Swiatzwierzat.pl
Młode sarny

unsplash/Gary Meulemans

Komunikat specjalny ws. zwierząt. Leśnicy apelują o ostrożność

17 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Wraz z pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca wzrasta chęć na wspólne spacery z czworonożnym członkiem rodziny. Leśnicy przestrzegają jednak przed częstym błędem popełnianym przez właścicieli psów. Chodzi o spuszczanie pupila luzem w lesie, gdzie obecnie trwa migracja dzikich zwierząt oraz okres rozrodczy zajęcy i wielu innych gatunków.

W Wielkanoc, po obfitym posiłku w rodzinnym gronie, nie ma lepszego sposobu na relaks, niż spacer po lesie w towarzystwie ukochanego zwierzaka. Każdy, kto kocha panującą na łonie natury ciszę przeplataną ćwierkaniem ptaków, ciepło promieni słońca i zapach leśnego runa, powinien jednak wziąć sobie do serca komunikat specjalny wydany przez leśników.

Leśnicy apelują: nie działaj na szkodę dla dzikich zwierząt

Zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasy Miejskie - Warszawa Andżelika Gackowska zwróciła się z pilnym apelem do właścicieli psów i nie tylko. Las nie jest naturalnym środowiskiem dla naszych czworonogów, dlatego powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo naszego pupila, innych spacerowiczów oraz żyjących w lesie dzikiej zwierzyny.

Zajączek wielkanocny

Zajączek wielkanocny - kiedy przychodzi z prezentami i co symbolizuje?

CZYTAJ DALEJ

Zaczęły się wielkie wiosenne wędrówki, w czasie których zwierzęta mogą ignorować bodźce zmysłowe, które w innych warunkach niezawodnie wyzwoliłyby reakcję. Z tego względu osoby odwiedzające lasy proszone są o niespuszczanie luzem psów, ale także nie hałasowanie i nie schodzenie ze ścieżek w głąb lasu. 

Nie ma bowiem nic bardziej zgubnego, niż przeświadczenie, że ukochany pupil jest przyjaźnie nastawiony do całego świata. W rzeczywistości nawet najbardziej ułożony pies może ulec naturalnym instynktom, gdy zobaczy dziką zwierzynę. Dostrzeżenie dzika w trawie dzika czy sarny może spowodować, że czworonóg puści się za nimi w pogoń i zagna przestraszone stworzenie wprost na drogę, doprowadzając do kolizji.

- Nie widać skutków pośrednich i bezpośrednich. Skutki bezpośrednio są takie, że może ten pies coś zagryźć, a skutki pośrednie, których my nie widzimy, że może spłoszyć dzikie zwierzę, które następnie wybiega na ulicę - przekonuje Gackowska i dodaje. - Ewidentnie widać, że kiedy mamy czas wolny i spędzamy go na powietrzu to miejskie służby zbierają więcej martwych zwierząt z ulicy.

Wiosna to również okres rozrodczy dzikich ssaków

Ryzyko kolizji z udziałem zwierząt dzikich to nie jedyny argument, dla którego powinniśmy zachować ostrożność podczas leśnych spacerów z psem. Gackowska podkreśla, że wiosną młode zające i sarny padają ofiarą nadgorliwej pomocy.

Obecnie trwająca pora roku jest kluczowym momentem w życiu dzikich ssaków. To właśnie teraz na świecie pojawiają się młode zające i sarny, ale również młode kuny, wiewiórki i jeże. Część z nich ma w swoim sposobie bycia takie postępowanie z młodymi, które jest zupełnie niezrozumiałe dla nas, ludzi. 

- Ludzkie matki są z noworodkami cały czas, a zajęcza czy też sarnia matka nie opiekuje się swoimi maluchami w ten sposób, bo to byłoby niebezpieczne dla tych maluchów. Opieka polega na tym, że matki podchodzą kilka razy na dobę do małego, karmią i odchodzą. Są w pobliżu, mają tego małego na oku tak, żeby być w stanie odciągnąć drapieżnika, który by się zbliżał do gniazda. Ale nie opiekują się małym cały czas - wyjaśnia Gackowska.

Spacerowicze z psami niejednokrotnie znajdują ukryte w trawie młode, które po prostu czeka na matkę. Nie rozumiejąc specyfiki ich strategii przetrwania i myśląc, że zwierzątko zostało porzucone, decydują się zabrać je z naturalnego środowiska i przewieźć do ośrodka rehabilitacyjnego. Odebranie ich matce sprawia, że dla wielu "uratowanych" młodych nie ma już szansy na normalne życie i powrót na wolność.

- One mają swój świat, swoje życie i nie powinniśmy ingerować w ich życie, musimy dać im przestrzeń do tego życia a czasami też śmierci. Bo ta śmierć daje pokarm innym zwierzętom - powiedziała Gackowska. - Jeśli będziemy ratować wszystko, to go likwidujemy czyli wspieramy słabsze osobniki. To w ludzkim świecie nie jest etyczne, ale w zwierzęcym jest konieczne. Patrzmy na dzikie zwierzęta oczami zwierzęcia, a nie ludzkimi - podsumowała. 

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak bezpiecznie korzystać z terenów leśnych wraz ze swoim pupilem:

Infografika: Pies w lesie

Więcej informacji na temat środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia oraz potencjalnych niebezpieczeństw podczas spaceru znajdziesz w naszym artykule.

Źródło: PAP

9 najrzadszych, ale szalenie pięknych kotów. Większość Polaków nawet nie wie, że istnieją!

Te rasy kotów są nie tylko rzadkie, ale przede wszystkim niezwykle fascynujące! Mają wyjątkowy wygląd i charakter, a swoją oryginalnością zachwycą każdego. Warto je poznać! (fot. unsplash/Tran Mau Tri Tam)

Zobacz galerię >

WIELKANOCNY QUIZ: Co symbolizują poszczególne zwierzątka? Nawet uczeń podstawówki zna odpowiedź

Pytanie 1 z 5

Które zwierzątko według tradycji przynosi dzieciom wielkanocne prezenty?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Śmiertelny wypadek w ubojni trzody chlewnej. Świnia "obudziła się i zaatakowała"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nagrał spacer majestatycznych żubrów po lesie. "Prawdziwi królowie polskiej przyrody"

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

"Ropuchodzilla" schwytana w Australii. Ważące 2,7 kg monstrum zostało uśpione

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

W środku nocy psy zaczynają szczekać jak oszalałe. Na posesję wtargnął niebezpieczny intruz

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Nietoperze tylko czekają na ich nieuwagę. Fotopułapka przyłapała "wampiry" podczas łowów

Czytaj więcej >
dziki, fot. unsplash.com/Rosie Sun, TOMASZ RADZIK/East News

Inne zwierzęta

Wychodzą w nocy i sieją spustoszenie. Leśnicy pokazali opłakane skutki nocnego żerowania dzików

Czytaj więcej >