Swiatzwierzat.pl
Szczeniaki

fot. freepik.com

Jak dobrze wychować szczeniaka? Kilka cennych wskazówek

27 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Aby nauczyć młodego psa pozytywnych nawyków należy zacząć je wpajać od jego najmłodszych lat. Każdy szczeniak musi przede wszystkim pokonać lęk i strach przed czynnościami, które mogą się dla niego wydawać trudne. Dużą rolę odgrywa tutaj postawa właściciela zwierzęcia. Na co więc zwrócić uwagę, aby nasz psiak był samodzielny i mądry? Podpowiadamy.

  1. Od czego zacząć naukę zdobywania jedzenia?

Warto już od najmłodszych lat uczyć szczeniaka tego, w jaki sposób może zdobyć on jedzenie. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie sięgał po pokarm znajdujący się na przykład w koszu na śmieci lub na stole w kuchni. Warto więc na czas nauki w maksymalnym stopniu ograniczyć spacery w pomieszczeniach, w których jego ciekawość zostanie wystawiona na próbę.

Skutecznym sposobem będzie układanie smakołyków w formie ścieżki. Na jej końcu powinna znaleźć się miska wraz z wodą i specjalnie przygotowanym pokarmem. Po kilku próbach szczeniak zapamięta jej położenie i nie będzie zwracał uwagi na inne rzeczy podczas codziennego spaceru do posiłku. Jeśli po kilku próbach wciąż niechętnie będzie do niej wracał, to znaczy, że należy spróbować go zachęcić innym rodzajem pożywienia.

  1. Jak nauczyć szczeniaka załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz?

Wielu właścicieli małych czworonogów poszukuje jednego, skutecznego sposobu na to jak oduczyć szczeniaka sikania w domu. Nie ma jednej, uniwersalnej metody. Natomiast dużą rolę odgrywa tutaj nauka zaangażowania psa w poszukiwanie miejsc, w których może załatwiać swoje potrzeby. Wychodząc ze nim na zewnątrz według określonego i powtarzalnego schematu, można w prosty sposób go tego nauczyć.

Najczęściej psy potrzebują iść za potrzebą zaraz po przebudzeniu oraz krótką chwilę po zjedzeniu obfitego posiłku. Właściciel musi więc uważnie obserwować zachowanie szczeniaka i przynajmniej na początku starać się wychodzić z nim na zewnątrz jak najczęściej. Dużą rolę odgrywa tutaj również nagroda. Warto więc po każdym spacerze podać mu jego ulubiony smakołyk.

  1. Jak przełamać strach szczeniaka?

Szczeniak od najmłodszych lat stresuje się w wielu sytuacjach. Zwłaszcza różnorakie, głośne dźwięki powodują, że zaczyna uciekać i ukrywać się w domu. Dlatego kluczową rolę w wychowaniu odgrywa nauka radzenia sobie z takim rodzajem stresu. Najlepiej zacząć od tego, aby przyzwyczaić go do mniej dotkliwych dźwięków. W tym celu można skorzystać z niewielkiej puszki wypełnionej metalowymi elementami. Potrząsając ją, warto obserwować zachowanie psa i nagradzać go za brak gwałtownych reakcji.

Źródło: Materiał prasowy


Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Rasy psów, które najczęściej gryzą dzieci. Najnowsze badania

Czytaj więcej >

Psy

Jak oduczyć psa niszczenia mebli? Garść prostych porad

Czytaj więcej >

Psy

Najczęstsze choroby u psów rasy chihuahua. Poradnik dla opiekuna

Czytaj więcej >
pixabay/JACLOU-DL

Psy

Dlaczego pies kradnie przedmioty i nie chce ich oddać? To może być twoja wina

Czytaj więcej >

Psy

Rasy psów, które znów cieszą się popularnością. Którego wybrać?

Czytaj więcej >

Psy

Zespół pływającego szczenięcia: zwróć uwagę, jaką pozycję przybiera pupil

Czytaj więcej >