Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dieta BARF dla psa: wszystko, co musisz wiedzieć
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Dieta BARF dla psa: wszystko, co musisz wiedzieć

Dieta BARF dla psa: wszystko, co musisz wiedzieć
Pixabay.com

Co to jest dieta BARF?

Choć słowo „barf” po angielsku oznacza wymiotowanie, w diecie BARF chodzi o coś zupełnie odwrotnego – zdrowe odżywianie zwierząt.

Nazwa diety BARF to skrót od słów Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Dopasowane Surowe Jedzenie. Słowem kluczowym jest „surowe” – dieta BARF opiera się na podawaniu psu surowego mięsa, kości, podrobów, warzyw i owoców, a do tego niezbędnych suplementów.

Dietę BARF po raz pierwszy skomponował australijski weterynarz Ian Billinghurst, który po latach zmagania się z problemami zdrowotnymi psów gospodarskich – osłabieniem, biegunkami, wymiotami i całym szeregiem innych chorób – doszedł w końcu do wniosku, że podstawową przyczyną ich problemów jest zła dieta. Zaczął szukać sposobów na ulepszenie psiego jedzenia – i znalazł sposób genialny w swej prostocie. Jak gotować pieskom jedzenie? Wcale! Najlepsza jest dla nich surowizna.

Dieta BARF dla psa – znaczenie prawidłowego odżywiania

Znaczenia diety dla zdrowia psa nie da się przecenić. To z pokarmu zwierzę pobiera substancje odżywcze, to od ilości i jakości jedzenia zależy zdrowie naszego pupila. Źle karmiony pies osłabnie i zachoruje, bez względu na to, jak często odwiedza weterynarza, ile czasu spędza na zabawie na świeżym powietrzu, czy ma stałe towarzystwo i lawinę zabawek do dyspozycji. Złe jedzenie to złe zdrowie.

Z kolei psy żywione odpowiednio zbilansowaną karmą, bogatą w substancje odżywcze i witaminy, cechują się zdrowiem i energią. Zdrowy pies to spokojna głowa jego pana i ulga dla portfela. Dobrze żywiony zwierzak odwiedza weterynarza tylko na szczepienia i ogólny przegląd stanu zdrowia, przy dobrych wiatrach ledwie raz w roku.

Dieta BARF dla psa – na czym polega?

W diecie BARF chodzi o to, by podawać psu świeże, surowe pokarmy. Przede wszystkim mięso, potem warzywa i owoce, na końcu suplementy diety – odpowiednie kompozycje witamin i minerałów, które zwierzęciu stosunkowo najtrudniej jest pobierać bezpośrednio z surowych pokarmów.

Każdy właściciel może mieć nieco inny przepis na idealny posiłek dla swojego psa. Niektórzy podają czworonogom miski wypełnione wszystkimi składnikami diety na raz, inni wolą serwować najpierw posiłek mięsny, a po kilku godzinach owocowo-warzywny. Wszystko zależy tak naprawdę od upodobań czworonoga – ostatecznie to jemu ma smakować posiłek BARF. Niektóre psy lubią jeść warzywa, a nawet owoce, więc złożony z nich posiłek będzie dla tych zwierząt przyjemnością. Inne uznają tylko mięso i podroby, więc rośliny trzeba im przemycać, podstępnie zmieszane z płatami mięsa.

Dieta BARF dla psa – przepis na idealny posiłek

Dietetycy zalecają, by psie posiłki składały się w 80% z mięsa, w 20% z warzyw i owoców, i były uzupełniane suplementami. Tak – pies nie je wyłącznie mięsa, choć to jego ulubione danie. Wszędzie tam, gdzie psy żyją pół dziko i same znajdują sobie jedzenie, polując na mniejsze zwierzęta, okazyjnie zjadają także żołądki swych ofiar wraz z zawartością. Dlatego, po spałaszowaniu np. królika, pies dostaje gratis sałatkę warzywną z króliczego żołądka. Ją także umie trawić, a co więcej – umie czerpać z warzyw i owoców moc witamin i substancji odżywczych.

Tagi: Polska