Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 03.04.2021 02:00

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Kot w Wielkanoc
unsplash/Michal Balog, unsplash/amberkipp

Święta wielkiej nocy to zgodnie z doktryną chrześcijańską czas szczególny kojarzony z wyciszeniem i radością na wieść o odrodzeniu Chrystusa. W związku z tym przyjęło się, że na każdym wielkanocnym stole w Polsce muszą znaleźć się jajka, które symbolizują nowe życie. Służą one nie tylko jako dekoracja, ale przede wszystkim jako ważny element świątecznej tradycji.

Czy można dać kotu jajko? 

Zwyczaj dzielenia się jajkiem jest szeroko kultywowany i tak samo powszechny, co malowanie pisanek. Analogicznie do łamania się bożonarodzeniowym opłatkiem, Wielkanocą w większości polskich domów , gdy zasiądziemy do stołu w  najbliższym gronie, składamy sobie życzenia radości zdrowia i szczęścia w życiu. Jako, iż zwierzęta coraz częściej są traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny, rodzi się ważne pytanie - czy one także powinny skosztować jajek z wielkanocnego koszyczka?

Wokół tematu diety kotów krąży wiele mitów i kontrowersji. Ich właściciele zazwyczaj mają świadomość, że mruczki słyną ze swej wybredności w jedzeniu. Udomowione zwierzaki nierzadko mają bardzo delikatne podniebienie i żołądki, co sprawia, że opiekunowie nie powinni włączać do ich jadłospisu ciężkostrawnych i silnie uczulających pokarmów. Czy zatem takie produkty, jak jajka można podawać pupilowi bez jednoczesnego narażania go na niestrawność i powikłania zdrowotne?

Jaja są wysokokalorycznymi produktami bogatymi w liczne mikro i makroelementy, przede wszystkim tłuszcze oraz kwasy omega 3 i 6. Z podawaniem jajek kotu trzeba jednak uważać.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Czy jajko jest potrzebne mruczkowi do szczęścia?

Dla niektórych mruczków mogą być silnie alergizujące, toteż włączając je do codziennej diety możemy nieświadomie wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Co więcej, surowe białko jaja zawiera niebezpieczną dla zdrowia kota awidynę. Jest to związek białkowy, który rozkłada biotynę i zmniejsza jej wchłanianie. Objawia się to problemami skórnymi, wypadaniem włosów, biegunkami, czy osłabieniem organizmu i złym samopoczuciem kota.

Ponadto, nie można zapomnieć o tym, że niedogotowane lub surowe jajka nigdy nie powinno znaleźć się w kociej miseczce ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami. Tak jak w przypadku ludzi, skonsumowanie wpół surowego może prowadzić do zatrucia.

Jeśli jednak koniecznie chcesz, aby kot wziął udział w wielkanocnej tradycji, to upewnij się, że oferowana cząstka jajka była wystarczająco długo gotowana, a biało jest perfekcyjnie ścięte. Jaja mogą stanowić świetne urozmaicenie kociej diety pod warunkiem, że są podawane w małych ilościach, dlatego niewielka przekąska nie powinna zaszkodzić Twojemu mruczącemu przyjacielowi.