Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot drapie obok miski? Koci rytuał, któremu warto przyjrzeć się z bliska
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 20.12.2022 11:32

Dlaczego kot drapie obok miski? Koci rytuał, któremu warto przyjrzeć się z bliska

Dlaczego kot drapie obok miski
unsplash/Abeer Zaki

Dlaczego koty kopią przy miskach? Jeśli jesteś opiekunem kota, na pewno nie raz zastanawiałeś się, dlaczego mruczek zachowuje się w niezrozumiały sposób. Czy to znaczy, że jedzenie mu nie smakuje? A może woda jest nieświeża? Okazuje się, że wyjaśnienie tego dziwactwa potrafi zaskoczyć. To koci rytuał, któremu warto przyjrzeć się z bliska.

Nie da się ukryć, że koty mają kilka charakterystycznych dla siebie zachowań, które trudno zrozumieć ludziom. Wielu opiekunów mruczków zastanawia się, chociażby, dlaczego ich pupil chodzi za nimi nawet do toalety albo dlaczego przesiaduje w kącie. Jedną z zagwozdek sprawia nam również rytuał drapania obok miski z jedzeniem lub wodą. Kot sam nam nie powie, co chodzi mu po głowie, dlatego przybywamy z rozwiązaniem tej odwiecznej zagadki!

Kot drapie obok miski - co chce nam przekazać?

Czy Twój kot drapie obok miski? Kiedy opiekun zaobserwuje takie zachowanie u swojego podopiecznego, naturalnie może się zmartwić. Najczęściej w jego głowie pojawia się niepokój, że podane jedzenie mu nie smakuje, woda jest nieświeża albo otoczenie wpływa na niego niekorzystnie i wywołuje stres. Wskazane motywacje mają poniekąd przełożenie na rzeczywistość.

Większość specjalistów uznaje za miejsce narodzin kota domowego Czarny Ląd, a dokładnie tereny Afryki Wschodniej i to właśnie tam należy szukać genezy owego zachowania, bowiem jest ono powiązane z instynktem, który pochodzi od dzikich przodków. Tajemnicze kocie dziwactwo, które nurtuje wielu posiadaczy mruczków, ma tak naprawdę jasny cel - oznaczenie swojego terytorium bądź tak, jak w przypadku polowania lub zabawy, wprawienie karmy i wody w ruch.

Co zrobić, gdy kot gardzi jedzeniem?

Jednym z wytłumaczeń kopania przy misce jest instynktowna potrzeba związana z rywalizacją o pożywienie, którą można zaobserwować wśród kotowatych żyjących na wolności. Zarówno koci jedynak, jak i mruczek posiadający adoptowane rodzeństwo zdaje sobie sprawę, powinien schować swój posiłek tak, aby nikt nie mógł go zabrać. W przeciwnym razie przez własną nieostrożność może doświadczyć głodu, a nawet śmierci - oczywiście wyłącznie w jego przekonaniu. Nieważne, czy w pobliżu znajduje się potencjalny kandydat chętny skosztować kociej karmy, potrzeba kopania przy misce jest od niego zwyczajnie silniejsza.

Dlaczego kot drapie obok miski (1)
unspalash/Fernando Jorge

Innym wyjaśnieniem takiego zachowania jest to, że mruczek może chcieć zabezpieczyć swoje smakołyki na później. Drapiąc łapkami dookoła miseczki zaznacza, że to jego posiłek i sprytnie zostawia na posiłku swój zapach, który będzie wyczuwalny do każdego innego przedstawiciela gatunku, który się do niej zbliży.

Jeśli myślałeś, że w ten sposób kociak pokazuje, że gardzi jedzeniem, jest w tym ziarno prawdy. W pierwszej kolejności zastanów się nad własnym zachowaniem, towarzyszącym kopaniu w misce przez kota. Czy wymieniłeś pupilowi karmą na inną? A może obdarowałeś go dodatkowym smaczkiem?

Aby uniknąć takiego zachowania, możesz podawać pupilowi jedzenie w mniejszych porcjach. Jednak jeśli uległeś obawom, że podana karma mu nie smakuje, uwielbiający rutynę zwierzak mógł zorientować się, że kiedy wykonuje ten znaczący ruch, dostaje inne jedzenie i teraz domaga się zmiany. Nie zdziw się, kiedy zacznie to w pełni świadomie wykorzystywać.

Kot wkłada łapę do miski z wodą

Fascynującym kocim zachowaniem jest także wkładanie łapek do miseczki z wodą. Rozważania nad tą kwestią równie często spędzają sen z powiek właścicielom. Powodów, dla których kociak wkłada łapę do miski z wodą, może być kilka.

Pierwsza z nich to po prostu fakt, że falująca woda jest ciekawsza niż ta w bezruchu. Instynkt łowcy podpowiada zwierzęciu, że to, co się rusza, jest nie tylko ciekawsze, ale i smaczniejsze. Dlatego też niektóre z mruczków wolą raczyć się nawet bieżącą cieczą prosto z kranu.

Choć niektórzy mogą się mocno zdziwić, koty nie najlepiej widzą z bliska. Ich zmysł wzroku jest doskonale rozwinięty i świetnie nadaje się podczas polowania, lecz nie zawsze dostrzega to, co dzieje się w niewielkiej odległości od jego nosa. W związku z tym, jeśli dostrzeżesz, że kot siedzi i tępo wpatruje się w miskę z wodą, prawdopodobnie może mu się wydawać, że jest pusta.

kot miska z wodą
pixabay/birgl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: koty.pl; lelum.pl

Tagi: Kot