5 sygnałów, które świadczą o tym, że kot czuje się samotny
Jak powszechnie wiadomo koty są niezwykłymi stworzeniami, które kryją w sobie niejedną tajemnicę. Mimo, iż są ogólnie uważane za mało towarzyskie, to większość z nich ceni bliskość człowieka. Po czym poznać, że powinieneś poświęcać kotu więcej uwagi? Oto 5 sygnałów, które świadczą o tym, że nie radzi sobie z samotnością.
Dbając o dobre samopoczucie zwierzęcia, oszczędzamy mu niepotrzebnych nerwów i pomagamy zachować zdrowie na długie lata. Długotrwały stres i samotność mają bowiem negatywny wpływ na kocią psychikę i pozostawiają nieodwracalne zmiany w jego organizmie.
Kot sam w domu
Kot przebywający stale w mieszkaniu wymaga o wiele więcej uwagi ze strony właściciela i pozostałych domowników. Pełna miska, własne posłanie i multum zabawek nie wystarczą. Najważniejsze jest stymulowanie pupila, okazywanie mu miłości i bliskości, a także poświęcanie mu uwagi, by nie czuł się odtrącony i zapomniany.
Oczywiście, pomimo szczerych chęci, nie jesteśmy w stanie przebywać z naszymi pupilami przez całą dobę. Decydując się na rozwój kariery zawodowej czy planując wakacje, nie zawsze udaje się ograniczyć liczbę godzin, przez które zwierzę zostaje zupełnie samo w domu. Niestety, skutki długotrwałego wykluczenia z życia rodzinnego mogą doprowadzić do wystąpienia u zwierzęcia stanów apatii i załamania, a nawet zakończyć się depresją.
Właściciele, którzy codziennie wychodzą rano i wracają późnym wieczorem powinni zwrócić szczególną uwagę na pewne zachowania swoich podopiecznych. Poniżej wymieniamy 5 sygnałów, które mogą wskazywać na to, że Twojemu mruczkowi doskwiera samotność.
Po czym poznać, że kot czuje się samotny?
-
Frustracja i agresja łowiecka
Kot, któremu brakuje uwagi ze strony właściciela, może przejawiać agresję i zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. Wówczas zaczyna „polować” na nogi, ręce, plecy, nawet twarz opiekuna i innych domowników.
-
Pobudzenie i skłonność do niszczenia przedmiotów
Nadaktywność to kolejny objaw poczucia samotności u mruczka. Jeśli Twój pupil chodzi z miejsca w miejsce, szuka czegoś, zagląda tam, gdzie nie wolno, drapie i niszczy przedmioty codziennego użytku, to prawdopodobnie potrzebuje rozładować nagromadzoną energię. Potraktuj ten sygnał jako zaproszenie do konsultacji z behawiorystą.
-
Zmęczenie i apatia
Kot śpi więcej niż zwykle? Przyczyną może być znaczne obniżenie witalności i brak energii w związku z poczuciem samotności! Jeśli odnosisz wrażenie, że Twój podopieczny od dłuższego czasu nie ma ochoty się z Tobą bawić i zamiast tego, woli przesypiać cały dzień, to prawdopodobnie odczuwa przewlekły smutek i zniechęcenie do życia. Takie zachowanie może świadczyć o depresji.
-
Nadmierna wokalizacja
Jeśli Twój kot był dotychczas cichutki i oszczędny "w słowach", a nagle zdarza mu się hałaśliwie miauczeć, potraktuj to jako wołanie o pomoc. Wokalizacja jest jednym ze sposobów porozumiewania się z człowiekiem, dlatego miauczenie o wysokiej częstotliwości skutkuje zwróceniem uwagi właściciela.
-
Załatwianie potrzeb poza kuwetą
Przyczyną oddawania moczu czy kału poza kuwetą mogą być problemy zdrowotne związane z układem moczowym lub pokarmowym naszego kota, ale nie tylko - i wcale nie chodzi o zwykłą złośliwość! Jeśli kot źle znosi samotność, może dać upust swojej frustracji lub niepokojowi, siusiając w miejscach, w których czuje intensywny zapach właściciela.
Pamiętaj, że aby nie musieć martwić się o kota podczas swojej nieobecności, powinniśmy przyzwyczajać go do samotności już od najmłodszego wieku. Kot, który potrafi się sobą zająć, będzie w mniejszym stopniu narażony na samotność i nudę. Nie zapominajmy przy tym, że koty śpią od 12 do 16 godzin dziennie.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Więzienie za dobroć? Ratownicy zwierząt błagają o pomoc, grozi im surowa kara
-
Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO
-
Kaczuszki wskakują za mamą do wody. Nagrano przeuroczy skok wiary
Źródło: koty.pl, maxizoo.pl