Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot głośno chrapie? Wielu opiekunów może być zaskoczonych
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 02.02.2023 17:35

Dlaczego kot głośno chrapie? Wielu opiekunów może być zaskoczonych

Ja cię kocham, a ty śpisz. Dlaczego kot głośno chrapie Wielu opiekunów może być zaskoczonych
unsplash/Aleksandar Cvetanovic

Niewątpliwie śpiący kot to sama słodycz i przyjemność do obserwowania dla wszystkich miłośników mruczków. Wymyślne pozycje, jakie te zwierzaki potrafią przybierać podczas drzemki, bez dwóch zdań mogą wprawić w zachwyt. Zdarza się jednak, że niektóre zwierzaki chrapią. Czy to powód do niepokoju, który należy skonsultować z weterynarzem? Znamy odpowiedź!

Czy koty chrapią? Choć zdecydowanie częściej można spotkać się z chrapiącym człowiekiem niż zwierzakiem, mruczki nie stanowią wyjątku od reguły. Mimo że zwykle kojarzą się z bezszelestnym poruszaniem i słodkim mruczeniem, wśród nich zdarzają się osobniki, którym zdarza się wydawać dźwięki przez sen. Niewielu opiekunów ma świadomość, że ta z pozoru nieistotna maniera może zwiastować problemy zdrowotne.

Mój kot chrapie - niepokojący objaw czy uroczy nawyk?

Specyficzne odgłosy wydawane przez kota podczas drzemki na pewno nie umkną uwadze jego opiekunom. Kiedy kot chrapie oznacza to, że przepływ powietrza przez jego drogi oddechowe w trakcie snu jest nieprawidłowy. Najczęściej zdarza się tak, gdy tkanki w górnych drogach oddechowych zwierzaka zaczynają wibrować lub znajduje się w nich przeszkoda tamująca bezproblemowy przepływ powietrza.

Chrapanie jest więc sygnałem, by uważniej przyjrzeć się kocim drzemkom i sytuacjom, w których wydaje z siebie charakterystyczny odgłos. Warto zapisać w pamięci ułożenie ciała zwierzęcia, by ewentualnie móc zobrazować je specjaliście, do którego się udamy.

Ja cię kocham, a ty śpisz. Dlaczego kot głośno chrapie Wielu opiekunów może być zaskoczonych (1)
unsplash/Keenan Barber

Odgłosy podczas drzemki mogą świadczyć o szeroko ujmowanych chorobach i infekcjach układu oddechowego, a nawet utkwieniu jakiegoś przedmiotu w drogach oddechowych Twojego mruczka! Pochrapywanie może wiązać się również z wadami anatomicznymi, guzami lub polipami, w przypadku których najczęściej konieczne jest przeprowadzenie zabiegu. Występowanie konkretnych schorzeń jest też zależne od rasy pupila.

Kot może chrapać przez problemy zdrowotne

U młodych kotów częstą przyczyną chrapania są polipy nosogardzieli (jamy nosowo-gardłowej), natomiast u dorosłych osobników chrapanie może świadczyć o astmie czy zaniedbanym w przeszłości zakażeniu np. kocim katarze. Powodów może być oczywiście znacznie więcej: występowanie schorzeń serca, niedokrwistości, a nawet kwasicy, bezdech senny czy alergia. Należy pamiętać, że często w walce z dolegliwościami liczy się szybkość reakcji, dlatego w każdym z wymienionych przypadków konsultacja z weterynarzem nie zaszkodzi zwierzakowi. Po postawieniu diagnozy weterynarz przepisze leki przeciwzapalne lub antybiotyki, po których przyjęciu świszczące dźwięki wydobywające się z krtani zwierzaka powinny ustać. Jeśli chrapanie u kota nie występuje nagminnie i wyraźnie nie sprawia mu problemu z oddychaniem podczas snu, nie ma powodów do niepokoju - tym bardziej kiedy nie wygląda na osłabionego, ma apetyt, a jego aktywność nie uległa zmianie.

Zdarza się, że opiekunowie mylą dźwięki wydawane przez śpiącego kota z chrapaniem. Jeśli masz co do tego wątpliwości, warto upewnić się, że z twoim pupilem wszystko w porządku podczas wizyty u weterynarza. Najpewniej w takim przypadku specjalista poprosi o określenie, od jakiego czasu zwierzę wydobywa alarmujące dźwięki oraz czy towarzyszą temu inne niecodzienne objawy.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: kobieta.interia.pl; karmawataha.pl