Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-10-02T192147.733

Photo by Christin Hume on Unsplash

Czemu koty reagują tak dziwnie na głaskanie u nasady ogona?

2 Października 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Niezwykłe nagranie ukazuje reakcję kota na intensywny masaż okolicy nasady ogona. Zwierzak zachowuje się, jakby przyleciał z kosmosu, musicie to zobaczyć!

Dla wytrawnych kociarzy jednak nawet tak skrajna reakcja, jak ukazana na poniższym nagraniu, nie jest zaskakująca. Koty reagują często bardzo dziwnie na głaskanie u nasady ogona. Co sprawia, że mruczki tracą głowę, pomiziane akurat w tym miejscu?

BeFunky-collage - 2021-10-02T181113.050

Rząd Norwegii zmienia prawo dot. psów. Nie każdy będzie mógł posiadać pupila

CZYTAJ DALEJ

Nagranie podzieliło internautów

Niezwykłe wideo, opublikowane na Facebooku przez popularny portal Viral Hog, ukazuje, jak mężczyzna drapie po nasadzie ogona swojego kota - pięknego, czarnego kocurka. Zwierzak zachowuje się przedziwnie. Kręci głową jak młynkiem, wydając przy tym gwałtowne i głośne szczebioty, pomruki, jęki, mruki, ćwierkania i kłapania.

Im szybciej palce opiekuna masują koci ogon, tym gwałtowniejsza jest reakcja zwierzęcia. Kiedy drapanie ustaje, wszelkie dziwne objawy przechodzą kotu, jak ręka odjął. Zwierzę nie jest zdenerwowane ani agresywne. Po prostu zupełnie traci nad sobą kontrolę, gdy ktoś pomasuje je u nasady ogona.

Wideo szybko zdobyło popularność wśród internautów. Jedni zachwycają się niezwykłym dla nich zjawiskiem, inni żartują ze zwierzaka, jeszcze inni martwią się o niego.

- Ten kot jest zepsuty - czytamy w jednym z komentarzy pod filmem i rzeczywiście trzeba przyznać, że kot na filmie zachowuje się trochę tak, jakby miał poważne spięcia na obwodach.

- Właściciel powinien przestać tak robić - pisze inny internauta. - Kota może to boleć.

- Jakby go bolało, zaraz w użyciu znalazłyby się pazury - odpowiada inny komentujący. - Koty nie tolerują zachowań, które im się nie podobają.

Niezwykły splot nerwów

Bardziej obznajomieni z kotami internauci zauważyli jednak, że koty dość często reagują w podobny sposób na głaskanie w okolicy nasady ogona. Z czego wynika ten dziwy koci mechanizm?

Istnieje kilka wyjaśnień, które wzajemnie się nie wykluczają.

Najczęściej weterynarze i behawioryści zwracają uwagę na fakt, że u nasady kociego ogona znajduje się gęsty węzeł nerwów. Stymulacja tego miejsca może sprawiać kotu dużą przyjemność, ale też szybko dochodzi do przeładowania sensorycznego i zwierzę zaczyna zachowywać się dziwnie. Stąd kocie ćwierkanie, kłapanie, obracanie głowy w stylu jakiegoś dzikiego zwierza, a nie dystyngowanego domowego kota.

Co ciekawe, opiekunowie drapieżnych kotów w zoo zaobserwowali u nich ten sam mechanizm. Głaskane u nasady ogona gepardy tracą czasem rozum i zaczynają zachowywać się podobnie do kotów domowych.

Wspomnienie mamy i feromony?

Inne wyjaśnienie polega na obserwacji, że drapane u nasady ogona koty często unoszą zadek w górę. Naukowcy sugerują, że może to być odruch z czasów dzieciństwa, gdy kocia mama wylizywała swoim kociętom zadki, by całe ciało było czyste, a futerko schludne. Kot drażniony u nasady ogona przypomina sobie błogie czasy dzieciństwa i odruchowo unosi zadek do wyczyszczenia.

Trzecie wyjaśnienie kociego zachowania też sugeruje odruch - kot unosi zadek, by drapiący go przy ogonie człowiek przeniósł na swoją rękę kocie feromony, wydzielane przez gruczoły okołoodbytowe. W ten sposób kot pozwala, by człowiek odwalił za niego brudną robotę roznoszenia feromonów po całej okolicy.

Może to przeczulica?

Możliwe też, że kocią reakcję na głaskanie nasady ogona wzmacnia choroba, tzw. przeczulica, znana od raptem kilkudziesięciu lat.

Koty cierpiące na przeczulicę mają niezwykle wrażliwą skórę i bardzo łatwo dochodzi u nich do przeładowania sensorycznego. Być może takiego właśnie kota widzimy na filmie, opublikowanym przez Viral Hog. Jego reakcja na głaskanie nasady ogona jest wyjątkowo intensywna, bo kot ma wyjątkowo wrażliwą skórę w i tak bardzo wrażliwym miejscu.

Co za dużo to niezdrowo?

Trzeba pamiętać, że koty są dość wybredne gdy chodzi o pieszczoty. Same uciekają spod ludzkich rak, gdy nie chcą być głaskane, albo uderzają dłoń łapką, by dać znać, że mają dość. Czasem jednak, jak w przypadku szalonej reakcji na głaskanie nasady ogona, kocie sygnały są trudne do odczytania.

Dobra zasada brzmi: kiedy kot przestaje mruczeć, należy przestać go głaskać.

Być może reakcja kota na głaskanie po nasadzie ogona jest zabawna, ale lepiej darować sobie ten żart i pieścić mruczka tam, gdzie nie wywołuje się przeładowania sensorycznego i kot może cieszyć się pieszczotą na równi ze swoim opiekunem.

Zobaczcie niezwykłe wideo, ukazujące niesamowitą reakcję kota na głaskanie u nasady ogona:

Źródło: Facebook.com @viralhog, catwiki.com, vet.cornell.edu

Czy wiesz wszystko o pająkach? Przetestuj swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 7

Jak nazywa się grupa, do której należą pająki?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Koty

Czym karmić kota, by uniknął niedoborów tauryny?

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego koty ugniatają łapkami? Poznaj wyjaśnienie fascynującego zachowania

Czytaj więcej >

Koty

Tu rządzą koty. Jakie zasady obowiązują w klubokawiarni Miau Grau?

Czytaj więcej >

Koty

Jak oduczyć kota wskakiwania na stoły i biurka?

Czytaj więcej >

Koty

WYWIAD: Jacek Balcerak i kot Parys zbierają pieniądze dla chorej Kingi

Czytaj więcej >

Koty

Rozmawiamy z Jackiem Barczakiem, który od lat ratuje koty. Tylko internauci mogą mu pomóc

Czytaj więcej >