Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot miauczy pod drzwiami? Wiemy, jak go tego oduczyć
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 29.12.2022 16:30

Dlaczego kot miauczy pod drzwiami? Wiemy, jak go tego oduczyć

Dlaczego kot miauczy pod drzwiami Wiemy, jak go tego oduczyć
unsplash/Marjan Grabowski

Mogą godzinami miauczeć pod drzwiami, drapać we framugę oraz spoglądać tęsknie przez okno -  to właśnie robią koci terroryści. Na pewno każdy opiekun kota nie raz zastanawiał się, dlaczego jego pupilowi tak bardzo zależy na wejściu do innego pomieszczenia czy wydostaniu się na zewnątrz. Okazuje się, że istnieje pewien sposób, aby go tego oduczyć. Pamiętaj jednak, że krzykiem niczego nie wskórasz.

Twój kot całymi dniami przesiaduje pod drzwiami wejściowymi i przeraźliwie miauczy wniebogłosy? Nie martw się, nie jesteś sam. Z tym problemem zmaga się wielu właścicieli mruczków. Takie zachowanie nie oznacza, że za każdym razem należy mu ulegać. Co chce przez to zakomunikować i jak go tego oduczyć? Mamy dla ciebie kilka cennych rad!

Kot miauczy pod drzwiami - o co może mu chodzić?

Jak wiadomo, miauczenie kota jest nieodłącznie związane z przekazywaniem oraz odbieraniem sygnałów z otoczeniem. Poprzez ten środek komunikacji zewnętrznogatunkowej (koty między sobą niemal wyłącznie "dogadują się" przy pomocy innych sygnałów dźwiękowych) zwierzęta porozumiewają się z otaczającymi je ludźmi. Jednakże głośne i często powtarzające się dźwięki mogą być uciążliwe dla wrażliwszych właścicieli.

Bywa, że mruczki siedzą tuż przed drzwiami i z uporem maniaka miauczą, ile sił w płucach. Natrętne miauczenie pod drzwiami może być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej w ten sposób sygnalizują, że dotknął je lęk separacyjny. Innymi słowy są bardzo mocno przywiązane do właściciela i pozostanie samemu, nawet na chwilę stawia je w niekomfortowej sytuacji.

Równie dobrze takie zachowanie może sygnalizować, że chcą zostać wypuszczone na zewnątrz. Zazwyczaj takie skłonności przejawiają te mruczki, które są przyzwyczajone do przebywania poza swoim miejscem zamieszkania i swobodnej eksploracji okolicy. Nie zapominajmy też, że może chodzić o zwykłą ciekawość, co znajduje się po drugiej stronie drzwi. Mruczki to w końcu bardzo terytorialne stworzenia, dlatego czują wewnętrzną potrzebę, by mieć kontrolę nad całym terenem i stale trzymać łapę na pulsie.

Głośne i uporczywe miauczenie tuż przed progiem jest również typowe dla niewykastrowanych kotów oraz kocic w czasie rui. W ten sposób starają się zwołać potencjalnych partnerów znajdujących się w okolicy dając sygnał, że są gotowe do godów, celem przedłużenia gatunku.

Dlaczego kot miauczy pod drzwiami Wiemy, jak go tego oduczyć (1)
unsplash/Rick T.T.

Jak oduczyć kota miauczenia pod drzwiami?

Jeśli chcesz, aby twój pupil przestał wydawać z siebie uciążliwe dźwięki, w pierwszej kolejności skup się na tym, jakich metod lepiej nie wcielać w życie. Oczywistym jest, że uleganie miauczącemu kotu to droga donikąd. Poddawanie się tylko wzmocni w nim niepożądane zachowanie. Co więcej, straszenie podopiecznego, a nawet formy przemocy fizycznej nigdy nie powinny mieć miejsca w domu kochającego opiekuna.

W żadnym wypadku nie karz kota za takie zachowanie, bowiem Twoja postawa będzie dla niego zupełnie niezrozumiała. Nie krzycz na niego, nie tup, nie odpychaj na siłę od drzwi. Może i w ten sposób dasz ujście negatywnym emocjom, ale nie rozwiążesz palącego problemu. Takim postępowaniem możesz go tylko zniechęcić do siebie.

Najlepszym sposobem będzie odwrócenie uwagi mruczka czymś innym. Zajmij go ulubioną zabawką, a przy okazji zachęcać go do spożytkowania energii, by po wspólnych harcach musiał odpocząć. Pomocna okaże się też kocimiętka. Innym rozwiązaniem może być też odciągnięcie go smakołykiem lub ukrywanie ich w różnych zakamarkach pomieszczenia.

Jeśli posiadasz odpowiednio zabezpieczony balkon przy pomocy siatki, możesz wypuścić tam zwierzę. Najprawdopodobniej wtedy zajmie się obserwowaniem otoczenia i pochłanianiem docierających zewsząd zapachów.

Mamy nadzieję, że powyższe rady znajdą zastosowanie w Twoim domu. Nie gwarantujemy jednak, że odtąd kocie serenady nie przeniosą się pod drzwi... balkonowe.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Iberion wspiera akcję na rzecz żołnierzy z Ukrainy, zbieramy na 30 kamizelek kuloodpornych dla walczących w krytycznych obszarach. Ty również możesz pomóc, zachęcamy do dołączenia – każda złotówka ma znaczenie. KLIKNIJ TUTAJ.

źródło: koty.pl; koty24.pl

Tagi: Kot Porady