Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > 5 najbardziej puszystych ras kotów. Wyglądają jak pluszowe zabawki
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.02.2022 01:00

5 najbardziej puszystych ras kotów. Wyglądają jak pluszowe zabawki

Puszysty kot
pixabay/damien666

Kocia sierść jest nie tylko ozdobą, ale również jedną z cech, które sprawiają, że ludzie jeszcze mocniej kochają te zwierzęta. Które mruczki wyróżniają się okazałym futrem? Przed Wami 5 kocich ras, której przedstawiciele zasługują na miano najbardziej puszystych na świecie.

Koty to niewątpliwie rozkoszne, zabawne i zaraz po psach – jeżeli nie równolegle do nich – najpopularniejsze zwierzęta domowe. Biorąc pod uwagę to, że rasy kotów dzielą się na różne kategorie, stale nas intrygują. Niektóre osobniki zachowały dzikość w sercu i pomimo złożoności procesu ewolucyjnego, nadal wyglądają niczym miniaturowe wersje swoich dzikich krewniaków, podczas gdy inne przypominają z wyglądu pluszowe maskotki.

Tym razem chcemy skupić się na tych drugich. Przedstawiamy 5 ras, których przedstawiciele noszą najbardziej puszyste i eleganckie futra. Choć wydawałoby się, że można im tylko pozazdrościć, futerkowy skarb jest źródłem dodatkowych kłopotów dla ich opiekunów.

5 najbardziej puszystych kotów na świecie

1. Kot perski - To jedna z najpopularniejszych ras kotów w Polsce oraz zdecydowany faworyt rankingu największych kocich kudłaczy. Zwierzęta te są z natury dystyngowane i spokojne, ale nie odmówią wspólnej zabawie. To właśnie one mogą poszczycić się najdłuższym włosem oraz grubym podszerstkiem, który gęsto oplata ich szyję oraz kark, tworząc niejako "kołnierz".

Jak łatwo się domyślić, rozczesywanie tak puszystego futerka jest czasochłonnym i dosyć wyczerpującym procesem. Jeśli zatem chcesz kupić persa, musisz liczyć się z koniecznością regularnego wykonywania tej czynności. W przeciwnym wypadku na ciele kota zacznie pojawiać się splątane kule włosowe, a co za tym idzie, istnieje ryzyko, że kot podczas wylizywania futra je połknie i doświadczy problemów żołądkowych.

Persy występują w różnym ubarwieniu – białym, niebieskim, czekoladowym, liliowym, rudym, kremowym czy czarnym. To nie wszystko, odmian barwnych futra jest około 150!

2. Kot norweski leśny - Na drugim miejscu listy najbardziej puszystych kotów plasuje się pewny siebie, wytrzymały, ale delikatny i stroniący od konfliktu mruczek o charakterystycznych rysich pędzelkach na końcach uszu. "Norwegian", bo właśnie o nim mowa, to rasa znana i lubiana, zwłaszcza w Europie Północnej.

Ze względu na surowy klimat oraz warunki pogodowe panujące w Skandynawii, zwierzęta te wyposażone są w dwuwarstwowe futro, składające się z wodoodpornego podszerstka oraz dłuższej sierści wierzchniej. Razem stanowią one doskonałą ochronę przed mrozem. Warto również przyjrzeć się ich puszystym i okazałym ogonom, dzięki którym zdobyły przydomek "ogoniastych żeglarzy". Uważaj jednak przy jego rozczesywaniu, ponieważ jeśli futro zostanie uszkodzone, bardzo wolno odrasta.

3. Kot syberyjski - Chociaż pierwotnie syberyjczyki uchodziły w swojej ojczyźnie za zwyczajne, nie warte zainteresowania dachowce, których głównym zadaniem jest tępienie szkodników i pełnienie roli stróża dobytku, obecnie są hodowane w różnych zakątkach świata. Jedną z przyczyn ich rosnącej popularności niewątpliwie jest ich majestatyczny wygląd.

Koty syberyjskie przypominają miniaturowe lwy, co idealnie łączy się z ich niezależnym, dostojnym i dumnym charakterem. Ich sierść jest nieprzemakalna i świetnie chroni je przed mrozem. Występują w kilku odmianach kolorystycznych - czarnej, niebieskiej, kremowej, czarnej szylkret i niebieskiej szylkret. Co więcej, wyróżnia je okazały żabot i portki oraz duże, owalne oczy, które lśnią całą gamą kolorów.

4. Ragdoll - Wymieniając najbardziej puszyste kociaki, zbrodnią byłoby nie wspomnieć o "szmacianych lalkach". Zwierzęta obdarzone łagodnym usposobieniem i mięciutkim futerkiem pochodzą ze słonecznej Kalifornii, a swoją nazwę zawdzięczają specyficznemu zachowaniu, które wykazują, gdy człowiek bierze je na ręce. Okazuje się, że podczas przytulania ciało ragdolli wiotczeje. Ich mięśnie się rozluźniają i w tym momencie rzeczywiście przypominają bezwładną lalę.

Te kocie piękności występują w odmianach: czarnej, niebieskiej liliowej i czekoladowej – z charakterystycznymi znaczeniami i maską. Mają gęstą, dość długą, ale jednowarstwową sierść, która tak, jak w przypadku wszystkich innych długowłosych zwierzaków, również wymaga rutynowego rozczesywania. Okrywa włosowa na brzuchu, piersi oraz szyi zwykle się nie kołtuni, dlatego wystarczy potraktować ją szczotką raz na tydzień. Na szczególną uwagę zasługuje jednak futerko za uszami, które łatwo się plącze.

5. Maine coon - Ostatni z kotów wymienionych na naszej liście to niekwestionowany król puszystości i miękkości, który uwielbia spędzać czas z człowiekiem. Oprócz jedwabistego futra, spłaszczone pyszczka i onieśmielających rozmiarów, imponująca jest także długość jego ogona. Mówi się, że koty te powstały w wyniku krzyżówki z amerykańskim szopem praczem, czemu zawdzięczają gęste ogony. Sierść maine coona jest gęsta i zróżnicowana pod względem długości. Składa się z podszerstka pokrytego pokaźnym, lśniącym i wodoodpornym włosem okrywowym. Niezwykle bujna sierść układa się na szyi w piękny kołnierz. Koty należącej do tej rasy występują w ponad 30 kolorach, a ich pielęgnacja powinna składać się z częstego rozczesywania, kąpania i pudrowania.

Chociaż wymienione wyżej rasy często uchodzą za najpiękniejsze, należy pamiętać, że każdy mruczek, niezależnie od gęstości, ubarwienia czy struktury włosia, jest uroczy na swój własny sposób i zasługuje na kochający dom, opiekę, zrozumienie i miłość. Gdyby nie koty, świat nie byłby taki sam.

Źródło: fera.pl, koty.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami