Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?
Fot. RolfAasa, canva.com

Dlaczego jednych komary gryzą bardziej niż innych?

1 czerwca 2022
Autor tekstu: Wioleta Piróg

Nie ma chyba osoby, która lubiłaby komary. Te małe, uciążliwe owady są jedną z największych plag okresu letniego. O osobach najbardziej podatnych na ich ugryzienia mówi się, że "mają słodką krew". Co wpływa na ich atrakcyjność i czemu zawdzięczają powodzenie u krwiopijców?

Komary to niezwykle natrętne insekty, które skutecznie potrafią uprzykrzyć letni wypoczynek, zwłaszcza kiedy wybierzemy plażowanie nad jeziorem lub spacer po lesie. Dlaczego komary jednych kłują często, a innych nie ruszają?

Dlaczego komary jednych gryzą bardziej niż innych?

Według naukowców z University of Florida 20 procent społeczeństwa jest szczególnie preferowana przez komary. Mówi się też o 1 na 10 osób. Zgodnie z aktualną wiedzą naukowców jest sześć powodów, dla których komary wybierają konkretne osoby na swoje ofiary. Oto one:

Przede wszystkim na naszą atrakcyjność w oczach komarów znaczny wpływ mają geny. Według naukowców aż 85 proc. czynników świadczących o preferencji przez komary ma podłoże genetyczne.

Grupa krwi

Ulubioną grupą krwi komarów jest grupa 0. Jak twierdzą naukowcy, to właśnie ludzie z tą grupą krwi wybierani są przez te owady najczęściej. Następne "w kolejce" są osoby z grupą krwi B , a na końcu z grupą A .

Płeć

Komary mają także preferencje względem płci. Przyciąga je żeński hormon płciowy z grupy estrogenów - estradiol, zatem nie ma wątpliwości, że zdecydowanie częściej "lecą" na kobiety.

Temperatura ciała

Osoby, które mają podwyższona temperaturę ciała to prawdziwy rarytas dla komarów. Dlatego ich ofiarami częściej padają osoby uprawiające sport czy kobiety w ciąży, których temperatura ciała jest zwykle odrobinę wyższa od przeciętnej.

Pot

Komary przyciąga zapach naszego potu, a szczególnie zawarte w nim substancje: kwas mlekowy, kwas moczanowy, amoniak. Wniosek? Osoby z nadmierną potliwością czy też fani aktywności fizycznych na świeżym powietrzu są na celowniku tych insektów.

Oddech

Komarzyce wyczuwają ofiarę po wydychanym przez nią dwutlenku węgla , który potrafią rozpoznać nawet z odległości 50 metrów. Z tego względu na ich ukąszenia bardziej narażone są osoby, które wydychają go więcej, czyli: kobiety w ciąży, osoby otyłe i wysokie oraz osoby z przyspieszonym metabolizmem.

Ubiór

Jak twierdzą naukowcy, na preferencje komarów ma wpływ także ubiór człowieka. Owady te reagują na ruch oraz ciemne i intensywne kolory , takie jak czerń, granat i czerwień.

Dlaczego komary gryzą?

Samce komarów tak naprawdę nie gryzą. Żywią się nektarem z kwiatów, a za swędzące bąble odpowiedzialne są samice komara. Potrzebują one zwierzęcej krwi, aby złożone przez nie jaja mogły się rozwijać.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Najpierw odszedł właściciel, a teraz pupil. Nie żyje pies Kamila Durczoka

Zwierzęta w ogrodzie: ptaki, owady – jak je zwabić?

Kot wącha gumkę do włosów należącą do zmarłej opiekunki. Wzruszająca reakcja

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Obserwuj nas w
autor
Wioleta Piróg

Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy