Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy pies jest w stanie rozpoznać złą osobę? Przeprowadzono badania
Monika Krupska
Monika Krupska 18.05.2021 02:00

Czy pies jest w stanie rozpoznać złą osobę? Przeprowadzono badania

pies person
Photo by Tamas Pap on Unsplash

Czy psy mogą wyczuć złą osobę? A może szczekają na kogoś, jeśli po prostu go nie lubią? Naukowcy postanowili zbadać, czy zwierzaki potrafią wyczuć człowieka o złych zamiarach? Badanie Akiko Takaoki mówi samo za siebie.

Badacz z Uniwersytetu Kyoto w Japonii do swojego badania zaangażował 34 czworonogi i osoby, które opiekowały się zwierzętami.

Eksperyment

Badanie polegało na utrzymaniu zaufania psa. Na początku dorosły gestem ręki wskazywał psu, gdzie ma podejść, aby otrzymać jedzenie. W tej chwili psy nabierały zaufania do człowieka, jednak to nie trwało długo. W drugiej części eksperymentu czworonogi ponownie zostały zaproszone do misek, jednak te tym razem były puste. Psy wściekły się na ludzi, tracąc do nich zaufanie.

Kiedy trzeci raz zaproszono zwierzęta na jedzenie, zwierzęta nie ufały już ludziom. Po obserwacji człowieka doszły do wniosku, że ponownie je wykorzysta, wobec czego zdecydowały się zignorować zaproszenie.

Ponieważ psy zostały już raz oszukane, nie chciały drugi raz wpaść w tę pułapkę. Nie ufały już swoim karmicielom.

- Psy mają bardziej wyrafinowaną socjalną inteligencję niż przypuszczaliśmy. Ta inteligencja społeczna ewoluowała wybiórczo w ich historii długiego życia - skomentował badania Akiko Takaoka, Psy potrafią wyczuć wiele emocji, odczytać wiele zachowań u człowieka. Czworonogi wiedzą, kiedy jesteśmy smutni, co zamierzamy im zrobić, kiedy jesteśmy przestraszeni, źli czy szczęśliwi. Zwierzaki potrafią wyczuć pozytywną aurę, którą roztacza wokół siebie człowiek. Oceniają nas na podstawie głosu czy postawy ciała.

Zgadzacie się z badaniami?

Pies
Pies

Dołącz do swiatzwierzat.pl

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!