Swiatzwierzat.pl Psy Czy psu, który płacze i drży przez sen, śnią się koszmary? Lepiej dwa razy się zastanów, zanim go obudzisz
pixabay/JACLOU-DL

Czy psu, który płacze i drży przez sen, śnią się koszmary? Lepiej dwa razy się zastanów, zanim go obudzisz

12 maja 2023
Autor tekstu: Klaudia Piechocka

Posiadając czworonożnego przyjaciela, zapewne niejednokrotnie zauważyłeś, że twój pupil wierci się podczas snu, czasem popiskując, szczekając i kwiląc. Czyżby śnił mu się koszmar? Warto zastanowić się, czy powinniśmy wtedy obudzić psa, czy może lepiej zostawić go w spokoju i nie wyrywać z marzeń sennych.

Nie każdy czworonóg śni tak samo często. Szczenięta oraz psi seniorzy śnią dużo częściej niż psy w kwiecie wieku. Także rasa ma znaczenie, duże psy śnią rzadziej niż małe. Dowiedz się, czy twój psiak może cierpieć na zaburzenia snu, oraz co mu się śni, który szczeka przez sen.

Jakie sny może mieć twój pies?

Badania wskazują, że pies śni, a przynajmniej podczas snu posiada podobny zapis fal mózgowych do człowieka. Choć nie przeprowadzono badań na psach, w celu dowiedzenia się, o czym śnią nasi czworonożni przyjaciele, zbadano szczury i koty podczas wykonywania naturalnych czynności. Następnie badanie przeprowadzono podczas snu, aktywność mózgowa była prawie identyczna w obu przypadkach. Wyniki sugerują, że pies także śni przede wszystkim o tym, co dzieje się w jego życiu w trakcie dnia.

dog-g9444a43ee_1920.jpg
pixabay/PublicDomainPictures
Zauważyła, jak sąsiad skrada się do ogrodzenia. Z ukrycia nagrała, co robi z jej psami, aż mamy ciarki

Dlaczego pies płacze i drży? Czy powinieneś go budzić?

U dorosłych psów faza REM obejmuje do 12% całego snu. W tym czasie większe mięśnie są sparaliżowane, jednak mniejsze nadal odbierają sygnały, dlatego psiak może np. przebierać podczas snu łapkami. Niekoniecznie wynika to ze śnienia, a samej pracy mózgu.

Faza REM jest istotnym elementem higieny snu, dlatego nie powinno wybudzać się psa podczas sennych odruchów. Ponadto wybudzenie z tej fazy jest trudne i może spowodować niespodziewaną reakcję u psa, np. próbę ugryzienia. Warto dodać, że w przypadku szczurów stała deprywacja snu w fazie REM prowadziła nawet do śmierci.

Czy twój zwierzak może cierpieć na bezsenność?

Dorosłe psy zazwyczaj śpią około 12-14 godzin, w przypadku szczeniąt liczba jest jeszcze większa. Jeśli twój pies śpi dużo mniej (np. mniej niż 6 godzin), możesz podejrzewać, że cierpi na zaburzenia snu. Długość nie jest jednak sztywną regułą, ważna jest także jakość snu.

Do zaburzenia cyklów snu psa może przyczynić się wiele czynników, takich jak nadpobudliwość ruchowa, depresja lub stany lękowe. Długotrwale przerywany sen może skutkować pogorszonym samopoczuciem, a ostatecznie również problemami zdrowotnymi.

Jeśli twój pupil jest zdrowy, jednak ma problemy ze snem, możesz spróbować zmienić miejsce jego legowiska lub wyjść wspólnie na spacer przed snem. W razie poważniejszych problemów może być konieczna wizyta u weterynarza lub behawiorysty.

Źródło: bialyjack.pl, beds4dogs.pl

Przyszła do kliniki dla zwierząt i rzuciła pojemnikiem po kebabie na ladę. Personel zamarł, gdy uniósł wieko
Nie zgadniesz, ile kosztuje teraz bilet do zoo w Warszawie. Sprawdziliśmy, tak drogo jeszcze nie było
Obserwuj nas w
autor
Klaudia Piechocka
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy