Wyłoniono zwycięski projekt nowego pawilonu dla bezdomnych kotów. Schronienie znajdzie tam nawet 300 pupili
Jury konkursu architektonicznego wyłoniło zwycięzcę, którego projekt nowego pawilonu dla bezdomnych kotów ze Schroniska na Paluchu okazał się najlepszy. Zwierzęta potrzebują nowego miejsca, w którym będą czuć się bezpiecznie i komfortowo. Nie da się ukryć, że plany nowej kociarni na warszawskim Wawrze robią wrażenie.
Rekordowa liczba kotów w Schronisku na Paluchu
O tym, że stołeczne schronisko Na Paluchu potrzebuje nowego pawilonu dla bezdomnych kotów, wolontariusze i pracownicy donosili już od dawna. Dotychczasowe przytulisko jest za małe, aby zapewnić odpowiedni komfort wszystkim przebywającym tam stworzeniom, co w znaczącym stopniu wpływa na śmiertelność futrzastych podopiecznych.
Pod koniec października zarząd i opiekunowie w Schronisku na Paluchu zauważyli, że 2022 rok jest rekordowym jeśli chodzi o liczbę kotów w ich murach. Wówczas pod opieką mieli aż 222 mruczki. W sezonie, kiedy jest dużo kociąt, część kotów mieszka na wybiegu bez dostępu do pomieszczeń, co niekorzystnie odbija się na ich samopoczuciu i zdrowiu, a także zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. W związku z tym z ich strony pojawił się apel, w którym zachęcają do adopcji.
- Zapraszamy z transporterami do przewozu kotów każdego dnia w godzinach 12-17. Na miejscu opiekunka lub wolontariuszka pomoże Ci wybrać kota/koty. Potem czeka Cię tylko złożenie ankiety, rozmowa, podpisanie umowy i... dużo lepsze życie, bo będziesz mieć u boku cudowne stworzenie - czytamy na facebookowym profilu Schroniska na Paluchu.
Na szczęście znaleźli się ludzie nieobojętni na los kotów i wreszcie apele o stworzenie kompleksowego budynku przeznaczonego wyłącznie dla mruczków zostały wysłuchane przez ratusz. W Wawrze powstanie pawilon dla bezdomnych kotów. Nowa inwestycja poprawi standard opieki nad wolno żyjącymi oraz bezdomnymi zwierzętami i będzie czterokrotnie większa od obecnej kociarni na terenie schroniska.
Jury wyłoniło zwycięski projekt "kociarni"
Wraz z końcem października jury, w którego składem przewodniczyła prezeska Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich Marta Sękulska-Wrońska, rozstrzygnęło konkurs na najlepszy projekt "kociarni" dla zwierząt przebywających pod opieką Schroniska na Paluchu. Nie da się ukryć, że jurorzy konkursu nie mieli łatwego zadania. Na konkurs wpłynęło 21 prac, a poziom rywalizacji był naprawdę wysoki.
Ostatecznie bezkonkurencyjny okazał się projekt krakowskiego architekta Piotra Głowackiego z Krakowa i to właśnie według jego pomysłu zostanie zbudowane schronienie dla wielu bezdomnych zwierząt. Głowacki otrzymał nagrodę wysokości 25 tys. zł, a także zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki na sporządzenie projektu wykonawczego. Nagrody trafiły nie tylko do zwycięzcy, ale także zdobywcy drugiego miejsca i dwóch trzecich ex aequo.
- Warszawa bardzo dba o zwierzęta. Ale chcemy robić to jeszcze lepiej. Dlatego postanowiliśmy zorganizować konkurs architektoniczny na pawilon dla kotów w Wawrze. Nowa inwestycja poprawi standard opieki nad bezdomnymi zwierzętami zarówno w Schronisku na Paluchu, jak i w nowej jego filii w Wawrze, przeznaczonej tylko dla kotów – czytamy na portalu "Warszawa Nasze Miasto" słowa dyrektorki koordynatorki ds. zielonej Warszawy, Magdaleny Młochowskiej.
"Kociarnia" w Wawrze zapewni opiekę i leczenie zwierząt w spokojnych warunkach
Przy ulicy Wał Miedzeszyński 76 w Wawrze powstanie nowy budynek, który będzie funkcjonował jako filia Schroniska na Paluchu. Jego mieszkańcami będą jedynie koty. Nowy obiekt, według Piotra Głowackiego, będzie miał duże okna, cofniętą ostatnią kondygnację i zielony dach z wolierą. Piętro elewacji zostanie utrzymane w kolorystyce zbliżonej do pni drzew.
Co najważniejsze, koty z Palucha doczekają się luksusów i nie będą musiały słuchać szczekania psów. Nowy obiekt będzie aż czterokrotnie większy od obecnego, a miejsce znajdzie w nim 300 dorosłych kotów. Zwierzęta te będą miały odpowiednie warunki na przechodzenie leczenia oraz powrót do pełni sił w ciszy i spokoju. Zaprojektowane zostały także wybiegi zewnętrzne dla zdrowych osobników. Architekt nie zapomniał również o miejscach na szpital, sale operacyjne, laboratorium oraz pomieszczenia do kwarantanny. Całkowitą finalizację projektu szacuje się na 2025 rok. Rada Miasta przeznaczy na jej budowę 400 tys. zł.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
źródło: warszawa.naszemiasto.pl; facebook/Schronisko na Paluchu