Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-19T162616.093

Photo by Jordan Ling on Unsplash

Chcieli zrobić pokaz pirotechniczny w środku obszaru chronionego. Groziła katastrofa

26 Lipca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Saska Kępa w Warszawie, brzeg Wisły. Wspaniały, cudem uchowany w wielkim mieście kawałek dzikiej przyrody, pełen ćwierkających ptaków i przemykających chyłkiem saren. Spokój tego miejsca i wszystkich jego mieszkańców miał zostać brutalnie zakłócony.

Aktywiści ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP) wprost nie mogli uwierzyć własnym oczom. Zupełnie przypadkiem jeden z działaczy dostrzegł, że zwierzętom i potencjalnie ludziom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo... przez organizowany nad Wisłą ślub!

BeFunky-collage - 2021-07-19T153444.955

Czy Azyl Nad Doliną Noteci został podpalony? Nowe fakty w sprawie dramatycznego pożaru

CZYTAJ DALEJ

Fajerwerki w rezerwacie?

Restauracja Boathouse, zlokalizowana nad Wisłą, blisko chronionego obszaru Natura 2000, gościła bawiący się na weselu mały tłumek. Gwoździem programu wesela miał być, jak się okazało, pokaz pirotechniczny.

I miał to być pokaz nie byle jaki. Całe baterie petard i fajerwerków zostały wystawione poza teren restauracji i przygotowane do odpalenia.

Problem polegał na tym, że organizatorzy wesela - firma Kraina Ślubów - rozstawili swoje fajerwerki na terenie rezerwatu Natura 2000, pełnego dzikich zwierząt. Ogrodzili kawałek terenu taśma, jakby byli na swoim. Nie interesowało ich, że zamierzają ostrzelać pirotechniką teren chroniony, pełen dzikiej zwierzyny, i to latem, gdy rodzą się młode.

Mogło dojść do katastrofy

Działacze organizacji STOP poinformowali policję, która szybko przybyła na miejsce i udaremniła pokaz fajerwerków. Organizatorzy ślubu i właściciele restauracji byli bezgranicznie zaskoczeni, że teren pod ich oknami jest obszarem chronionym.

- W takim miejscu trzeba mieć zgodę od Regionalnego Dyrektora Ochrony Przyrody, żeby płoszyć zwierzęta - piszą działacze STOP w poście opublikowanym na Facebooku. - Przecież te fajerwerki przeraziłyby wszystkie zwierzęta i ptaki, które żyją na tym terenie. Co by było, gdyby spłoszone sarny wybiegły nagle na ruchliwą ulicę - Wał Miedzeszyński?

Rzeczywiście, nagłe spłoszenie zwierząt, które w pani wypadłyby na ruchliwą drogę, mogłoby stanowić zagrożenie nie tylko dla saren, ale też dla ludzi.

- Czy opamiętanie przyjdzie dopiero wtedy, gdy w wypadku z przerażoną sarną zginą ludzie?! - pytają działacze STOP.

Miejmy nadzieję, że zarówno restauratorzy jako i organizatorzy podobnych imprez będą w przyszłości zwracać więcej uwagi na to, gdzie zamierzają zorganizować swoje popisowe pokazy.

Zobacz zdjęcia, które wykonali aktywiści STOP. Widać na nich całe baterie fajerwerków i petard, gotowe do odpalenia na obszarze chronionym Natura 2000.

Źródło: Facebook.com @Stoleczne.Towarzystwo.Ochrony.Ptakow

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >

Aktualności

Nie tylko ludzie cierpią na skutek powodzi. Nagrano niezwykłą akcję ratunkową psa

Czytaj więcej >