Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy mój kot naprawdę mnie kocha? Poznaj 5 sygnałów kociej miłości
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 14.03.2021 01:00

Czy mój kot naprawdę mnie kocha? Poznaj 5 sygnałów kociej miłości

Kot
unsplash/Tai Bui

Na samym początku warto zaznaczyć, że koty będą nas kochać tylko pod warunkiem, że my sami obdarzymy je miłością. Na zyskanie kociej sympatii trzeba jednak zapracować. Podobnie jak w przypadku człowieka mruczki są obdarzone zróżnicowanym charakterem i temperamentem, na którego dokładne poznanie potrzeba czasu i przede wszystkim - dużych pokładów cierpliwości. 

Dlatego właśnie najlepszym sposobem na przekonanie mruczka, by nas polubił, a następnie pokochał, jest otoczenie go opieką, zagwarantowanie mu bezpieczeństwa i spełnienie jego wszystkich podstawowych podstaw.

Jeśli sprostamy tym wymaganiom, to wkrótce dostrzeżemy, że nasz pupil zaczyna traktować nas inaczej. Oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu. Jak więc wychwycić sygnały mówiące "kocham Cię"? Poniżej znajdziesz listę 5 najpopularniejszych oznak miłości w stosunku do właścicieli. Koniecznie sprawdź, co próbuje przekazać Ci Twój mruczący przyjaciel. 

Jak rozpoznać, że kot mnie kocha? 5 najważniejszych oznak

1. Chodzenie krok w krok - Kociak pałający miłością do właściciela będzie chciał zawsze mieć go na oku i w zasięgu łapki. Dlatego właśnie zwierzaki spragnione czułości i bliskości często "śledzą" domowników i towarzyszą im w dosłownie każdej czynności. Nie zdziw się więc, kiedy Twój pupil zmaterializuje się rano na leżącej obok poduszce, będzie próbował podążać za Tobą nawet do toalety, a nawet wymknąć się przez uchylone drzwi, kiedy będziesz wychodził z domu. To najważniejszy sygnał, że czuje do Ciebie coś więcej. 

2. Ocieranie o nogi - To rodzaj kociego powitania zarezerwowany wyłącznie dla zaufanych przyjaciół i najbliższej rodziny. Pocieranie bokiem pyszczka o opiekuna czy też lubianego zwierzaka jest najprostszym sposobem, by zakomunikować głębokie przywiązanie i sympatię. Nie zdziw się, jeśli czworonogów będzie próbował dać Ci "z główki". Dzieje się tak ponieważ właśnie w tym miejscu na ciele kotów produkowane są feromony, których główną funkcją jest oznaczanie terenu. Jeśli więc futrzak ociera się o Twoje nogi czy stopy po wejściu do domu, to znak, że jesteś przez niego "zaklepany", a każdy inny mruczek, który będzie miał czelność zbliżyć się do Ciebie bez pozwolenia, może zarobić w nos. 

3. Brzuszek do góry - Brzuch jest najwrażliwszym i najbardziej intymnym miejscem na ciele kota, którego odsłonięcie jest wyrazem ogromnego zaufania i uległości wobec właściciela. Co więcej, gdy mruczek pozwala Ci go dotknąć, to możesz być z siebie dumny. Właśnie zyskałeś status najlepszego przyjaciela kota! Z pewnością więź, która Was łączy, jest godna podziwu.

Kocia mowa ciała nie kłamie

4. Ugniatanie łapkami - Czynność ta jest również nazywana "wyrabianiem ciasta" czy "kocim masażem". To pozostałość po okresie dzieciństwa, która u większości dorosłych kotów nigdy nie zanika. Spowodowane jest to tym, iż kocięta ugniatają brzuch matki, by napić się jej mleka. Nawet kiedy przestają być dziećmi, to wspomnienie tamtej chwili w dalszym ciągu kojarzy im się ze szczęściem i błogością. Z tego względu czasami, gdy czują się dobrze w naszym towarzystwie, mogą nieświadomie rozpocząć masaż łapkami. To oznaka, że czują się bezpiecznie - jak u kociej mamy. 

5. Zwijanie w kłębek - Jest to jeden z najbardziej lubianych przez koty sposobów na przytulanie się do swojego opiekuna. Mruczki darzące nas miłością z chęcią ułożą się na naszych kolanach, brzuchu lub klatce piersiowej. Robią tak, gdyż chcą stale czuć nasze ciepło oraz bicie serca. Jeśli więc Twój zwierzak pakuje Ci się na kolana, to jest to oczywisty sygnał, że w tej miejscówce czuje się bezpiecznie i komfortowo. Większość kotów uwielbia zapadać w głęboki sen na ciele swojego właściciela, a drzemce zwykle towarzyszą głośne pomrukiwania zadowolenia.

Powyższe sygnały nie są oczywiście jedynymi, jakie koty wysyłają właścicielom w celu zakomunikowania swoich uczuć. Być może Twój zwierzak ma zupełnie inne sposoby na wyznanie miłości we własnym języku. Bacznie go obserwuj, a na pewno wkrótce zrozumiesz jego przesłanie nawet bez użycia słów! 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Nie wiedziała, że to ich ostatni spacer. Pies padł ofiarą niespodziewanego ataku

Spuścili go z oka na sekundę, zniknął na cztery dni. Przygoda Jaspera odbiera mowę

W „Milionerach" padło nietypowe pytanie. Każdy miłośnik psów powinien znać odpowiedź