Adoptować dwa koty czy jeden wystarczy? Pamiętaj o kilku ważnych zasadach, inaczej zaszkodzisz zwierzętom
Decyzja o przygarnięciu czworonoga pod swój dach to poważna sprawa. Bywa, że potencjalni właściciele borykają się z pytaniem: “lepiej adoptować jednego, czy dwa koty?”. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę aby zapewnić zwierzakom oraz sobie jak najwyższy komfort wspólnego życia.
Przede wszystkim warto o radę pytać pracowników schroniska. To oni na co dzień przebywają ze zwierzętami, które są do adopcji. W związku z tym, najlepiej znają ich zwyczaje, potrzeby oraz charaktery.
Kocie przyjaźnie są równie silne co relacje międzyludzkie!
Znane powiedzenie mówi, że koty chadzają własnymi ścieżkami. To prawda, każdy kot jest inny i ma specyficzny plan na spędzanie czasu. Nie zmienia to jednak faktu, że te czworonogi są bardzo towarzyskimi zwierzętami. Jedne uwielbiają towarzystwo ludzi, inne ponad wszystko cenią sobie towarzystwo innego kota. Co więcej, w wielu przypadkach musi to być konkretny osobnik, a nie losowo wybrany kociak.
- Koty, które same wybrały sobie towarzystwo - w schroniskach oraz domach tymczasowych bardzo często można spotkać się z kocimi przyjaźniami. Na pierwszy rzut oka widać, że dane osobniki łączy szczególna więź. Nie powinno się ich rozdzielać ponieważ będzie to dla nich źródłem ogromnego stresu. Dlatego w takich sytuacjach najlepiej decydować się na kocie dwupaki.
- Rodzeństwo - kocięta z jednego miotu towarzyszą sobie dosłownie od pierwszych dni życia. Bywa, że czworonożne rodzeństwo nawet po osiągnięciu wieku dorosłego dobrze czuje się jedynie w towarzystwie swojego brata lub siostry. Takich relacji nie należy przerywać.
Koci dwupak to korzyść zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi
Zaprzyjaźnione koty adoptowane w dwupaku lepiej odnajdują się w nowym otoczeniu. W końcu bez względu na to gdzie się znajdują, zawsze mają u boku swojego ulubionego kompana!
Ponadto, czworonogi mające towarzystwo swojego gatunku są bardziej skore do ruchu. Dzięki temu rzadziej mają problem z otyłością oraz dłużej utrzymują dobrą kondycję fizyczną. Mając zajęcie w postaci towarzysza zabaw rzadziej przychodzą im do głowy głupie pomysły w postaci niszczenia mebli czy budzenia właścicieli w środku nocy.
Każdy kot to indywidualista. Nie zmuszaj czworonoga do bycia towarzyskim
Celem adopcji powinno być przede wszystkim dobro kota. Dlatego jeżeli decydujesz się na wybór zwierzaka, który niechętnie spędza czas z innymi osobnikami ze schroniska to znak, że lepiej zdecydować się na jednego kociaka. Niektóre koty, szczególnie te starsze, ponad wszystko cenią sobie ciszę i spokój. Co więcej, być może zamiast towarzystwa w postaci swojego gatunku, wolą spędzać czas z człowiekiem.
Koci introwertycy to powszechne zjawisko. Będąc w schronisku obserwuj, dopytuj i analizuj. Wtedy z pewnością podejmiesz najlepszą możliwą decyzję. Bez względu na to czy skończy się na adopcji jednego, czy dwóch kotów.
Źródło: https://wamiz.pl/, https://kicikot.com/pl