Swiatzwierzat.pl
PILNE

pixabay

Wyższe mandaty dla właścicieli psów od dzisiaj. Jak ustrzec się przed grzywną?

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Nawet 500 złotych mandatu za spacer z psem (niebezpiecznej rasy) bez kagańca czy 250 złotych za niezabezpieczenie odpowiednio posesji. Właściciele psów muszą mieć się na baczności. Od dzisiaj, 10 kwietnia obowiązują nowe przepisy dotyczące wysokości mandatów za m.in. nieupilnowania zwierzęcia. Co należy zrobić, aby uniknąć kary? Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. 

Od soboty, 10 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. 

Za co można dostać mandat?

Do tej pory właściciele zwierząt mogli otrzymać maksymalnie 250 złotych kary. Dzisiaj weszło w życie nowe prawo, które będzie można odczuć po kieszeniach. Według przepisów właściciel psa „za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka”, może być ukarany w mandatem wysokości 500 zł. Co ważne, mandat można otrzymać za samo niezachowanie środków ostrożności, stworzenie zagrożenia. 

Co za tym idzie, właściciel rasy niebezpiecznej musi pilnować swojego zwierzęcia! Za spacer z nim bez kagańca czy bez smyczy może otrzymać wysoki mandat. O odpowiednie akcesoria w szczególności muszą zadbać właściciele m.in. pitbulli, dog argentyńskich, rottweilerów czy owczarków kaukaskich. Rozporządzenie dotyczy też psów, które mają „agresywne usposobienie”. 

Niższy mandat w wysokości 250 złotych można otrzymać za „niezachowanie zwykłych lub nakazowych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”. Osoby, które nieodpowiednio zabezpieczą posesję, pozwalając zwierzęciu na ucieczkę również muszą liczyć się z tą kwotą mandatu. 

Pies

Stanowczo zakazane jest podawanie tego produktu psu. Każdy ma go w domu.

CZYTAJ DALEJ

Jak nie dostać mandatu?


Osoby, które nie chcą płacić mandatu powinny zastosować się do przepisów. Prowadzenie psa na smyczy, zakładanie mu kagańca czy zablokowanie możliwości ucieczki z podwórka z pewnością pomoże w uniknięciu grzywny.

Pilnowanie zwierząt nie tylko ustrzeże nas przed mandatem, ale i podczas spacerów po lesie ochroni zwierzynę, która tam mieszka. Kilka dni temu, kolejny raz doszło do ataku psa na sarnę w Warszawie. Czworonóg zagryzł na śmierć jelonka na obrzeżach Lasu Bielańskiego. 

W 2020 roku psy puszczone wolno w lesie zagryzły ok. 180 saren. Czy wyższe mandaty skłonią właścicieli do pilnowania zwierząt? 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami! 

Podobne artykuły

Marek BAZAK/East News

Aktualności

Tragedia pod Koninem. Dwa mastify zagryzły 65-latka

Czytaj więcej >
Świeczka

Aktualności

Nie żyje Magdalena Wojciechowska

Czytaj więcej >

Aktualności

Helena R., prezes towarzystwa INNI, skazana za znęcanie się nad zwierzętami. Zapadł wyrok sądu

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
policja.pl

Aktualności

Psia buda miała posłużyć im za skrytkę. Policjanci zatrzymali podejrzanych

Czytaj więcej >
https://www.gov.pl/web/kppsp-strzelce-krajenskie/niebezpieczny-pozar-butli-z-gazem-w-strzelcach-krajenskich

Aktualności

Niebezpieczny pożar butli z gazem w Strzelcach Krajeńskich. Strażak uratował psa

Czytaj więcej >