Swiatzwierzat.pl
Dieta BARF dla psa: wszystko, co musisz wiedzieć

Pixabay.com

Dieta BARF dla psa: wszystko, co musisz wiedzieć

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Dieta BARF może zdziałać cuda dla zdrowia Twojego pupila. Czym jest dieta BARF dla psa i jak przestawić na nią swojego zwierzaka? Dowiedz się, jakie korzyści daje dieta BARF dla psa.

Co to jest dieta BARF?

Choć słowo „barf” po angielsku oznacza wymiotowanie, w diecie BARF chodzi o coś zupełnie odwrotnego – zdrowe odżywianie zwierząt.

Nazwa diety BARF to skrót od słów Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Dopasowane Surowe Jedzenie. Słowem kluczowym jest „surowe” – dieta BARF opiera się na podawaniu psu surowego mięsa, kości, podrobów, warzyw i owoców, a do tego niezbędnych suplementów.

Dietę BARF po raz pierwszy skomponował australijski weterynarz Ian Billinghurst, który po latach zmagania się z problemami zdrowotnymi psów gospodarskich – osłabieniem, biegunkami, wymiotami i całym szeregiem innych chorób – doszedł w końcu do wniosku, że podstawową przyczyną ich problemów jest zła dieta. Zaczął szukać sposobów na ulepszenie psiego jedzenia – i znalazł sposób genialny w swej prostocie. Jak gotować pieskom jedzenie? Wcale! Najlepsza jest dla nich surowizna.

Dieta BARF dla psa – znaczenie prawidłowego odżywiania

Znaczenia diety dla zdrowia psa nie da się przecenić. To z pokarmu zwierzę pobiera substancje odżywcze, to od ilości i jakości jedzenia zależy zdrowie naszego pupila. Źle karmiony pies osłabnie i zachoruje, bez względu na to, jak często odwiedza weterynarza, ile czasu spędza na zabawie na świeżym powietrzu, czy ma stałe towarzystwo i lawinę zabawek do dyspozycji. Złe jedzenie to złe zdrowie.

Z kolei psy żywione odpowiednio zbilansowaną karmą, bogatą w substancje odżywcze i witaminy, cechują się zdrowiem i energią. Zdrowy pies to spokojna głowa jego pana i ulga dla portfela. Dobrze żywiony zwierzak odwiedza weterynarza tylko na szczepienia i ogólny przegląd stanu zdrowia, przy dobrych wiatrach ledwie raz w roku.

Dieta BARF dla psa – na czym polega?

W diecie BARF chodzi o to, by podawać psu świeże, surowe pokarmy. Przede wszystkim mięso, potem warzywa i owoce, na końcu suplementy diety – odpowiednie kompozycje witamin i minerałów, które zwierzęciu stosunkowo najtrudniej jest pobierać bezpośrednio z surowych pokarmów.

Każdy właściciel może mieć nieco inny przepis na idealny posiłek dla swojego psa. Niektórzy podają czworonogom miski wypełnione wszystkimi składnikami diety na raz, inni wolą serwować najpierw posiłek mięsny, a po kilku godzinach owocowo-warzywny. Wszystko zależy tak naprawdę od upodobań czworonoga – ostatecznie to jemu ma smakować posiłek BARF. Niektóre psy lubią jeść warzywa, a nawet owoce, więc złożony z nich posiłek będzie dla tych zwierząt przyjemnością. Inne uznają tylko mięso i podroby, więc rośliny trzeba im przemycać, podstępnie zmieszane z płatami mięsa.

Dieta BARF dla psa – przepis na idealny posiłek

Dietetycy zalecają, by psie posiłki składały się w 80% z mięsa, w 20% z warzyw i owoców, i były uzupełniane suplementami. Tak – pies nie je wyłącznie mięsa, choć to jego ulubione danie. Wszędzie tam, gdzie psy żyją pół dziko i same znajdują sobie jedzenie, polując na mniejsze zwierzęta, okazyjnie zjadają także żołądki swych ofiar wraz z zawartością. Dlatego, po spałaszowaniu np. królika, pies dostaje gratis sałatkę warzywną z króliczego żołądka. Ją także umie trawić, a co więcej – umie czerpać z warzyw i owoców moc witamin i substancji odżywczych.

Dieta BARF dla psa – mięso

Przede wszystkim więc – 80% mięsa, w tym 60% tkanki mięśniowej (zwykłe mięso), 20% podrobów (organów, np. serce, wątróbka, żołądek, płuca, nerki) i drugie 20% kości (całych, zmielonych lub sproszkowanych. Najlepsze będą kości drobiowe, bo są stosunkowo miękkie. Kości wołowe, twarde, nadają się do czyszczenia zębów). Ważne, by pies dostawał mięso różnych rodzajów – białe, czerwone, wołowinę, cielęcinę, drób. Nie podawaj psu surowej wieprzowiny – mięso świń może zawierać larwy pasożytów. Dobrze, by każde mięso podawane psu było wcześniej przebadane weterynaryjnie – wtedy wiemy na pewno, że nie zawiera hormonów i konserwantów. Kupując mięso w supermarkecie lub na bazarku trzeba sprawdzić, czy nie jest stare i nadpsute, co łatwo poznać po zapachu i odbarwieniach. Podawane psu kości nie powinny nigdy być suche – największą frajdą dla zwierzaka jest właśnie ogryzanie z kości resztek mięsa i chrząstek.

Dieta BARF dla psa – warzywa, owoce i dodatki

Pozostałe 20% ogólnej masy pokarmu dla psa na diecie BARF powinny stanowić warzywa i owoce w proporcji mniej więcej 3 do 1.

Dobrze podawać psu wiele różnych roślin, nie ciągle te same. Psy zjedzą w zasadzie każdą zieleninę z wyjątkiem cebuli, czosnku, szczypioru i pora. Zwierzaki lubią często marchew, buraki, ziemniaki, sałatę. Warzywa mogą być surowe lub ugotowane. Stosunkowo najłatwiej jest je podać psu w formie startej lub zmiksowanej, jako osobny posiłek lub dodatek do mięsa. Ambitni mogą przeszukać odchody swych pupili na okoliczność niestrawionych części warzyw i owoców. Takie niestrawione odpadki świadczą o tym, że pies nie powinien odżywiać się daną rośliną i należy ją podmienić na inną o podobnej zawartości witamin. W ostateczności witaminy można psu suplementować.

Z owoców psy lubią np. jagody, banany, jabłka, gruszki, maliny, te z zamiłowaniem do egzotyki chętnie chapną też ananasa. Nie podawaj zwierzęciu winogron i awokado, bo mogą mu poważnie zaszkodzić.

Dieta BARF dla psa – jakie suplementy?

Dieta BARF dla psa powinna uwzględniać także oleje rybne i surowe jajka, które bardzo służą domowym pupilom – to źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, witamin B1, D i A, a także jodu, białka i wapnia. Jako dodatki do posiłków psów na diecie BARF, można podawać np. otręby, siemię lniane czy gotowany makaron. Dobrym źródłem białka jest np. twaróg lub jogurt.

Psom żywiącym się surowizną trzeba suplementować niektóre witaminy i minerały, które są szczególnie rzadkie lub trudno przyswajalne. Rosnącym szczeniętom oraz starszym psom trzeba uzupełniać wapń. Cynk przydaje się zwierzętom o bujnej sierści. Z kolei duże psy powinny dostawać substancje chroniące stawy, np. glukozaminę i chondroitynę. Przyjacielem każdego domowego pupila są też suplementy witamin z grupy B, C i E.

W doborze odpowiedniej suplementacji pomoże Ci lekarz weterynarii lub wyspecjalizowany zwierzęcy dietetyk.

Dieta BARF dla psa – czasem trzeba dokładnie odważyć

Zasadniczo nie musisz trzymać się drobiazgowo poszczególnych proporcji składników – ważne, by Twój pies lubił przygotowywane przez Ciebie posiłki i by znajdowało się w nich wszystko, co potrzebne jest zwierzęciu do zdrowego, energicznego życia. Przyjmuje się jednak ogólnie, że szczenięta do szóstego miesiąca życia powinny dostawać codziennie pokarm (łącznie, we wszystkich posiłkach) stanowiący ok. 6% masy ich ciała, psy w wieku od pół roku do roku odpowiednio 4% masy ciała, a dorosłe zwierzęta – w zależności od płci, wieku, standu zdrowia, trybu życia i wagi.

UWAGA! U małych piesków, ważących mniej niż 10 kg, należy starannie dobierać ilość poszczególnych składników, tak by pupilom nie zabrakło żadnych ważnych substancji. U większych psów proporcje składników nie są tak istotne, jeśli jednak opiekujesz się niewielkim zwierzakiem, skonsultuj jego dietę z weterynarzem i kup wagę elektroniczną, dzięki której dokładnie odmierzysz odpowiednią ilość składników.

Dieta BARF dla psa – skorzystaj z gotowca

Można przygotowywać surowiznę dla swojego pupila samodzielnie. To często źródło satysfakcji dla opiekuna, poza tym – jak wiadomo – sekretnym składnikiem najsmaczniejszych dań jest miłość.

Jeśli jednak nie masz czasu zbyt długo siekać dla swego pupila mięsa, podrobów, kości, warzyw i owoców, możesz korzystać z przygotowanych wcześniej, kupnych posiłków BARF dla psów. To gotowe do podania (wystarczy rozmrozić i przełożyć do psiej miski), wolne od hormonów i odpowiednio zbilansowane mieszanki. Niektóre sklepy online oferują dopasowanie takich gotowych mieszanek do płci, wieku, masy, stanu zdrowia i trybu życia Twojego zwierzaka. Dzienny koszt wyżywienia psa sklepowymi, dopasowanymi mieszankami BARF wynosi ok. 10 zł.

Dieta BARF dla psa – zalety

Psy kochają surowiznę i to jej główna zaleta. Przenosząc psa na dietę BARF najczęściej sprawiasz mu ogromną frajdę, zwłaszcza jeśli wcześniej żywił się sklepową karmą. Jeśli Twój pies nie lubi surowego mięsa, soczystych serc, wątróbek i chrupiących kości, może to przebrany królik. Zaprowadź go do weterynarza, by się upewnić, czy masz w domu psa, czy może króliczego tajnego agenta.

Ważną zaletą żywienia psa surowizną jest fakt, że masz całkowitą kontrolę nad tym, co podajesz swojemu pupilowi. Pies dostanie tylko to, co osobiście włożysz do jego miski. Żadnych chemicznych konserwantów, słodzików, sztucznych barwników, oszukańczych aromatyzerów i lewych wzmacniaczy smaku. Żadnych rozszerzających się w psim żołądku papek zbożowych. Żadnych niezidentyfikowanych odpadów zwierzęcych (ciekawe, dlaczego producenci nie identyfikują ich na etykietach? Raczej nie dlatego, że są bardzo dumni ze składu swojej karmy). Dieta BARF zapewnia, że Twój pies przyjmuje tylko naturalne białka, zwierzęce tłuszcze, energetyzujące węglowodany, łatwo przyswajalne witaminy i minerały prosto z mięsa, warzyw i owoców.

Stosując dietę BARF dla psa, możesz łatwo wyeliminować z diety swojego pupila te składniki, na które jest uczulony, lub nieco zmienić mu dietę w miarę potrzeby, np. by wesprzeć rekonwalescencję. Dobór pokarmów z niską zawartością białka jest dobry dla otyłych zwierząt, a z niską zawartością węglowodanów – dla cukrzyków. Dobre jedzenie to dobre zdrowie. Zdrowy pies to oszczędność – zarówno Twojego portfela, czasu i nerwów.

Dieta BARF daje też korzyści niejako poboczne. Przykładowo, ogryzając kości Twój pies ściera sobie kamień nazębny, dzięki czemu często można darować mu niezbyt przyjemny zabieg mycia zębów szczoteczką z pastą enzymatyczną.

Czy dieta BARF dla psa ma jakieś wady? Może mieć kilka. Początkowo trzeba poświęcać sporo uwagi i czasu na przygotowanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, a także wiele nauczyć się o psich potrzebach żywieniowych. Trzeba też obserwować reakcje psa i sprawdzać metodą prób i błędów, które produkty mu służą, a które nie. Z czasem jednak przygotowywanie posiłków staje się sprawniejsze i pewniejsze – gdy już wiesz, co pies lubi i na co reaguje dobrze, a na co źle, przepis na posiłek BARF staje się oczywisty. Poza tym problem samodzielnego przygotowywania posiłków diety BARF dla psa można rozwiązać, korzystając z usług sklepów zajmujących się przygotowywaniem gotowych do podania mieszanek.

Dieta BARF dla psa – które zwierzęta można przestawić na BARF?

Na szczęście odpowiedź na to pytanie brzmi: prawie wszystkie. Niemal każdego psa da się przestawić z karmy sklepowej na dietę BARF. Trzeba tylko pamiętać, by robić to stopniowo, powoli, obserwując reakcje zwierzaka. Zbyt szybkie przejście z karmy sklepowej na surowiznę może wywołać u psa np. biegunkę. Warto wprowadzać surowiznę etapami: najpierw mięso, potem warzywa, potem stosunkowo najbardziej podejrzane z perspektywy psów owoce, potem suplementy diety. Przestawiając psa na dietę BARF obserwuj uważnie jego zachowane, kondycję, apetyt, a także produkt uboczny jedzenia – psie odchody wiele mówią o stanie zdrowia zwierzęcia. Upewnij się, czy wyglądają tak jak zwykle.

Niektóre zwierzaki bywają też wybredne i przyzwyczajone do ulubionej karmy, mogą grymasić przy próbach jej zmiany. Warto jednak przetrzymać okres buntu – kiedy pies raz zasmakuje w surowych pokarmach, najczęściej nie mija dużo czasu, nim je pokocha i nie będzie chciał pałaszować niczego innego.

Trzeba obserwować, jak pies przenoszony na dietę BARF radzi sobie z kośćmi i pilnować, by się nimi nie zakrztusił. Należy pamiętać, by szczeniętom i starszym psom nie podawać dużych kawałków kości, bo mogą nie poradzić sobie z ich pogryzieniem. Lepiej jest dodać do ich pokarmu sproszkowane skorupki jaj – to alternatywne, bardzo zdrowe źródło wapnia.

Zmianę diety psa zawsze należy skonsultować z weterynarzem, który pomoże Ci dobrać odpowiednie proporcje składników, ilość posiłków i wielkość porcji. Lekarz może wykonać badania krwi i moczu zwierzęcia, aby ich wyniki stanowiły punkt odniesienia dla późniejszej analizy wpływu diety BARF na zdrowie psa.

Tagi:

Polska

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Dziewczynka dotyka psa asystującego bez pozwolenia. Nagranie ma ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >

Psy

Szczeniak został potrącony przez przejeżdżający samochód. Przyjaciele nie zostawili go w potrzebie

Czytaj więcej >

Psy

Kiedy tuliła psa w ramionach, jego serce stanęło. Weterynarze podjęli wyścig z czasem

Czytaj więcej >

Psy

7 ras psów, które prawie nie gubią sierści. Przy nich rzucisz odkurzacz w kąt

Czytaj więcej >

Psy

Chłopiec zdobył się na wzruszający gest. Każdy miłośnik zwierząt powinien brać z niego przykład

Czytaj więcej >

Psy

Owczarek pokazał, co naprawdę myśli o wizycie u weterynarza. Jego reakcja rozkłada na łopatki

Czytaj więcej >