Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: Zatoka

unsplash/Louis Hansel

Australia: Rekin zaatakował 10-latka. Dziecko przetransportowano helikopterem do szpitala

11 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Kolejny niebezpieczny atak rekina na Oceanie Indyjskim. Jak poinformowały lokalne media, do niebezpiecznego zdarzenia doszło we miejscowości Coral Bay w Australii Zachodniej. Zwierzę zaatakowało 10-letniego chłopca pływające w wodzie.

Chłopiec nurkował z rurką, podziwiając australijską rafę koralową około 75 metrów od brzegu. W pewnym momencie w jego kierunku podpłynęło niebezpieczne zwierzę - prawdopodobnie żarłacz biały.

10-latek pogryziony przez rekina

Dziecko zostało ugryzione przez dwumetrowego drapieżnika w stopę, w wyniku czego doznało poważnych obrażeń i trzeba było je przetransportować helikopterem do szpitala dziecięcego w Perth.

W obawie o bezpieczeństwo pozostałych nurków, plaża w okolicy rafy koralowej została zamknięta na 24 godziny i poddana obserwacji.

To niestety nie pierwszy incydent z udziałem niebezpiecznych zwierząt w tym roku. Zaledwie miesiąc temu w okolicy miejscowości Tuncurry w Australii doszło do śmiertelnego ataku na 50-letniego surfera. Lekarze nie byli w stanie uratować życia mężczyzny.

BeFunky-collage (3)

Mężczyzna stracił kontrolę nad swoimi psami, teraz całe stadko potrzebuje pomocy. TOZ apeluje do internautów

CZYTAJ DALEJ

Co zrobić, gdy spotkamy rekina?

Rekiny przerażają większość ludzi. Strach przed wodnymi drapieżnikami potęgują filmy grozy, ale również doniesienia o atakach rzekomych ludożerców. Okazuje się jednak, że za większością ataków na ludzi odpowiedzialni są przedstawiciele trzech gatunków:

  • Great White Shark (Żarłacz Biały – 37% ataków),

  • Tiger Shark (Żarłacz Tygrysi – 15% ataków; potrafi podpływać nawet na wodę o głębokości 90 centymetrów, również słodką)

  • Bull Shark (Żarłacz Tępogłowy – 11% ataków).

Eksperci badający te fascynujące zwierzęta przekonują, że historie o polowaniach rekinów na ludzi można włożyć między bajki. Prawdą jest bowiem to, iż do ataków najczęściej dochodzi w wyniku wchodzenia na ich "terytorium" i przeszkadzaniu im w zdobyciu pożywienia.

Jak zatem uniknąć bliskiego spotkania z tymi budzącymi grozę zwierzętami? Przede wszystkim przed wejściem do wody, skontaktuj się z lokalną informacją turystyczną i zapytaj, jakich miejsc najlepiej unikać (rekiny uwielbiają mętną wodę). Pamiętaj również, aby zawsze nurkować, pływać i surfować w towarzystwie innych osób na strzeżonych plażach.

Ponadto, nie wchodź do wody, jeśli widzisz w niej uchatki, foki lub martwe ryby. W przypadku, gdy dostrzeżesz dziwnie zachowujące się ławice ryb, żółwi bądź delfiny podpływające blisko brzegu, nie bagatelizuj sytuacji - to może być znak, że w wodzie czai się niebezpieczeństwo.

Jeśli dostrzeżesz rekina, wyjdź z wody szybko, ale spokojnie. Unikaj chlapania i nerwowych ruchów. I co najważniejsze - nie prowokuj ich!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Słoniątko chciało przytulić się do turystki. Nie było łatwo, ale zdecydowanie warto

Czytaj więcej >

Pozostałe

63-latek nie chciał wypuścić myszołowa na wolność. Musiała interweniować policja

Czytaj więcej >

Pozostałe

Nie taki niedźwiedź straszny. Niesamowite ujęcia „walczących" niedźwiadków podbijają Sieć

Czytaj więcej >

Pozostałe

Suczka używa dzwonka, gdy chce wyjść. Tym razem zadzwoniła, by przekazać coś ważnego

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dantejskie sceny na pastwisku w Krośnicy. Trudno uwierzyć, co zrobiono zwierzętom

Czytaj więcej >

Pozostałe

Mama siódemki oposów nie cofnie się przed niczym. Internauci pieją z zachwytu

Czytaj więcej >