Swiatzwierzat.pl

pexels/Lukasz Radziejewski

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2022 roku?

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w 2022 roku po raz kolejny czeka nas podwyżka podatku od posiadania psa. Wiadomo już, ile przyjdzie nam wyciągnąć z portfela, a także kto jest odgórnie zwolniony z obowiązku płacenia.

Stawki daniny od posiadania psa rosną z roku na rok, lecz wysokość tej opłaty może różnić się w zależności od części kraju. Jaka będzie jego wartość od 1 stycznia 2022 roku i czy każdy jest zobowiązany do uiszczenia wpłaty?

Wzrost podatku od posiadania psa. Ile wyniesie w 2022 roku?

Podatek od posiadania psa jest samorządową daniną, którą nakłada corocznie gmina na właścicieli psów. W Polsce obowiązuje już od prawie 30 lat.

Służy on zasileniu budżetu gminy. Kwotę wyznacza Ministerstwo Finansów, natomiast organem podatkowym właściwym w sprawach tego podatku jest wójt. Warto jednak pamiętać, że podatek jest obowiązkowy, jeżeli dana gmina się zdecyduje na jego wprowadzenie.

W 2021 roku górny limit podatku od posiadania psa wynosił 130,30 zł rocznie za jednego psa. W 2022 roku kwota podatku od psa urośnie o 5 zł w stosunku do poprzedniego roku i będzie wynosić 135,00 zł.

Podatek od posiadania psa. Nie każdy wie, że trzeba płacić

Podane wyżej kwoty są jednak maksymalnymi, jakie będziemy musieli zapłacić za naszego czworonożnego przyjaciela. Rada gminy może bowiem w uchwale ustalić niższą opłatę bądź w ogóle z niej zrezygnować.

Dla przykładu w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi czy Toruniu właściciele psów nie płacą podatku, natomiast w Krakowie opłata wynosi 36 zł, w Rudzie Śląskiej 60 zł, zaś w Płocku 30 zł i 15 zł za kolejnego czworonoga.

Każda gmina sama ustala wysokość tej opłaty, a może ona zależeć także od rasy, wielkości czy ilości psów. Ponadto w niektórych miastach nie płacą podatku ci, którzy zaadoptowali psa z miejskiego schroniska, a także właściciele psów wysterylizowanych i zaczipowanych.

Pamiętajmy również, że jeśli zwierzę urodziło się w pierwszej połowie roku, to należy zapłacić za nie pełną stawkę. Natomiast w przypadku narodzin w drugiej połowie roku opłata wynosi tylko połowę stawki rocznej.

Opłat nie muszą uiszczać osoby niepełnosprawne, które mają tylko jednego psa, a zwłaszcza psa przewodnika , seniorzy posiadający jednego psa, samotne osoby powyżej 65. roku życia, dyplomaci i rolnicy, o ile ograniczą się do dwóch psów.

W jaki sposób uiścić opłatę za posiadanie psa? Najczęściej można go zapłacić na stronie internetowej urzędu gminy, telefonicznie lub osobiście w dziale informacji dla podatników. O dokładnym terminie uiszczania opłaty decyduje jednak rada gminy w uchwale. Zazwyczaj jest to koniec kwietnia.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Tagi:

Podobne artykuły

Psy

Jest techniczką weterynarii. Wskazała 4 rasy psów, które są najgorszymi pacjentami
Czytaj więcej >

Psy

Rodzina na wakacjach zapozowała do zdjęcia. Bezdomny piesek zdecydowanie skradł całe show
Czytaj więcej >

Psy

Spacerował z psem po plaży. Omal nie porwała ich gigantyczna fala
Czytaj więcej >

Psy

Owczarek niemiecki poznaje małe kocięta. Pies chciał rządzić, role szybko się odwróciły
Czytaj więcej >

Psy

Zauważyła na skórze bolesne strupy. Wszystko zaczęło się od całowania zwierzaków domowych
Czytaj więcej >

Psy

Właściciele lokalu dosadnie o tym, co myślą o psach w restauracji. Wystawiono tabliczkę
Czytaj więcej >
Ewa Matysiak

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]