Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy koty też mogą być leworęczne? Jak to sprawdzić? Wiele zależy od płci
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 12.04.2023 17:46

Czy koty też mogą być leworęczne? Jak to sprawdzić? Wiele zależy od płci

None
pixabay/rihaij

Zastanawiałeś się kiedyś, czy twój kot jest prawo- czy leworęczny? Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie, warto ustalić, czy u mruczków, tak jak u ludzi, dominuje jedna z łap. Okazuje się, że oburęczność to rzadkość, jednak wiele zależy od płci. Test na preferowaną łapę pupila można przeprowadzić samemu w domu.

Naukowcy z Queen's University Belfast School of Psychology przeprowadzili obserwację kotów, aby podzielić zwierzęta na lewo- lub praworęczne. Wyniki okazały się zaskakujące, a jednym z kluczowych aspektów rozróżnieniu okazała się płeć mruczka.

Prawo- i leworęczność u kotów

Naukowcy, którzy przebadali grupę kotów, wyciągnęli następujące wnioski: aż 75% z nich ma zdecydowanie większą aktywność jednej z łap. Spośród 1484 osobników 39% osobników wykazywało przewagę lewej lub prawej łapy, natomiast u pozostałych 25% nie zaobserwowano takiego zjawiska. Sprawdzono to na podstawie prostych zadań - którą łapą kot zareaguje na zawieszoną nad jego głową sztuczną mysz? Czy będzie chciał złapać ją ciągniętą po ziemi? A której łapy użyje, by wydobyć jedzenie z pojemnika?

Choć badania wskazują jasno, że większość mruczków ma preferencje co do używanej we wszystkich czynnościach łapy, nie ma to wpływu na ich funkcjonowanie. Dominacja ta to neutralne upodobanie zwierzaka, niemające zupełnie znaczenia w jego życiu. Niemniej jednak to ciekawe zjawisko, nad którym warto się pochylić.

Czy pies może jeść jajka - surowe lub gotowane? Jakich potraw nie podawać psu?

Duże znaczenie ma płeć mruczka

Podczas przeprowadzonego badania naukowcy zaobserwowali również, że jeśli zadanie wymaga większego skupienia i precyzji, kot wybiera łapę dominującą. Zupełnie jak w przypadku ludzi i ich preferencji odnośnie jednej z rąk. Choć eksperyment nie przyniósł jasnych rezultatów, wątpliwości nie podlega fakt, że wpływ ma płeć mruczka. Z nią wiąże się odmienna struktura neuronów u kotek i kotów. 

Na dominującą łapkę nie wpływają natomiast hormony, bowiem w badaniu udział brały także zwierzęta wykastrowane. Tym samym wykluczono, że układ hormonalny może mieć jakikolwiek wpływ na prawo- lub leworęczność u kotów.

kot.jpg
unsplash/leah hetteberg
 

Jak sprawdzić która łapka dominuje u kota?

Z przeprowadzonego badania wynika również, że łapki dominującej koty używają zwłaszcza podczas wykonywania bardziej skomplikowanych zadań. Każdy opiekun mruczka podobne doświadczenie może przeprowadzić także z własnym pupilem. Najprostszym sposobem będzie włożenie przysmaku do słoika, z którego zwierzak będzie musiał go wydostać.

Bardzo ważne jednak, aby ustawić go centralnie przed kotem, ponieważ nawet delikatne przesunięcie w którąś ze stron może zasugerować mu wybór łapy. Tym sposobem nie tylko zaspokoisz własną ciekawość, ale także dowiesz się, czy twój miauczący przyjaciel jest prawo- lub leworęczny.

źródło: wamiz.pl; naukawpolsce.pl

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?
Podarowali kociakowi jego pierwszą maskotkę. Teraz nie wyobraża sobie życia bez niej
Pewna kobieta znalazła na werandzie w miejscu pracy małego kotka. Był cały brudny, wyraźnie się bał, a w okolicy nie było ani śladu po jego rodzeństwie lub mamie. Nie miała innego wyboru, jak zabrać go ze sobą do domu i zająć się maleństwem w niedoli. Obawiała się jednak, że sama nie będzie w stanie uratować mu życia. Remedium na całe zło okazała się... maskotka.Kobieta, która znalazło bezpańskie kociątko, słusznie zauważyła, że jego stan jest dosyć ciężki. Był mocno wychudzony, a na dodatek zmagał się z problemami żołądkowymi. Gdyby nie ona, strach pomyśleć, jak potoczyłby się jego los. Po kilku godzinach kotek był już pod opieką organizacji Chatons Orphelins Montreal.
Czytaj dalej
Niedźwiedzie do odstrzału? Wójt Soliny wnioskuje o eliminację drapieżnika, który stracił bojaźń
W Wielki Piątek wójt Soliny Adam Piątkowski zabrał głos w sprawie niedźwiedzi panoszących się w pobliżu domostw. Podejmowane dotychczas działania w postaci odstraszania i płoszenia nie zapewniają należytego bezpieczeństwa, dlatego domaga się odstrzału drapieżników. Jego wniosek o eliminację niechcianych gości nie spodobał się większości mieszkańców.Jezioro Solińskie jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Podkarpaciu, gdzie już niebawem zjadą się urlopowicze z całej Polski. Niemniej jednak warto mieć się na baczności, gdyż niedawno informowaliśmy o bliskich spotkaniach z niedźwiedziami w gminie Solina. Drapieżniki z lasu nic nie robią sobie z obecności ludzi, a w poszukiwaniu pożywienia zakradają się na posesje. 
Czytaj dalej