Ciemne chmury nad australijskim zoo. Nie żyje siedem "najszczęśliwszych zwierząt świata"
Ogród zoologiczny w Adelaide poinformował o nagłej śmierci siedmiu samic należących do tego samego gatunku. Mowa o kuokach krótkoogonich, nazywanych "najszczęśliwszymi zwierzętami świata". Sprawa wydaje się nieoczywista. Pracownicy mają swoje podejrzenia.
Drugi najstarszy ogród zoologiczny w Australii przekazał mediom smutną informację. W niejasnych okolicznościach zmarło aż dziewięć podopiecznych Adelaide ZOO: siedem kuok (Setonix brachyurus) i dwa skalniaki żółtonogie (Petrogale xanthopus). W tej sprawie trwa dochodzenie, a specjaliści starają się ustalić jednoznaczną przyczynę zgonu.
W australijskim zoo zmarło 7 kouk
Zoo w Adelajdzie, w którym przebywały osobniki należące do endemicznego gatunku torbaczy, prowadzi dochodzenie ws. ich nagłej śmierci. Sprawą zajmują się profesjonaliści, lecz opiekunowie tych zwierząt nie kryją, że to dla nich wielka strata.
- Utrata jednego zwierzęcia, nie mówiąc już o dużej grupie, w tak nagłym zdarzeniu, jak to, jest niezwykle niepokojąca, szczególnie dla tych, którzy się nimi opiekowali – wyznała rzeczniczka prasowa australijskiego zoo dla BBC.
W wywiadzie przedstawicielka placówki zdradziła również, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zgony kuok są trujące rośliny. One także mogły doprowadzić do śmierci dwóch skalniaków żółtonogich z pobliskiego wybiegu.
- Podejrzewa się, że toksyczne rośliny są najbardziej prawdopodobną przyczyną – twierdzi rzeczniczka zoo w Adelajdzie.
W ciężkim stanie wciąż znajduje się 11-miesięczna Marli, która należała do stada. Trzy samce z wybiegu, które nie okazywały oznak złego samopoczucia zostały zapobiegawczo stamtąd zabrane.
Czemu kouki zawdzięczają tytuł "najszczęśliwszych zwierząt świata"?
Kouka krótkoogonowa to średniej wielkości torbacz, który zamieszkuje lasy tropikalne. Prowadzi nocny, ziemny tryb życia, a za dnia przesiaduje w gęstych zaroślach. Osobniki należące do tego gatunku żyją w niewielkich grupach, żywiąc się roślinami. Zazwyczaj dożywają około pięciu lat.
— Quokka Every Hour (@quokkaeveryhour) October 12, 2022
Kuoki mają około 55 centymetrów długości i 30-centymetrowy ogon. Ich waga utrzymuje się zazwyczaj w granicach 4 kilogramów. Futerko kuoki jest gęste i długie. Na głowie jest szarobrązowe, natomiast kark pozostaje rudy.
"Najszczęśliwsze zwierzęta świata" to określenie, które doskonale opisuje kuoki. Jeśli zastanawiacie się, jak powstało, wystarczy tylko na nie spojrzeć. Przyjazny wyraz pyszczka u tych zwierząt sprawia, że wyglądają one jakby przez cały czas się uśmiechały. Warto jednak wiedzieć, że w Australii te sympatycznie wyglądające stworzenia są otoczone zakazem dotykania i dokarmiania. Jego złamanie grozi mandatem o wysokości nawet kilkuset dolarów amerykańskich.
— Quokka Every Hour (@quokkaeveryhour) October 10, 2022
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Z ukrycia nagrała mężczyznę z psem. Scena o zachodzie słońca ujęła za serce miliony
Huk rosyjskich ostrzałów przestraszył zwierzęta. Lew Precel został ranny
Drapieżny ptak wypuszcza z dzioba kociątko. Spacerowicze dostali szansę uratowania mu życia
źródło: tvn24.pl; australiastudy.pl