Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Czy grozi nam globalny kryzys z powodu psiej karmy? Europejscy badacze ostrzegają
Emil Hoff
Emil Hoff 14.07.2021 02:00

Czy grozi nam globalny kryzys z powodu psiej karmy? Europejscy badacze ostrzegają

BeFunky-collage (2)
Photo by CDC on Unsplash, zdjęcie poglądowe

Naukowcy z Portugalii opublikowali raport, który wywołał poruszenie na całym świecie. Bakterie odporne na antybiotyki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia na skalę globalną. Co gorsza, znaleziono ich nowe źródło. Jest prawie w każdym domu!

Bakterie odporne na leki, zwłaszcza antybiotyki, to poważny problem we wszystkich zakątkach świata. WHO szacuje, że każdego roku umiera na wywołane przez nie choroby ok. 700 tys. osób. Jeśli obecny trend się utrzyma, do 2050 r. liczba ta wzrośnie do nawet 10 milionów ofiar rocznie.

Lekoodporne bakterie w psim jedzeniu?

Co gorsza, najnowszy raport badaczy z Uniwersytetu Porto w Portugalii wskazuje, że wylęgarnią lekoodpornych bakterii mogą być... miski z karmą domowych psów!

Naukowcy przebadali różnego rodzaju psie karmy, od świeżych, przez mrożone, wilgotne, suche, po przetworzone i puszkowane.

Okazało się, że w przypadku karmy surowej niemal każdy produkt zawierał bakterie zaklasyfikowane do potencjalnie niebezpiecznych enterokoków, a niemal połowa z tych bakterii już wykształciła lekoodporność.

Bakterie znalezione w psiej karmie są identyczne z tymi, jakie wykryto u pacjentów w europejskich szpitalach, a także ściekach miejskich. Oznacza to, że psia karma jest potencjalnym źródłem zakażenia tymi bakteriami.

Niebezpieczna dieta BARF?

O jakie karmy chodzi? Przede wszystkim o karmy surowe, tzw. BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie). Dieta BARF szybko zyskuje na popularności, a weterynarze zachwalają jej zalety. Polega na podawaniu psu (lub kotu) nieprzetworzonych produktów, świeżych i najzdrowszych dla niego.

Niestety, jak wykazali badacze z Portugalii, produkty i karmy typu BARF zawierają najwięcej enterokoków i bakterii odpornych na antybiotyki.

Najważniejsze jest zachowanie higieny

Raport wywołał duże poruszenie na obradującym właśnie Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych. Zebrani badacze wystosowali na razie ogólne zalecenie dla właścicieli psów, by dokładnie myli ręce po kontakcie z karmą swojego pupila oraz jego odchodami - co jest oczywistą praktyką.

Nie wiadomo jeszcze, jaki wpływ na rynek pożywienia typu BARF będą miały odkrycia portugalskich naukowców.

Źródło: Euronews

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!