Swiatzwierzat.pl
Pies

pixabay/Chiemsee2016

Stanowczo zakazane jest podawanie tego produktu psu. Każdy ma go w domu.

12 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Psy uwielbiają łakocie, szczególnie jeśli te pochodzą z naszego talerza. Należy jednak uważać, bowiem nie każdy produkt można podać zwierzęciu. Czworonogi zjedzą wszystko z naszej ręki, co im podamy lub, co upadnie na podłogę. Jednak przy jedzeniu czekolady powinniśmy bardzo uważać. Pod żadnym pozorem nie można dawać jej psu.

Czekolada jest produktem uwielbianym przez większość społeczeństwa. Ciężko się oprzeć tabliczce, cukierkom, batonom, ciastkom czy tortom czekoladowym. Wyrób cukierniczy jest uzależniający i nie należy z nim przesadzać. Nie od dziś wiadomo, że nadmierna ilość produktu źle wpływa na nasze zdrowie. W końcu mówimy o spożywaniu cukru… 

Czekolada dla psa 

Dorosłemu czy dziecku nie zaszkodzi raz na jakiś czas spożycie czekolady. Jednak pod żadnym pozorem nie można dawać jej psu! Czekolada zawiera teobrominę, która jest trująca dla naszych czworonożnych przyjaciół. Kiedy zauważymy, że psiak niechcący zjadł kawałek czekolady powinniśmy natychmiast zareagować. 

Mała ilość czekolady może spowodować zaburzenia żołądkowe, m.in.. wymioty czy biegunkę. Z kolei duże ilości produkty będą mieć znacznie poważniejsze konsekwencje. Pies, który zbyt dużo spożyje czekolady może mieć drgania mięśniowe, nieregularne bicie serce, krwawienie wewnętrze czy atak serca. Nadmierna ilość spożycia czekolady może także doprowadzić do zgonu zwierzaka. 

Ponieważ każdy pies jest inny, nie można oszacować, czym jest duża ilość czekolady, a czym mała. Stopień zatrucia zależy od masy ciała psa i jego wielkości. Owczarek niemiecki inaczej zareaguje na 10 g czekolady, niż mały york. Znaczenie ma także skład czekolady. Biała i mleczna czekolada są mniej trujące w porównaniu do gorzkiej. 

śmietnik

Straszne odkrycie w śmietniku. Aktywiści walczą o sprawiedliwość

CZYTAJ DALEJ

 Leczenie psa 

W przypadku zjedzenia przez psa kostki czekolady istnieje małe prawdopodobieństwo śmierci psa i nie należy wtedy panikować. Jednak jeśli nasz maltańczyk spożyje około 25 gramów (ponad 4 kostki) gorzkiej czekolady pilnie powinniśmy udać się do weterynarza! Taka ilość może spowodować zatrucie u psa ważącego mniej niż 20 kilogramów. Inaczej na te cztery kostki zareaguje bokser, jednak nie należy kusić losu i tego sprawdzać. 

Leczenie zatrucia teobrominą polega na wywołaniu wymiotów w jak najszybszym czasie. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo spożycia przez psa czekolady, należy pilnie skontaktować się z weterynarzem (telefoniczne) lub zawieźć zwierzaka do kliniki.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami! 

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >