Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Myśleli, że wąż połknął jajo. Nie mogli uwierzyć, co wyjęli podczas zabiegu
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 10.02.2024 13:14

Myśleli, że wąż połknął jajo. Nie mogli uwierzyć, co wyjęli podczas zabiegu

operacja węża
operacja węża, źródło: facebook/SecondChanceWildlifeCenterinGaithersburg

Na stół operacyjny trafił wąż w ciężkim stanie. W jego wnętrzu znajdował się przedmiot niemożliwy do przetrawienia. Doprowadził nawet do przerwania skóry. Weterynarze widzieli wiele cudów zlokalizowanych w przełykach zwierząt. Ten przypadek przejdzie jednak do historii. 

Wielu ludzi boi się węży. Gady te mają niezykłe zdolności

Węże od zawsze przyciągały uwagę ludzi. Charakterystyczny kształt ciała wraz z ich dziką naturą to cechy, które skupiają na sobie naszą uwagę. W jednych kulturach gady te są postrzegane bardzo pozytywnie, w innych odwrotnie. Trzeba jednak przyznać, że mają w sobie coś hipnotyzującego. Ich niesamowite zdolności do przekraczania praw fizyki nieustannie nas zaskakują. 

Strach przed tym gatunkiem powodują głównie węże jadowite, które stanowią raptem około 10-20% całej populacji. To w większości one stanowią zagrożenie dla człowieka. Niezależnie od rodzaju węże posiadają cechy wspólne dla wszystkich osobników. Jedną z cech jest posiadanie aparatu szczękowego, który umożliwia niezwykle szerokie rozwarcie szczęk. Dzięki temu mogą połykać swoją ofiarę w całości i trawić ją przez wiele dni. Zdarza się jednak, że wąż połknie przedmiot, który nie nadaje się do spożycia. Wtedy jedynym ratunkiem dla gada jest pomoc lekarzy weterynarii.

Pies w opłakanym stanie na posesji sołtysa. Interweniował OTOZ Animals Kotka trafiła do nich po dwóch dniach porodu. Smutna prawda wyszła na jaw

Kolacja zaszkodziła zwierzęciu. Polowanie zakończyło się operacją

Ptyas mucosa, powszechnie znany jako orientalny grzechotnik lub indyjski wąż szczurzy wpadł w niemałe tarapaty. Przedmiot przypominający jajo utknął w jego przełyku i w przeciwieństwie do poprzednich zdobyczy gada, nie chciał się dać przetrawić. Na całe szczęście na potrzebujące pomocy zwierzę natknął się spacerujący mężczyzna. Wezwał na pomoc ratowników dzikich zwierząt i gad szybko trafił na stół operacyjny. 

RTG.jpg
RTG węża, źródło: facebook/SecondChanceWildlifeCenterinGaithersburg

Pracownicy obstawiali, co płonął ich podopieczny. Przedmiot wyglądał na pierwszy rzut oka jak jajko. Lekarze stawiali na piłeczkę pingpongową lub footballową. Wszyscy jednak byli w błędzie. Kiedy weterynarz skończył zabieg, ich oczom ukazał się przedmiot, którego się nie spodziewali. Wąż połknął gałkę do zmiany biegów.

piłeczka pingpongowa.jpg
wyciągnięty przedmiot z węża, źródło: facebook/SecondChanceWildlifeCenterinGaithersburg

 

Wąż miał wiele szczęścia. Wróci na wolność

Weterynarze ocalili życie węża. Podczas operacji zszyli mu rozerwany na skutek zalegającego przedmiotu żołądek oraz naprawili uszkodzoną skórę. Gad doszedł do siebie po operacji. Spędzi jednak w klinice resztę zimy i dopiero na wiosnę zostanie wypuszczony na wolność. 

zaszyty wąż.jpg
operacja węża się powiodła, źródło: facebook/SecondChanceWildlifeCenterinGaithersburg

 

Źródło: facebook/SecondChanceWildlifeCenterinGaithersburg