Swiatzwierzat.pl
Testy na zwierzętach canva PRO

fot. Motortion, canva.com

Zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach. Setki tysięcy podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską

20 Lipca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Aktywiści wracają do walki z testowaniem kosmetyków na zwierzętach w Unii Europejskiej. Powodem jest pojawienia się nowych wymagań Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA), przez które dotychczasowe zakazy zaczęły być ignorowane.

"Wciąż brakuje ponad 200 000 podpisów pod inicjatywą zabraniającą testowania kosmetyków na zwierzętach w UE" - czytamy na oficjalnym profilu Fundacji Międzynarodowego Ruchu Na Rzecz Zwierząt "Viva!". Celem jest zebranie miliona podpisów.

Testowanie kosmetyków na zwierzętach w Europie

W 2004 roku w całej Unii Europejskiej wprowadzono zakaz testowania gotowych kosmetyków na zwierzętach. Pięć lat później zasady te objęły również same składniki kosmetyków, a z czasem całkowicie zakazano sprzedaży kosmetyków testowanych na zwierzętach. Jednak ze względu na nowe wymagania Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) restrykcje zaczęły być ignorowane.

- ECHA wzywa do nowego testowania na zwierzętach składników, które były bezpiecznie używane przez konsumentów i w bezpieczny sposób obchodzono się z nimi w fabrykach od wielu lat – nawet tych używanych wyłącznie w kosmetykach. Jeśli ECHA posunie się dalej, miliony kolejnych zwierząt mogą zostać poddane okrutnym testom, podczas gdy istnieją inne sposoby pozyskiwania danych dotyczących bezpieczeństwa — wyjaśniają aktywiści na stronie viva.org.pl.

Niemowlę

Niemowlę zaczęło głośno płakać. Mamę zamurowało, kiedy zobaczyła, jak zareagował pies

CZYTAJ DALEJPowstała europejska inicjatywa obywatelska

Zdaniem obrońców zwierząt da się z powodzeniem wprowadzać na rynek nowe kosmetyki bez poświęcania życia bezbronnych stworzeń. Największe organizacje prozwierzęce PETA, CFE, HSI, EFA i ECEAE postanowiły zmobilizować Europejczyków i skłonić ich do walki z okrucieństwem. Obecnie inicjatywa obywatelska „Za kosmetykami bez okrucieństwa wobec zwierząt i Europą bez testów na zwierzętach” na stronie eksperymentybezzwierzat.pl ma już ponad 700 tys. podpisów. Wciąż jednak brakuje ponad 200 tys. do osiągnięcia zamierzonego celu.

- Po zaledwie dwóch tygodniach od rozpoczęcia akcji w Polsce mamy już ponad 45 proc. wymaganych dla naszego kraju podpisów! To pokazuje, jak duże poparcie mają postulaty petycji daje nam nadzieję na to, że jej adresat - Komisja Europejska zajmie się trybie pilnym pracą nad wprowadzeniem ich w życie - powiedział w rozmowie z VEGE Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt "Viva!".


Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: polsatnews.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

7 mitów dotyczących koni i koniarzy, w które wciąż wierzymy

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Aktywiści powiedzieli "nie" wyścigom konnym. Nadchodzi fala protestów?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co skraca życie zwierzaków? 7 najczęściej popełnianych błędów

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Rozpoczęło się rykowisko jeleni. Jak podejrzeć walkę samców?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Jeże masowo giną pod kołami samochodów. Czy można temu zapobiec?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Co sprawia, że zwierzęta popełniają samobójstwo? Poznaj odpowiedź

Czytaj więcej >