Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (8)

instagram/pibbles_plantation

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

2 Listopada 2022

Autor tekstu:

Kamila Sabatowska

Zespół pływającego szczenięcia to schorzenie o nie do końca jeszcze poznanej etiologii, którego rozwój można zaobserwować gołym okiem. Niestety deformacja rozwojowa wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi u malców, rzutującymi na całe dorosłe życie. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwalają z nim walczyć.

Właściciele szczeniaków powinni zwracać szczególną uwagą na to, czy zwierzę, które wzięli pod swoją opiekę, rozwija się w odpowiednim tempie oraz nie wykazuje żadnych objawów świadczących o problemach zdrowotnych. Niestety to właśnie we wczesnym okresie życia szczenięcia mogą pojawić się schorzenia, które mogą odcisnąć druzgocące konsekwencje na ich późniejszym życiu. Jednym z nich jest właśnie syndrom pływającego szczenięcia.

Czym jest zespół pływającego szczenięcia?

Syndrom pływającego szczenięcia (schwimmer syndrom, splay leg) to zaburzenie morfologiczno-czynnościowe kończyn. Zwiększone ryzyko jego wystąpienia pojawia się w przypadku szczeniąt o masywnej budowie ciała. Najczęściej takie pieski szybko przybierają na wadze, mają szeroką klatkę piersiową i krótkie kończyny.

Schorzenia tego nie zaobserwujemy od razu po narodzinach szczeniaka. Dopiero po pewnym czasie podczas spania zwierzak przybiera pozycję na brzuszku, a w tym czasie kończyny rozkłada na boki. Wraz z biegiem czasu zaczynają pojawiać się problemy ze wstawaniem, a pies w pozycji półleżącej wykonuje ruchu pływackie, zamiast chodzić. Brakuje mu nie tylko stabilności, ale także siły. Stąd właśnie wzięła się nazwa syndromu.

13912649 893801994057609 339312782259124056 n

Konsekwencją schorzenia mogą być poważne problemy zdrowotne, mianowicie prowadzi ono do spłaszczenia klatki piersiowej, zaburzeń czynności w układzie oddechowym i krwionośnym. Nienaturalne ukątowienie kończyn skutkuje deformacją stawów.

Właścicieli piesków, które cierpią na syndrom pływającego szczeniaka, czeka wiele pracy i poświęceń. Długa rehabilitacja, suplementacja diety i umiejętne wiązanie kończyn to tylko niektóre z obowiązków, do których będą musieli się przyzwyczaić.

BeFunky-collage - 2022-10-31T082348.296

Kobieta odbiera swojego psa po 3 miesiącach rehabilitacji. Nigdy nie zapomni tego momentu

CZYTAJ DALEJ

Życie szczeniaka z zespołem pływaka

Gabriel to piesek, którego przygarnęła opiekunka nieświadoma schorzenia pływającego szczeniaka, na które niestety cierpiał. Nielegalny hodowca zapewniał ją, że maluch dopiero uczy się chodzić, a za parę dni stanie na nogi. Niestety prawda okazała się być zupełnie inna.

Kiedy zdała sobie sprawę, że ze szczeniakiem, którego wzięła pod opiekę jest coś nie tak, oddała go do centrum pomocy zwierzętom i postawiła warunek - weźmie go z powrotem tylko wtedy, jeśli specjaliści będą w stanie mu pomóc.

Na szczęście Gabriel znalazł się w odpowiednich rękach, a kobieta, która potraktowała go jak zepsutą zabawkę, nie zgłosiła się, aby go odebrać. Takim zachowaniem udowodniła, że nie zasługuje na miłość zwierzaka.

Poniższy film pokazuje Gabriela bawiącego się puzzlową zabawką do rozdawania smakołyków:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: wamiz.co.uk; facebook/Centrum Zdrowia Małych Zwierząt

Tagi:

Kamila SabatowskaAutor

Magister filologii polskiej, od kilku lat pracuje jako redaktorka. Prywatnie fanka sportu – zwłaszcza siatkówki i miłośniczka zwierząt. Szczęśliwa posiadaczka cavaliera.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jakie są najpopularniejsze imiona dla psów w 2022 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów z tendencją do tycia. Z łatwością mogą stać się grube

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego psy lubią drapanie po brzuchu? Zdradzamy powody

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >