Swiatzwierzat.pl
Kot w Wielkanoc

unsplash/Michal Balog, unsplash/amberkipp

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Nadeszła Wielkanoc, a wraz z nią tradycja dzielenia się jajkiem podczas odświętnego śniadania. Naturalnie więc niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy częstowanie zwierząt domowych jajkami ze święconki jest dla nich zdrowe, i co ważniejsze, bezpieczne. J

Święta wielkiej nocy to zgodnie z doktryną chrześcijańską czas szczególny kojarzony z wyciszeniem i radością na wieść o odrodzeniu Chrystusa. W związku z tym przyjęło się, że na każdym wielkanocnym stole w Polsce muszą znaleźć się jajka, które symbolizują nowe życie. Służą one nie tylko jako dekoracja, ale przede wszystkim jako ważny element świątecznej tradycji.

Czy można dać kotu jajko? 

Zwyczaj dzielenia się jajkiem jest szeroko kultywowany i tak samo powszechny, co malowanie pisanek. Analogicznie do łamania się bożonarodzeniowym opłatkiem, Wielkanocą w większości polskich domów , gdy zasiądziemy do stołu w  najbliższym gronie, składamy sobie życzenia radości zdrowia i szczęścia w życiu. Jako, iż zwierzęta coraz częściej są traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny, rodzi się ważne pytanie - czy one także powinny skosztować jajek z wielkanocnego koszyczka?

Wokół tematu diety kotów krąży wiele mitów i kontrowersji. Ich właściciele zazwyczaj mają świadomość, że mruczki słyną ze swej wybredności w jedzeniu. Udomowione zwierzaki nierzadko mają bardzo delikatne podniebienie i żołądki, co sprawia, że opiekunowie nie powinni włączać do ich jadłospisu ciężkostrawnych i silnie uczulających pokarmów. Czy zatem takie produkty, jak jajka można podawać pupilowi bez jednoczesnego narażania go na niestrawność i powikłania zdrowotne?

Jaja są wysokokalorycznymi produktami bogatymi w liczne mikro i makroelementy, przede wszystkim tłuszcze oraz kwasy omega 3 i 6. Z podawaniem jajek kotu trzeba jednak uważać.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Czy jajko jest potrzebne mruczkowi do szczęścia?

Dla niektórych mruczków mogą być silnie alergizujące, toteż włączając je do codziennej diety możemy nieświadomie wyrządzić zwierzęciu krzywdę. Co więcej, surowe białko jaja zawiera niebezpieczną dla zdrowia kota awidynę. Jest to związek białkowy, który rozkłada biotynę i zmniejsza jej wchłanianie. Objawia się to problemami skórnymi, wypadaniem włosów, biegunkami, czy osłabieniem organizmu i złym samopoczuciem kota.

Ponadto, nie można zapomnieć o tym, że niedogotowane lub surowe jajka nigdy nie powinno znaleźć się w kociej miseczce ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami. Tak jak w przypadku ludzi, skonsumowanie wpół surowego może prowadzić do zatrucia.

Jeśli jednak koniecznie chcesz, aby kot wziął udział w wielkanocnej tradycji, to upewnij się, że oferowana cząstka jajka była wystarczająco długo gotowana, a biało jest perfekcyjnie ścięte. Jaja mogą stanowić świetne urozmaicenie kociej diety pod warunkiem, że są podawane w małych ilościach, dlatego niewielka przekąska nie powinna zaszkodzić Twojemu mruczącemu przyjacielowi.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >
Bury kot leżący wśród szklanek i kieliszków

Koty

Czy zwierzęta mogą napić się drinka? Okazuje się, że tak. Do sprzedaży trafiło specjalne wino dla kotów

Czytaj więcej >