Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Chronione zwierzęta znalezione martwe. Leśnicy biją na alarm
Oktawian Góral
Oktawian Góral 26.02.2021 01:00

Chronione zwierzęta znalezione martwe. Leśnicy biją na alarm

Chronione zwierzęta martwe
Pixabay.com/jillwellington/CC0

Policja oraz Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowały o znalezieniu martwego rysia na terenie Przemyśla. W okolicach Piły z kolei odnaleziono martwego żubra. Przyczyna zgonu jest traumatyczna. 

Chronione zwierzęta martwe

Lasy Państwowe w specjalnym komunikacie poinformowały o odnalezieniu martwych zwierząt. Jak napisano, topniejący śnieg odkrywa szokujące obrazy. Dzikie zwierzęta zmarły przez działalność człowieka. W jednym przypadku to już pewne!

Na terenie Przemyśla, w obrębie należącym do jurysdykcji Leśnictwa Grochowce topniejący śnieg ujawnił przerażające i makabryczne znalezisko. Pod warstwą białego puchu odnaleziono ciało rysia.

- Wychudzony osobnik musiał długo już leżeć pod pokrywą śniegu. Nie miał na sobie widocznych ran. Ryś jest gatunkiem ściśle chronionym, wpisanym do Polskiej czerwonej księgi zwierząt jako gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożenia.O znalezisku została powiadomiona Policja i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. - napisano w komunikacie Lasów Państwowych na Facebooku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Żubr przegrał z człowiekiem

Z kolei na terenie Nadleśnictwa Tuczno, pomiędzy Dzikowem, a Rusinowem (woj. kujawsko-pomorskie) odnaleziono martwego żubra. Ciało jest już po sekcji zwłok. Niestety, okazuje się, że sprawcą śmierci tego króla puszczy był człowiek. 

Czteroletnia samica żubra została śmiertelnie potrącona przez samochód. Przyczyna ta została potwierdzona w sekcji zwłok. Lokalna policja nie otrzynała żadnego zgłoszenia od osoby, która przyznałaby się do potrącenia.

- Żubry z tego stada [z nadleśnictwa Tuczno - przyp.red.], czasami zachodziły też do nas. (...) Po sekcji okazało się, że jej śmierć to skutek zderzenia z samochodem. Szkoda. - napisali przedstawiciele Nadleśnictwa Zdrojowa Góra. Żubr jest w Polsce gatunkiem chronionym.

Autor zdjęć, który nagłośnił problem, dodaje w komentarzu pod wpisem: - W sumie, odnalezione zostały w tej okolicy cztery żubry z obrażeniami po kontakcie z pojazdami. Dwa cielaki, jeden byk i jedna krowa, ta ze zdjęcia.- zaznacza Piotr Buczkowski.

Zobacz zdjęcia:

[EMBED-4121]

[EMBED-4122]

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt: