Swiatzwierzat.pl
ZOO

Warszawskie ZOO

ZOOstaw, nie dokarmiaj! Ważny apel pracowników stołecznego ogrodu zoologicznego

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pracownicy stołecznego ZOO zwracają się z apelem do odwiedzających miejski ogród zoologiczny. Po raz kolejny promują kampanię "ZOOstaw, nie dokarmiaj!", przypominając, że częstowanie zwierząt własnym jedzeniem wyrządza im więcej krzywdy niż pożytku. Zaznaczyli, że dzieci a nawet dorośli w dalszym ciągu nie przejmują się ostrzeżeniami i wrzucają na wybiegi produkty zagrażające życiu i zdrowiu zwierząt.

W związku z nadejściem słonecznej pogody i coraz większą liczbą zwiedzających, ZOO w Warszawie opublikowało na swojej stronie oraz mediach społecznościowych ważny apel skierowany do gości. W trosce o swoich podopiecznych nawołują o zaprzestanie dokarmiania zwierząt.

Cukierki, zapiekanki i chipsy na wybiegach

- Zwiedzający nie mogą podawać zwierzętom niczego! Zwierzaki karmią tylko ich opiekunowie! Chwila ludzkiej przyjemności może powodować u zwierząt długotrwałe cierpienie i kosztować je utratę zdrowia, a nawet życia! Powtarzamy to jak mantrę, ale nie wszyscy dostrzegają powagę sytuacji - przypominają pracownicy Warszawskiego ZOO.

Pracownicy opowiadają, że opiekunowie zwierząt niejednokrotnie znajdowali na wybiegach różne pokarmy, które absolutnie nie powinny znaleźć się w diecie ich podopiecznych: od bananów i jabłek, przez paluszki, gofry, zapiekanki, do cukierków i lodów!

Dokarmianie przez zwiedzających jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych zwierząt, które mogą wywołać u nich poważne dolegliwości w postaci niestrawności, biegunki, wzdęć, osowiałości, chorób zakaźnych. W ostateczności mogą nawet prowadzić do śmierci.

Królik doświadczalny

Triumf aktywistów. Chiny znoszą obligatoryjne testowanie kosmetyków na zwierzętach

CZYTAJ DALEJ

Karmisz = wystawiasz się na niebezpieczeństwo

Władze warszawskiego ZOO przywołały we wpisie niedawny incydent. Jak relacjonują, skrajnie nieodpowiedzialna matka zachęcała swoje dziecko do dokarmiania dzikich stworzeń.

- W miniony weekend jedna z osób zwiedzających zaalarmowała opiekunkę małp człekokształtnych, że mama zachęcała swoje dziecko, by wrzuciło na wybieg szympansom jedzenie, a dziecko za namową mamy z radością dokarmiało zwierzęta. Ręce opadają… - czytamy na Facebooku.

We wpisie zaznaczono, że opiekunowie zwierząt, ani ochrona, czy też wolontariusze patrolujący obiekt nie mają możliwości monitorowania zachowania gości i stania przy każdym wybiegu od świtu do zmierzchu. Na ich barkach spoczywa szereg obowiązków związanych z dbaniem o zwierzęta - a nie o zwiedzających.

Co więcej, nie należy zapominać, że osoby dokarmiające podopiecznych ZOO narażają również siebie i swoje pociechy na uszczerbki na zdrowiu. Grozi im ugryzienie, udziobanie, podrapanie czy zwykłe oplucie przez zwierzę.

- Przecież informacji na temat niedokarmiania zwierząt na terenie zoo jest wiele, m.in.: w regulaminie oraz na tabliczkach przy wybiegach zwierząt. Jeśli mama nie wie, że nie wolno dokarmiać zwierząt – może przeczytać, a nie uczy dziecko łamania zasad - dodają pracownicy.

Zobacz zdjęcie i nagranie:

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >
Pies Jogi

Pozostałe

Wychudzony i wygłodniały pies zerwał się z łańcucha. Nie miał siły uciec, prawie zamarzł

Czytaj więcej >
Rudy kot

Pozostałe

Przyłapali kocurka na niesłychanym zachowaniu przed lustrem. Wyglądał jak zahipnotyzowany

Czytaj więcej >
Tańczący kot

Pozostałe

Świat oszalał na punkcie "roztańczonego" kota. Zabawne wideo ma już ponad 55 milionów wyświetleń

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >