Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (2)

Photo by CDC on Unsplash, zdjęcie poglądowe

Czy grozi nam globalny kryzys z powodu psiej karmy? Europejscy badacze ostrzegają

14 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Naukowcy z Portugalii opublikowali raport, który wywołał poruszenie na całym świecie. Bakterie odporne na antybiotyki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia na skalę globalną. Co gorsza, znaleziono ich nowe źródło. Jest prawie w każdym domu!

Bakterie odporne na leki, zwłaszcza antybiotyki, to poważny problem we wszystkich zakątkach świata. WHO szacuje, że każdego roku umiera na wywołane przez nie choroby ok. 700 tys. osób. Jeśli obecny trend się utrzyma, do 2050 r. liczba ta wzrośnie do nawet 10 milionów ofiar rocznie.

BeFunky-collage (37)

Wstrząsająca tragedia we Wrocławiu. Czy to zdarzenie nauczy czegoś Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Lekoodporne bakterie w psim jedzeniu?

Co gorsza, najnowszy raport badaczy z Uniwersytetu Porto w Portugalii wskazuje, że wylęgarnią lekoodpornych bakterii mogą być... miski z karmą domowych psów!

Naukowcy przebadali różnego rodzaju psie karmy, od świeżych, przez mrożone, wilgotne, suche, po przetworzone i puszkowane.

Okazało się, że w przypadku karmy surowej niemal każdy produkt zawierał bakterie zaklasyfikowane do potencjalnie niebezpiecznych enterokoków, a niemal połowa z tych bakterii już wykształciła lekoodporność.

Bakterie znalezione w psiej karmie są identyczne z tymi, jakie wykryto u pacjentów w europejskich szpitalach, a także ściekach miejskich. Oznacza to, że psia karma jest potencjalnym źródłem zakażenia tymi bakteriami.


Niebezpieczna dieta BARF?

O jakie karmy chodzi? Przede wszystkim o karmy surowe, tzw. BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie). Dieta BARF szybko zyskuje na popularności, a weterynarze zachwalają jej zalety. Polega na podawaniu psu (lub kotu) nieprzetworzonych produktów, świeżych i najzdrowszych dla niego.

Niestety, jak wykazali badacze z Portugalii, produkty i karmy typu BARF zawierają najwięcej enterokoków i bakterii odpornych na antybiotyki.

Najważniejsze jest zachowanie higieny

Raport wywołał duże poruszenie na obradującym właśnie Europejskim Kongresie Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych. Zebrani badacze wystosowali na razie ogólne zalecenie dla właścicieli psów, by dokładnie myli ręce po kontakcie z karmą swojego pupila oraz jego odchodami - co jest oczywistą praktyką.

Nie wiadomo jeszcze, jaki wpływ na rynek pożywienia typu BARF będą miały odkrycia portugalskich naukowców.

Źródło: Euronews

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Podobne artykuły

motor

Aktualności

Mężczyzna ciągnął psa za motorem, interweniowali świadkowie. Sprawa przybrała jednak nieoczekiwany obrót

Czytaj więcej >
dinozaur

Aktualności

Internet oszalał na punkcie dziwnego nagrania. Mieszkanka Florydy nie ma wątpliwości: "To był dinozaur"

Czytaj więcej >
motory

Aktualności

Muskuły, brody, grzmiące silniki i wielkie serca. Ruszył coroczny rajd charytatywny dla zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Potrącił psa i nawet się nie zatrzymał. Internauci wzięli sprawy z swoje ręce, czy pozostanie bezkarny?

Czytaj więcej >

Aktualności

Tragiczny finał wizyty u psiego fryzjera. Suczka odeszła w męczarniach, zatrważające szczegóły

Czytaj więcej >
smutek

Aktualności

Odszedł wierny przyjaciel prezydenta USA Joe Bidena. Biały Dom wydał wzruszające oświadczenie

Czytaj więcej >