Swiatzwierzat.pl
Czarny kot

unsplash/Niki Vas

17 listopada świętem czarnego kota. Czy zawsze przynosi pecha?

17 Listopada 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Chociaż wokół mruczków o kruczoczarnym futerku narosło wiele przesądów i zabobonów związanych z nieszczęściami, czarne koty doczekały się swojego święta. 17 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota. W tym dniu wyjaśniamy, dlaczego owiane są aurą tajemnicy i czy na całym świecie wywołują negatywne skojarzenia.

Czarne koty mają niezwykle mroczną przeszłość. W Średniowieczu były uważane za wcielenie zła i pobratymca demonów i z tego powodu przez kolejne setki las nie cieszyły się dobrą reputacją. Nawet dzisiaj część osób wierzy, że gdy czarny kot przebiegnie im drogę, z pewnością spotka ich jakaś krzywda.

Skąd wzięły się uprzedzenia wobec czarnych kotów?

W literaturze, sztuce oraz współczesnej popkulturze czarne koty jawią się jako wysłannicy szatana, towarzysze czarownic i istoty o nadprzyrodzonych zdolnościach. Prześladowania tych zwierząt mają prawdopodobnie swoje źródło w mitologii nordyckiej. Wikingowie wierzyli, że miały one ciągnąć zaprzęg Frei, bogini płodności, miłości, wegetacji, seksu oraz magii, która uważana była za czarownicę.

W naszym kręgu kulturowym przyjęło się, że to z ich pomocy korzystały wszelakie wiedźmy i czarownice w ich magicznych praktykach o satanistycznym charakterze. Z czasem, gdy rozpoczęto polowanie na czarownice, a w Europie zapanowała epidemia czarnej śmierci, koty o hebanowym umaszczeniu stały się ofiarami dyskryminacji. W obawie przed zbliżającym się nieszczęściem, zaczęto je tępić i składać w ofierze.

Te przesądy z dawnych epok przetrwały niestety do dzisiaj, rzutując na postrzeganie przez nas czarnych kotów. Okazuje się jednak, że w niektórych zakątkach świata czarne koty postrzegane są jako sojusznicy w walce ze złem.

Antoś

Pamiętacie malutkiego Antosia? Opiekunowie nagrali małpie figle i wygibasy

CZYTAJ DALEJ

Czarny kot to również dobry omen

Japończycy zupełnie inaczej postrzegają czarne koty. Jedni z najbardziej znanych japońskich malarzy, grafików i twórców ukiyo-e, Utagawa Hiroshige czy Utagawa Kuniyoshi, wielokrotnie uwieczniali je w swoich pracach. Co więcej, nawet dzisiaj niektórzy mieszkańcy Kraju Wschodzącego Słońca sądzą, że im kot ma bardziej jednolite czarne futro, tym większe prawdopodobieństwo, że jego właściciel ma przed sobą szczęśliwe dni.

W Chinach skrzywdzenie kota było ryzykowne. Wierzono, że koci duch zemści się na swym zabójcy. Nawet Konfucjusz miał słabość do kotów.

W Ameryce wierzy się, że czarny kot pozwala odzyskać ukochaną osobę. W Kambodży pojawienie się czarnego kota zapowiada deszcz po długim okresie suszy.

Wróćmy jednak do Europy. We Francji wierzono, że czarne koty mają nadprzyrodzone umiejętności odganiania złych mocy, a spotkanie ich w przy pełni księżyca zwiastowało bogactwo. Ponadto, panował tam przesąd, że jeśli czarny kot umości się na kolanach kobiety w ciąży i mrugnie trzy razy, na świat przyjdzie chłopiec.

Mieszkańcy Szkocji i Anglii uważali, że gdy na dachu domostwa schroni się bezpański czarny kot, przyniesie domownikom dobrobyt i szczęście - oczywiście pod warunkiem, że się go nie wygoni. Posiadanie czy spotkanie czarnego kota wróży pomyślność.

W Holandii natomiast wierzono, że jeżeli u twojego sąsiada urodziły się kocięta i podaruje on wam jednego z nich, pupil o czarnym futerku będzie dobrą wróżbą. Jego pojawienie się w Twoich progach symbolizowało „wprowadzenie do domu szczęścia".

W dniu tego nietypowego święta należy pamiętać, że czarny kot to kot jak każdy inny. Przypisując mu to, że przynosi pecha i nieszczęście jest po prostu niesprawiedliwe i krzywdzące, gdyż oprócz koloru sierści nie wyróżnia się niczym spośród reszty swoich pobratymców. On także w równym stopniu zasługuje na miłość, opiekę i szansę na znalezienie opiekunów.

Przekonaj się, czy wiesz wszystko na temat czarnych kotów i weź udział w naszym quizie:

Czy wiesz wszystko o czarnych kotach? SPRAWDŹ, czym mogą Cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 8

Nie ma na świecie dwóch kotów o identycznym:

Źródło: national geographic

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty boją się ogórków? Naukowcy coraz bliżej wyjaśnienia

Czytaj więcej >