Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Z hodowli uciekł wąż, jego jad może zabić w pół godziny. Policja ostrzega okolicznych mieszkańców
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 22.11.2023 14:15

Z hodowli uciekł wąż, jego jad może zabić w pół godziny. Policja ostrzega okolicznych mieszkańców

Mamba zielona uciekła z hodowli
Mamba zielona uciekła z hodowli, źródło: facebook/Politie Basisteam Tilburg-Centrum

Pasjonaci węży często decydują się na hodowlę nawet tych niebezpiecznych gatunków, z którymi zdecydowanie nie powinien obchodzić się nowicjusz w tej kwestii. Jad niektórych z nich jest wystarczający, by doprowadzić nawet do śmierci człowieka. Policja ostrzega mieszkańców jednego z miast, że z terrarium wydostała się mamba zielona, której jad może zabić dorosłego człowieka nawet w pół godziny od ukąszenia.

Groźny wąż na wolności

Hodowla jadowitych, egzotycznych węży zawsze wiąże się z potencjalnym niebezpieczeństwem. Choć doświadczeni hodowcy doskonale wiedzą, jak należy zajmować się konkretnymi gatunkami, bywa, że zwierzę jest na tyle sprytne, by na przykład wymknąć się ze swojego terrarium, wykorzystując chwilę nieuwagi człowieka.

Tak stało się w Belgii, a konkretnie w miejscowości Tilburg. Z jednego z domów uciekła mamba zielona - niebezpieczny wąż, którego jad jest w stanie zabić dorosłego człowieka nawet w pół godziny. Gdy hodowca zorientował się, co wydarzyło się pod jego dachem, zaalarmował policję.

Zaczyna się od gorączki, potem kaszel szarpie płuca. Psy zapadają na tajemniczą chorobę

Policja alarmuje. Niebezpieczny wąż na wolności

Jadowity wąż najprawdopodobniej znajduje się gdzieś w pobliżu domu, z którego uciekł. W związku z tym miejscowa policja wystosowała specjalny apel o ostrożność skierowany do okolicznych mieszkańców. W poszukiwaniach mamby zielonej biorą udział mundurowi z psem policyjnym.

Gad ma mieć około 1,5-2 metry długości. Jak wskazuje sama jego nazwa, ma charakterystyczne zielone ubarwienie, które powinno wyróżniać się w otoczeniu. Z reguły nie wykazuje agresywnych zachowań, ani nie dąży do konfrontacji z człowiekiem. Niemniej wszyscy w okolicy są proszeni o zachowanie ostrożności.

Mamba zielona może szukać schronienia przed zimnem

Hodowca domyśla się, że wąż może szukać schronienia w ciepłym miejscu. Gatunek ten preferuje ciemne, ciasne kryjówki. W takich okolicznościach wykazuje bierność na otoczenie, bowiem czuje się bezpieczniej. Aktywność przejawia głównie w dzień.

W przypadku ukąszenia mamba wstrzykuje swojej ofierze od 60 do 100 mg neurotoksyny. Dawka śmiertelna dla przeciętnego człowieka zaczyna się już od 15 mg. Od przedostania się jadu do organizmu wystarczy niekiedy 30 minut, by doszło do śmierci.

źródło: facebook/Politie Basisteam Tilburg-Centrum

Tagi: Wąż Świat