Swiatzwierzat.pl > Psy > Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 27.01.2023 16:47

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

York spod gruzów
facebook/Państwowa Straż Pożarna

W trzypiętrowej budynku plebanii w Katowicach w dzielnicy Szopienice doszło w piątek, 27 stycznia do wybuchu gazu, co doprowadziło do jego zawalenia. Na miejscu niemal od razu rozpoczęła się akcja ratunkowa. Pod gruzami znaleźli się nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Już wiadomo, że są ofiary śmiertelne.

27 stycznia w godzinach porannych w Katowicach-Szopienicach przy ul. Bednorza 20 doszło do zawalania wielorodzinnego budynku, najprawdopodobniej w wyniku wybuchu gazu. Niestety, eksplozja okazała się tragiczna w skutkach. Miejsce katastrofy przeszukują strażacy, a tymczasem pod gruzami kamienicy odnaleziono żywego psa. To prawdziwe szczęście w nieszczęściu.

Wybuch budynku plebanii w Katowicach

Katowicka straż pożarna o eksplozji została poinformowana kilka minut po godzinie 8:30. Z ustaleń służb działających na miejscu wynikało, że w budynku, w którym doszło najprawdopodobniej do eksplozji gazu, mogło przebywać nawet dziewięć osób, w tym dwoje dzieci. Siedmioro z nich w tym dwie dziewczynki z gruzów wydostało się o własnych siłach lub z pomocą ratowników.

Niestety, już potwierdzono, że dwie pozostałe osoby zmarły w wyniku odniesionych obrażeń. Pierwszą z nich ratownicy wydostali około godziny 12:30, ciało drugiej poszukiwanej kobiety znaleziono dwie godziny później.

- Możemy w tym miejscu wyrazić kondolencje i współczucie wszystkim najbliższym - wyznał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w rozmowie z dziennikarzami.

Czworo poszkodowanych przetransportowano do szpitala, lecz lekarze twierdzą, że nic nie zagraża ich życiu. Na miejscu wciąż trwają działania ratunkowo-poszukiwawcze, mające na celu uprzątnięcie gruzowiska.

Ratownicy z rumowiska wyciągnęli żywego psa

Jak wiadomo, w akcji ratunkowej udział bierze 18 zastępów straży z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, a także psy ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia.

Z informacji od świadków zdarzenia wynika, że w momencie wybuchu, w kamienicy przebywały również dwa psy, w tym przedstawiciel rasy yorkshire terrier. Jednego z nich działającym na miejscu służbom udało się wydostać żywego. Zwierzęciu niezwłocznie udzielono pierwszej pomocy, a następnie przekazano odpowiednim służbom. Na fotografiach udostępnionych w sieci widać, jak strażacy udzielali zwierzęciu pierwszej pomocy.

- Akcja poszukiwawcza i działania służb wciąż trwają, mamy nadzieje, że bilans ofiar nie wzrośnie. A promykiem nadziei niech jest wydobyty z gruzowiska żywy pies, który trafił już pod opiekę weterynarza - mówił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Niestety, o losie drugiego psa, który rzekomo również był w kamienicy podczas wybuchu, nic jeszcze nie wiadomo. Wieczorek przekazał, że prawdopodobnie pod gruzami nie znajduje się już nikt. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: wkatowicach.eu

Tagi: Pies Polska
Polecane