, czasami nawet nerwowe. Istotną zmianą w oczach kota mogą być takie rzeczy, które z naszej perspektywy nie są istotnym wydarzeniem.

Jedną z typowych “kocich tragedii” jest wymiana lub pranie ulubionego legowiska. Zmiana zapachów to coś, czego zwierzęta bardzo nie lubią. Innym przykładem może być regularne pojawianie się w mieszkaniu nowych gości. Być może z jakiegoś powodu nie przypadli czworonogowi do gustu.

Krytycznie zagrożony gatunek zabity przez pędzącego rowerzystę. Choć wygląda uroczo, mało kto o nim pamięta

Zmiany zachowania mogą być pierwszym symptomem choroby

Zwierzak milknący z dnia na dzień powinien wzbudzić zwiększone zainteresowanie właściciela. Szczególnie jeżeli wcześniej był raczej gadatliwym stworzeniem. Koty, zupełnie tak jak ludzie, w czasie choroby stają się bardziej apatyczne i małomówne. Nie chodzi jednak wyłącznie o dolegliwości fizyczne, ale i choroby o podłożu psychicznym.

Przyczyną zaniku miauczenia mogą być problemy związane z infekcją dróg oddechowych, problemami z krtanią bądź tarczycą. Nie można również wykluczyć polipów w gardle lub na strunach głosowych. Te dolegliwości zazwyczaj dotyczą starszych zwierzaków, ale warto pamiętać, że mogą przydarzyć się każdemu. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia kota lepiej umówić się na wizytę ze specjalistą.

Kotom może doskwierać gorsze samopoczucie

Ludziom często wydaje się, że tylko nasz gatunek może mieć problemy z nastrojem. Nic bardziej mylnego. W przypadku kotów pogorszenie stanu emocjonalnego najczęściej wiąże się z niekomfortowymi wydarzeniami - m.in. przeprowadzką, rozstaniem opiekunów czy żałobą po kocim towarzyszu. W tym okresie zwierzę może milczeć w odpowiedzi na przejściowy stan czy nawet najmniejsze zmiany w jego otoczeniu.

Pamiętajmy, że zwierzęta również miewają lepsze i gorsze okresy psychiczne, a niekiedy mogą zachorować na depresję. Stale zajęty właściciel, który nigdy nie ma czasu na zabawę może być wystarczającym powodem do rezygnacji z miauczenia.

scott-serhat-duygun-TndyWjfK2vY-unsplash.jpg
unsplash/Scott Serhat Duygun

Źródło: https://abckota.pl/

Influencerka była przekonana, że kupiła pomeraniana. Z psa jednak wyrosło coś zupełnie innego, "Okłamali mnie"
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy