Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot nie daje się pogłaskać? Zwróć uwagę na te sygnały, jeśli nie chcesz oberwać pazurem
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 13.09.2023 15:49

Dlaczego kot nie daje się pogłaskać? Zwróć uwagę na te sygnały, jeśli nie chcesz oberwać pazurem

Dlaczego kot nie daje się pogłaskać?
Dlaczego kot nie daje się pogłaskać? źródło: pexels.com @Faheem Ahamad

Koty są zwierzętami, które można spotkać w wielu domach. Pomimo tego, że są to czworonogi uwielbiane przez ogromną grupę ludzi, wciąż wielu opiekunów nie umie poprawnie interpretować ważnych sygnałów, które ich pupile wysyłają im każdego dnia. Niektórych bardzo zastanawia to, dlaczego ich kot nie lubi się przytulać. Okazuje się, że ten gatunek ma zupełnie inne sposoby na okazywanie miłości i zaufanie niż przyjęło się to u ludzi. Dlaczego kot jest niedotykalski? Wyjaśniamy krok po kroku, jakie czynniki wpływają na jego zachowanie. 

Mój kot nie chce się łasić. Przytulanie nie jest dla kotów czymś naturalnym

Warto zacząć od tego, że jako ludzie zbyt często zapominamy o tym, że inne gatunki wcale nie muszą mieć takich samych zwyczajów jak my. Dla nas chęć przytulania czy całowania bliskich nam osób jest czymś zupełnie normalnym. Dlatego często chcemy w ten sposób okazać przywiązanie również naszym pupilom. Niestety, okazuje się, że w kocim świecie przytulanie nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Zwierzęta mogą tą czynność interpretować zupełnie inaczej. 

Dla kota przytulanie może być tożsame z ograniczeniem swobody. Wiele przedstawicieli tego gatunku bardzo ceni sobie swoją prywatną przestrzeń. Ma to związek z ich naturą. Należy pamiętać o tym, że przodkowie kota domowego byli dzikimi zwierzętami, które większość czasu spędzały w samotności. Poza tym zawsze musiały być czujne i gotowe do ucieczki lub ataku. 

Genów nie da się oszukać, a w przypadku niektórych domowych pupili uwidaczniają się one właśnie w postaci niechęci do przytulania. Nie ma sensu próbować na siłę zmieniać charakteru swojego czworonoga. To może doprowadzić jedynie do pogorszenia relacji opiekun-kot. Warto natomiast wiedzieć dlaczego niektóre czworonogi unikają bliskiego kontaktu fizycznego oraz w jaki sposób pokazują swoje niezadowolenie. Dzięki temu nie tylko unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji wynikających ze zdenerwowania swojego pupila ale również sprawisz, że będzie żyło mu się lepiej. 

pexels-cottonbro-studio-6865041.jpg
Źródło: pexels.com @cottonbro studio
Wyrzucił 17-letnią schorowaną kotkę na ulicę bez mrugnięcia okiem. Wszystko dla miłości?

Jest wiele czynników mających wpływ na to, czy Twój pupil lubi się przytulać

Kot w różnych okresach swojego życia, może mieć różny stosunek do przytulania się. Warto wiedzieć jakie czynniki mogą mieć istotny wpływ na to, czy Twój pupil będzie miał ochotę na bliski kontakt fizyczny, czy wręcz przeciwnie:

  • Socjalizacja - im szybciej kot zacznie przyzwyczajać się do obecności człowieka, tym lepiej. Większość kociąt, które już od małego spędzały dużo czasu z ludźmi, w dorosłości nie mają większych problemów z kontaktem fizycznym. 
  • Wiek - zazwyczaj największą chęć na przytulanie mają kocięta i koty młode. Często wraz z upływem lat czworonóg coraz bardziej zaczyna doceniać czas spędzany w samotności. 
  • Rasa - specjaliści podkreślają, że niektóre rasy kotów okazują się być bardziej towarzyskie od innych. Jako najbardziej skore do przytulania wymieniane są koty syberyjskie, cornish rexy oraz devony.
  • Indywidualne cechy charakteru - każdy kot ma zestaw niepowtarzalnych cech charakteru, które mają istotny wpływ na jego zachowanie. Dlatego niektóre osobniki okazują się być ponadprzeciętnymi pieszczochami natomiast inne nie cierpią kontaktu z człowiekiem od zawsze, bez konkretnego powodu.
  • Wspomnienia i traumy - niechęć do przytulania może wynikać ze złych wspomnień związanych z ludźmi. Warto mieć to na uwadze przede wszystkim wtedy, kiedy masz kontakt ze zwierzakiem, który miał ciężką przyszłość. Wiele czworonogów ma mnóstwo powodów dla których nie ufają ludziom. 
pexels-yan-krukau-6617558.jpg
Źródło: pexels.com @Yan Krukau

Najpopularniejsze błędy, które zniechęcają koty do przytulania

Warto wiedzieć, jakie działania zniechęcają koty do podejmowania interakcji z człowiekiem. Mając świadomość kilku ważnych zależności, możesz sprawić, że z czasem Twój pupil bardziej Ci zaufa i w konsekwencji nabierze chęci do wspólnych pieszczot.  

  • Nieszanowanie stawianych granic - koty każdego dnia starają się przekazać wiele komunikatów mową swojego ciała. Dlatego warto wiedzieć z czego wynikają kocie zachowania. Dzięki temu lepiej zrozumiesz swojego czworonoga i zauważysz, w jakich sytuacjach czuje się niekomfortowo.  
  • Nachalność - koty, podobnie jak ludzie, nie lubią nachalności. Jeżeli należysz do osób, które najchętniej wiele godzin spędzałyby na wspólnych pieszczotach ze swoim pupilem, pamiętaj o tym, że koty nie są fanami takiej formy spędzania czasu. Zmuszając swojego pupila do kontaktu fizycznego, jedynie go do tego zniechęcisz. 
  • Wybieranie złych momentów - lubisz kiedy ktoś przerywa Ci słodką drzemkę lub niepokoi Cię podczas posiłku? Z całą pewnością odpowiedzi na te pytania brzmią “nie”. Pamiętaj o tym, że koty też tego nie lubią!
  • Dotyk w złych miejscach - zdecydowana większość kotów nie lubi dotykania po łapkach i brzuchu. To coś, co jest zapisane w ich instynkcie. Dlatego lepiej uszanuj naturalną cechę swojego pupila i podczas pieszczot omijaj te obszary. 
pexels-cottonbro-studio-6865040.jpg
Źródło: pexels.com @cottonbro studio

Źródło: polki.pl, koty.pl