Zrobiłam jeden gest, a mój kot wpadł w szał. Nie wykonuj go nigdy przy swoim mruczku
Koty są zwierzętami, które pewnymi gestami łatwo wyprowadzić z równowagi. Dlatego warto wiedzieć, jakie zachowania mogą zostać odebrane przez pupila jako niekomfortowe. Dzięki temu zwiększysz komfort życia swojego czworonoga oraz unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji związanych z impulsywnym zachowaniem zdenerwowanego zwierzaka.
Zastanów się, czego potrzebuje Twój kot
Wiele właścicieli kotów nie rozumie zachowania swojego pupila. Jedną z kwestii, nad którą zastanawia się mnóstwo osób, jest to, dlaczego kot nie chce być głaskany. Okazuje się, że gesty, które w ludzkim świecie są odbierane jako przyjemne, z perspektywy zwierząt wcale nie muszą takie być.
Dlatego warto wiedzieć jakich zachowań nie akceptuje większość czworonogów oraz dlaczego tak jest. Dzięki temu unikniesz wielu sytuacji, które dla Twojego pupila mogą być trudne do zniesienia. W końcu każdemu troskliwemu opiekunowi zwierzęcia zależy na tym, żeby jego czworonóg wiódł komfortowe życie.
Gdyby nie pies, nie przeżyłby, lekarze nie mają wątpliwości. Oto jak uratował życie opiekunowiNiektóre obszary ciała są wyjątkowo wrażliwe
Dotykanie kota może wywołać mnóstwo reakcji. Wiele zależy od charakteru danego zwierzaka. Jednak równie istotne jest to, po jakim obszarze ciała głaskasz swojego pupila. Okazuje się, ze wiele osobników bardzo specyficznie reaguje na głaskanie po nasadzie ogona oraz w okolicach zadu.
Niektóre koty wpadają wtedy w coś, co przypomina formę dziwnego transu. Okazuje się, że nasada ogona jest silnie unerwionym obszarem. W związku z tym wiele czworonogów bardzo emocjonalnie reaguje na pobudzanie tego miejsca. Warto jednak podkreślić, że przebodźcowanie może w pewnym momencie przerodzić się w niechęć do dotyku. Wtedy należy natychmiast odpuścić i pozwolić zwierzakowi odejść w spokoju.
Okazuje się jednak, że są takie części ciała, których dotyk może wzbudzić w kocie jeszcze więcej emocji.
Unikaj tego jak ognia!
Warto wiedzieć, że zdecydowana większość kotów nie cierpi dotykania ogona. Niektóre mogą nie pokazywać tego w bardzo wyraźny sposób. Jednak bardziej temperamentne lub wyjątkowo wrażliwe na dotyk osobniki mogą wpaść w istny szał, jeżeli ktoś będzie gmerał przy ich ogonie.
Dlatego nigdy nie pozwalaj na to, aby ktoś dotykał ogon Twojego kota. Warto zwrócić na to szczególną uwagę dzieciom. Długa i ruchliwa część ciała często jest dla małych ludzi bardzo kusząca. To dorośli powinni czuwać nad bezpieczeństwem i komfortem zwierząt.
Źródło: babuzoo.pl