Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Czy wielbłądy magazynują w swoich garbach wodę? Spójrzmy prawdzie w oczy
pixabay/garten-gg

Czy wielbłądy magazynują w swoich garbach wodę? Spójrzmy prawdzie w oczy

20 marca 2023
Autor tekstu: Kamila Sabatowska

Większość dzieci na pytanie, po co wielbłądom garby, otrzymuje odpowiedź, że magazynują w nich wodę. Czy to prawda? Okazuje się, że magazynowanie płynów przed długą wyprawą to bardziej skomplikowana kwestia, niż mogłoby się wydawać, a powód występowania u tych zwierząt narośli tłuszczu może zaskoczyć wielu dorosłych.

Czy wielbłądy naprawdę mają wodę w garbach? Mimo że teoria dotycząca przetrwania na terenach o skrajnie trudnych warunkach dla życia wydaje się całkiem logiczna, okazuje się, że nie do końca jest prawdziwa. Zwierzęta przystosowane do suchego i gorącego klimatu rzeczywiście korzystają z nietypowej części ciała, jaką obdarzyła je natura, jednak w nieco inny sposób niż słyszymy od najmłodszych lat.

Po co wielbłądom garby?

Wielbłądy znane są z tego, że mogą wiele dni wędrować przez pustynię, bez dostępu do wody. Garby, które posiadają, to ich swoisty magazyn energii. Próżno szukać w nich wody, gdyż ich przeznaczeniem jest przechowywanie tłuszczu . Niesprzyjające środowisko na pustyni zmusza je do zmierzenia się nie tylko z brakiem wody, ale i pożywienia.

W chwili, kiedy mają możliwość zaspokoić pragnienie oraz głód, przyjmują tyle kalorii, ile to fizycznie możliwe.. Stąd ich garby działają zupełnie jak pojemniki, w których mogą przechowywać materiały wysokoenergetyczne, a następnie czerpać z nich, kiedy tego potrzebują .

Co ciekawe, wyposażone w odpowiednią ilość zamagazynowanego tłuszczu są w stanie przetrwać nawet kilka miesięcy bez jedzenia . Zwierzęta te wydalają suchy kał, a dzięki garbom ich organizm może posilać się i czerpać wartości odżywcze niezbędne do wytworzenia energii.

Czy wielbłądy magazynują w swoich garbach wodę_ Spójrzmy prawdzie w oczy (1).jpg
Mohamed Hashif
Ratują zwierzęta z rąk oprawców. Proszą o Twoje 1,5%

Garby wyglądają inaczej kiedy są wypełnione, a inaczej, gdy są puste

Zależnie od ilości zamagazynowanych kalorii, które zbierają się w garbach, zmienia się ich wygląd . W momencie, kiedy są wypełnione, mają właściwe proporcje i znajdują się na samym szczycie wielbłądziego grzbietu. Z kolei, gdy przez długi okres głodówki ich organizm korzysta z odłożonych zapasów, garby mogą przechylać się na boki, przypominając balony ze zbyt małą ilością powietrza.

Garby jednak nie występują u wielbłądów od narodzin, bowiem okres ich kształtowania przypada na dziesiąty miesiąc życia.

Ile garbów ma wielbłąd?

Kolejną interesującą kwestią dotyczącą garbów u wielbłądów jest to, ile właściwie mają ich przedstawiciele. Okazuje się, że to zależne od konkretnego gatunku tego zwierzaka.

Wielbłąd domowy lub baktarian (Camelus bactrianus), zamieszkujący zachodnią część Chin i Azję Środkową, ma dwa garby, natomiast wielbłądy arabskie (Camelus dromedarius) posiadają tylko jeden. Jednak ilość "magazynów pożywienia" nie ma znaczenia, w pojemności, jaką mogą pomieścić. Zatem zwierzak o dwóch garbach nie przeżyje bez dostarczania nowych kalorii dłużej niż ten z jednym.

Warto zaznaczyć, że wielbłądy są doskonale przystosowane do życia w trudnych warunkach . Oprócz “przenośnych magazynów kalorii” są wyposażone w długie rzęsy, które chronią oczy przed burzą piaskową oraz potrafią zamknąć nozdrza, aby nie wpadał do nich powstały w tym czasie pył. Z kolei dzięki szerokim stopom nie zapadają się w wydmy.

źródło: whatnext.pl; focus.pl

Psi fryzjer pokazał wstrząsające nagranie. Tak właśnie się kończy zaniedbywanie pupila, "Biedactwo"
Chomik uciekł z klatki. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że ukryje się w takim miejscu
Obserwuj nas w
autor
Kamila Sabatowska

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera. Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy