Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dieta BARF dla kota: wszystko, co musisz wiedzieć
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:40

Dieta BARF dla kota: wszystko, co musisz wiedzieć

Dieta BARF dla kota: wszystko, co musisz wiedzieć
Pixabay.com

Co to jest dieta BARF dla kota?

Chociaż słowo „barf” po angielsku oznacza wymiotowanie, w diecie BARF chodzi o coś zupełnie odwrotnego – zdrowe odżywianie zwierząt.

Nazwa diety BARF to skrót od słów Biologically Appropriate Raw Food, czyli Biologicznie Dopasowane Surowe Jedzenie. Słowem kluczowym jest „surowe” – dieta BARF opiera się na podawaniu pupilowi surowego mięsa, kości, podrobów, warzyw i owoców, a do tego niezbędnych suplementów.

Dietę BARF po raz pierwszy skomponował australijski weterynarz Ian Billinghurst, który po latach zmagania się z problemami zdrowotnymi psów gospodarskich – osłabieniem, biegunkami, wymiotami i całym szeregiem innych chorób – doszedł w końcu do wniosku, że podstawową przyczyną ich problemów jest zła dieta. Zaczął szukać sposobów na ulepszenie psiego jedzenia – i znalazł sposób genialny w swej prostocie. Jak gotować zwierzętom jedzenie? Wcale! Najlepsza jest dla nich surowizna.

Dieta BARF dla kota – znaczenie prawidłowego odżywiania

Znaczenia diety dla zdrowia kota nie da się przecenić. To z pokarmu zwierzę pobiera substancje odżywcze, to od ilości i jakości jedzenia zależy zdrowie naszego pupila. Źle karmiony kot osłabnie i zachoruje, bez względu na to, jak często odwiedza weterynarza, ile czasu spędza na zabawie na świeżym powietrzu, czy ma wysoki drapak, zabawki, stałe towarzystwo i regularnie wyczesywaną sierść. Złe jedzenie to złe zdrowie.

Z kolei koty żywione odpowiednio zbilansowaną karmą, bogatą w substancje odżywcze i witaminy, cechują się zdrowiem i energią. Zdrowy kot to spokojna głowa jego właściciela i ulga dla portfela. Dobrze żywiony zwierzak odwiedza weterynarza tylko na szczepienia i ogólny przegląd stanu zdrowia – wystarczy raz w roku.

Dieta BARF dla kota – na czym polega?

W diecie BARF chodzi o to, by podawać kotu świeże, surowe pokarmy, możliwie zbliżone do naturalnych, nie poddawane obróbce cieplnej, która zawsze powoduje utratę części składników odżywczych. Dieta BARF uwzględnia naturalne potrzeby i predyspozycje żywieniowe kotów. Ostatecznie, koty to zwierzęta drapieżne. Wprawdzie łaskawie dały się udomowić już kilka tysięcy lat temu, dopiero jednak od połowy XX w. żywione są przez ludzi przygotowaną specjalnie dla nich karmą z puszek. Wiele kotów nadal nie najlepiej przyswaja sobie puszkowane jedzenie – surowizna to dla nich pokarm naturalny i optymalny.

W przeciwieństwie do psów, koty to mięsożercy ściśli. Nie jedzą w ogóle warzyw i owoców, chyba że przypadkiem – np. jako zawartość żołądka upolowanej myszy. Przeciętna mysz składa się w ok. 60% z białka, 30% tłuszczu i ok. 8% węglowodanów. Takie właśnie proporcje składników powinna mieć optymalna kocia dieta. Koty mają wyższe od psów zapotrzebowanie na białko, a także witaminę A, kwas arachidonowy i taurynę. Potrzebują za to mniej węglowodanów, o czym świadczy choćby fakt, że w ogólnie nie czują smaku słodkiego.

U kotów dieta BARF składa się więc w ogromnej większości ze świeżego, surowego mięsa, odrobiny warzyw, owoców, innych dodatków oraz suplementów witaminowych.

Każdy właściciel może mieć nieco inny przepis na idealny posiłek dla swojego kota. Niektórzy podają swoim pupilom mięso dokładnie zmienione (do takiego łatwiej dodać suplementy witaminowe), inni serwują kotom pokarm w kawałkach. Wszystko zależy tak naprawdę od upodobań zwierzaka – ostatecznie to jemu ma smakować posiłek BARF.

Dieta BARF dla kota – przepis na idealny posiłek

Dietetycy zalecają, by psie posiłki składały się w 90% z mięsa (mięśniowego i podrobowego w proporcji 3 do 1), w 10% z dodatków (tutaj połowa to warzywa i owoce, połowa to surowe jajka, olej rybny i algi) i były uzupełniane suplementami.

Tagi: Polska
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?